22.8 C
Warszawa
czwartek, 20 czerwca, 2024

Inwestycje w Małopolsce to dowód na dynamiczny rozwój naszego kraju

26,463FaniLubię

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził województwo małopolskie. W Krakowie, szef rządu wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę badawczego Kampusu Medycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Kraków-Prokocim. Następnie, spotkał się z pracownikami jednego z liderów produkcji taboru kolejowego w Polsce – zakładów NEWAG S.A. w Nowym Sączu. Firma produkuje i modernizuje pociągi, którymi na co dzień wielu Polaków przemieszcza się po kraju. Nowoczesne lokomotywy i zespoły trakcyjne polskiej produkcji są również z sukcesem eksportowane do innych krajów. Ostatnim punktem wizyty premiera Mateusza Morawieckiego na Małopolsce była uroczystość oficjalnego otwarcia mostu w Tylmanowej. Samorządowcy podziękowali za dofinansowanie budowy mostu z programów rządowych, które wspierają inwestycje blisko ludzi.

Inwestujemy w zdrowie i naukę

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kampusu medycznego Kraków-Prokocim.
Premier Mateusz Morawiecki ogląda proces powstania lokomotyw w firmie Newag.
Premier Mateusz Morawiecki ogląda proces powstania lokomotyw w firmie Newag.
Premier Mateusz Morawiecki ogląda proces powstania lokomotyw w firmie Newag.
Premier Mateusz Morawiecki ogląda proces powstania lokomotyw w firmie Newag.
Premier Mateusz Morawiecki ogląda proces powstania lokomotyw w firmie Newag.
Premier Mateusz Morawiecki ogląda proces powstania lokomotyw w firmie Newag.
Zdjęcia premiera z mieszkańcami Tylmanowej.
Premier na moście w Tylmanowej z politykami.
Premier na moście w Tylmanowej z politykami.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Jedną z najnowszych inwestycji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie jest budowa badawczego Kampusu Medycznego Kraków-Prokocim. Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę tego nowoczesnego centrum naukowego.

– Łączymy to co w polskiej medycynie najbardziej wartościowe – naukę, leczenie pacjentów, najnowsze osiągnięcia w medycynie. Łączymy z troską o zdrowie pacjenta, z troską o Polaków – podkreślił szef rządu podczas uroczystości w Krakowie.

Nowy Kampus Medyczny pozwoli w pełni wykorzystać potencjał naukowo-badawczy wszystkich trzech wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum. Umożliwi także realizację badań medycznych w różnych obszarach, a także jeszcze lepsze kształcenie przyszłych lekarzy i specjalistów.

Inwestujemy w rozwój opieki zdrowotnej, dlatego planujemy w najbliższych latach przeznaczyć aż 7% PKB na ochronę zdrowia.

Polskie firmy mają dobre warunki do rozwoju i zwiększania zatrudnienia

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z pracownikami zakładu NEWAG S.A. w Nowym Sączu, który produkuje i modernizuje pociągi. Firma z Małopolski od wielu lat jest jednym z europejskich liderów w produkcji nowoczesnych lokomotyw i zespołów trakcyjnych. Kolejne duże zamówienia i inwestycje pozwalają na rozwój firmy, a to przekłada się na wyższe pensje i nowe miejsca pracy.

– Czasami mówi się, że jakaś branża czy jakaś firma jest lokomotywą rozwoju. Więc ja mogę powiedzieć, że ta firma – Newag w Nowym Sączu – jest dokładnie, dosłownie i w przenośni, lokomotywą rozwoju. Gratuluję jeszcze raz wszystkim pracownikom. To wy stworzyliście tą firmę – dumę Polski – zaznaczył premier. 

Pociągi projektowane i produkowane w Nowym Sączu poruszają się m.in. po polskich torach, których sieć połączeń jest od kilku lat rozwijana i modernizowana. 

– My już dzisiaj odtworzyliśmy wiele nowych połączeń, a cały Krajowy Program Kolejowy to jest ponad 70 miliardów złotych. To jest infrastruktura kolejowa, po której mam nadzieję będą jeździć polskie lokomotywy, jak te z Newagu. I będą dobrze służyły wszystkim polskim pasażerom, będą służyły po prostu Polakom – powiedział szef rządu.

Krajowy Program Kolejowy, Program Inwestycji Dworcowych oraz Kolej+ to tylko niektóre z rządowych programów poświęconych dynamicznemu rozwojowi kolei w Polsce. Do tej pory:

  • zmodernizowaliśmy ponad 7,5 tys. km torów, a w dalszych pracach jest kolejne niemal 9 tys. km,
  • wykonaliśmy roboty, które obejmują modernizację lub budowę 2326 przejazdów kolejowo-drogowych i 1195 peronów.

Nowe mosty i drogi lokalne zwiększają atrakcyjność mniejszych miejscowości

Wizytę premiera Mateusza Morawieckiego na Małopolsce zwieńczyła uroczystość otwarcia mostu w miejscowości Tylmanowa. Szef rządu spotkał się m.in. z wójtem gminy, który podziękował za wsparcie w realizacji tej długo wyczekiwanej inwestycji. Budowa mostu była szeroko dofinansowana ze środków rządowych przeznaczonych na inwestycje lokalne – ponad 6,3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz ponad 2,2 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

– Most to nie tylko przeprawa na drugą stronę. To także często przeprawa do lepszego życia, do lepszych możliwości pozyskania pracy, do zwiększenia atrakcyjności turystycznej danej miejscowości. Co z tego, że miejscowość, miejsce, region jest przepiękny, jeśli nie można do niego dojechać? – podkreślił szef rządu.

Nowy most w Tylmanowej umożliwia bezpieczny i wygodny przejazd przez Dunajec dla wielu mieszkańców regionu. Dobra infrastruktura w mniejszych miejscowościach zwiększa potencjał rozwoju okolicy, tworzy nowe miejsca pracy i jest przykładem skutecznej współpracy rządu z samorządem.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content