4,3 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Premier Mateusz Morawiecki: nasze obietnice, nasze słowa, nasze programy przekuwamy w czyn

26,463FaniLubię

Dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego i naprawie budżetu państwa wprowadzamy kolejne, korzystne rozwiązania dla Polaków. Chcemy, żeby odcinki autostrad A2 Stryków-Konin i A4 Wrocław-Sośnica, które są administrowane przez państwo, były bezpłatne dla kierowców samochodów osobowych i motocykli. Wprowadzamy również korzystne rozwiązania dla polskich rolników. Polscy producenci rolni będą mogli ubiegać się o pożyczkę nawet do 400 tys. zł. Dodatkowo zwiększamy limit powierzchni gospodarstw do 300 ha dla rolników, którzy ubiegają się o wsparcie do sprzedanych zbóż.

Państwowe odcinki autostrady A2 i A4 będą bezpłatne

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji po posiedzeniu RM.
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji po posiedzeniu RM.
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji po posiedzeniu RM.

Obecnie obowiązują opłaty na wybranych odcinakach autostrad w Polsce. Chcemy zwolnić kierowców z tego obowiązku i znieść opłaty na odcinkach A2 Stryków-Konin oraz A4 Wrocław-Sośnica. To duża ulga – chcemy, żeby obowiązywała już od najbliższych wakacji. To rozwiązanie przełoży się na również bezpieczeństwo, ponieważ kierowcy wybiorą jazdę bezpłatną autostradą zamiast lokalnymi drogami.  

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Dzięki zniesieniu opłat za autostrady, przyczyniamy się do zwiększania mobilności. Jest to również szansa dla pracodawców, którzy zwiększą swoje szanse na pozyskanie dobrego pracownika, a pracownikom umożliwi podjęcie jak najlepszej pracy.

Wspieramy polskiego rolnika

Podjęliśmy szybkie działania, by chronić polską wieś przed negatywnymi skutkami agresji Rosji na Ukrainę. W kwietniu przyjęliśmy konkretne rozwiązania dla rolników, które zakładają m.in. dopłaty do zbóż, nawozów i paliwa dla rolników.

Dziś rząd przyjął kolejny projekt ustawy, który ma dodatkowo wspomóc polskich rolników. Nowe przepisy pozytywnie wpłyną na sprawną działalność mikro oraz małych i średnich przedsiębiorców. Chcemy zwiększyć kwoty kredytu płynnościowego dla większych gospodarstw rolnych. W zależności od wysokości kredytu wydłużymy okres jego spłaty.

Preferencyjne kredyty płynnościowe dla rolników będą dostępne w wysokości:

  • 100 000 zł – kredyty na 36 miesięcy dla producentów rolnych, którzy prowadzą gospodarstwo rolne do 50 ha użytków rolnych,
  • 200 000 zł – kredyty na 48 miesięcy dla rolników z gospodarstwem od 50 do 100 ha,
  • 400 000 zł – kredyt na 60 miesięcy dla właścicieli gospodarstw rolnych powyżej 100 ha.

Wprowadzamy również pomoc dla producentów zbóż i nasion oleistych. Przedłużyliśmy termin składania wniosków o pomoc do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór będzie trwał od 1 czerwca do 15 lipca 2023 r. Inne rozwiązania to:

  • wsparcie do sprzedanych zbóż, we wszystkich formach, będzie udzielane dla wszystkich producentów rolnych do pierwszych 300 ha. Pomoc dotyczy sprzedaży do 30 czerwca 2023 r.;
  • dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych również będzie udzielane do pierwszych 300 ha,
  • wydłużyliśmy okres sprzedaży zbóż zgodnie ze stawkami, które wprowadziliśmy rozporządzeniem z 21 kwietnia.

– Dla rolnictwa zaproponowaliśmy rozwiązania parę tygodni temu, które konsekwentnie realizujemy. Czasami nawet wbrew Unii Europejskiej, choć teraz ostatnio uzgodniliśmy właśnie cały pakiet rozwiązań z Unią Europejską – podsumował szef polskiego rządu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content