21.5 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024

Grupa Orlen zainwestuje 10 mld zł w sektor biogazu

26,463FaniLubię

Biometan będzie odgrywał coraz większe znaczenie w zapewnieniu suwerenności energetycznej Polski. Polska ma ogromne możliwości wytwarzania biogazu, a polskie firmy najnowocześniejsze technologie. „Zielony gaz” może w najbliższych latach stanowić istotny element miksu energetycznego.

O rosnącej roli biogazu dyskutowali uczestnicy 26. konferencji Gazterm w Międzyzdrojach. Temat rozwoju rynku „zielonego gazu” oraz jego udziału w zapewnieniu energetycznej niezależności Polski pokazał, że konieczne jest wdrożenie szeregu konkretnych rozwiązań oraz systematyczna edukacja społeczeństwa.

„Rynek biogazu w najbliższych 10 latach wciąż będzie w fazie rozwoju. Chciałbym jednak, aby w ciągu najbliższej dekady biometan stał się istotnym elementem polskiego miksu energetycznego, zwiększając jednoczenie nasze bezpieczeństwo” – powiedział Leszek Mańk, prezes zarządu PGNiG BioEvolution z Grupy Orlen.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Jak oświadczył prezes spółki BioEvolution, Polska ma ogromny potencjał substratowo-odpadowy, a interesariusze tego rynku tworzyć będą pożądane partnerstwa i synergie.

O rosnącym udziale biogazu w systemie ciepłowniczym mówił z kolei Bogusław Regulski, wiceprezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

„Dla sektora ciepła systemowego każdy metr sześcienny zielonego gazu, który może zostać skonsumowany w instalacji choćby poprzez zatłaczania biometanu do sieci gazowniczych, jest elementem wpływającym na realizację celu we wszystkich aspektach naszej gospodarki” – powiedział prezes Regulski.

Branża „zielonego gazu” ma ogromne szanse na dynamiczny rozwój.

„Doświadczenia innych państw wskazują, że jest możliwe wybudowanie wielu udanych, działających instalacji biogazowych w krótkim okresie, bo za taką należy uznać perspektywę kolejnych 10 lat. Czekamy na ważne akty prawne, które zdynamizują rozwój branży” – stwierdził Mańk.

Prezes spółki BioEvolution jest przekonany, że na krajowym rynku liderem w sektorze „zielonego gazu” zostanie PKN Orlen.

„Koncern zaktualizował niedawną swoją strategię Orlen 2030, gdzie istotny element w obszarze OZE stanowi biogaz i biometan. Na inwestycje zamierzamy przeznaczyć 10 miliardów złotych i wiązać się to będzie z koniecznością realizacji bardzo wielu projektów w krótkim czasie. Założenia strategiczne są takie, aby w 2030 roku osiągnąć wolumen jednego miliarda metrów sześciennych biogazu rocznie” – wyjaśnił Leszek Mańk.

Jacek Dach z Katedry Inżynierii Biosystemów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu zwrócił jednak uwagę na duży problem społeczny, który dotyka praktycznie wszystkich inwestycji biogazowych. Jest nim niewiedza, która prowadzi do protestów przeciw budowom instalacji biogazowych.

„Jestem przekonany, że wystarczy uświadomić lokalną społeczność do tego, że będzie ona także mogła korzystać z inwestycji” – stwierdził prof. Dach.

„Kluczowa jest współpraca z lokalnymi społecznościami, które do tej pory czasami w sposób negatywny patrzyły na instalacje biogazowe, obawiając się niedogodności, np. nieprzyjemnych zapachów. Będziemy dążyć do jak najwyższych standardów i wszystkie nasze inwestycje będziemy realizować bezpiecznie w technologii bezodorowej” – zapewnił Leszek Mańk, prezes zarządu PGNiG BioEvolution.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:PAP MediaRoom

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content