16.9 C
Warszawa
piątek, 24 maja, 2024

Premier Mateusz Morawiecki w Otwocku podsumował dotychczasowe wsparcie dla polskich rodzin

26,463FaniLubię

Wprowadziliśmy prorodzinną politykę i liczne rozwiązania, które wzmacniają pozycję rodzin. To chociażby programy takie jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Dobry Start, Rodzina 500+ czy Maluch+. Podjęliśmy konkretne działania, które pozwalają rodzinom na godne życie. Bezpośrednim wsparciem, które odczuwa każda rodzina są także obniżone podatki. To chociażby rozwiązania takie jak niższy podatek PIT, większa kwota wolna od podatku i ulgi dla dużych rodzin.

– Dokonaliśmy w polityce rodzinnej rewolucji kopernikańskiej. Mogę takich mocnych słów użyć dlatego, że wszystko, co robimy od tamtego czasu, od 7 lat z okładem, właśnie służy rodzinie. Myślę, że to widać. To redukcja nie tylko ubóstwa, biedy, ale też tworzenie nowych miejsc pracy. To skuteczna walka z tymi upiorami III Rzeczpospolitej, upiorami rodzin również – czyli z bezrobociem – podkreślił szef polskiego rządu.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Międzynarodowy Dzień Rodzin

Co roku 15 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodzin. Z tej okazji, szef polskiego rządu spotkał się z rodzinami podczas pikniku w Otwocku.

– Drogie Rodziny, dzisiaj obchodzimy Wasz dzień – Międzynarodowy Dzień Rodzin. Chcę podkreślić, że dla naszego rządu Dzień Rodziny jest praktycznie każdego dnia, ponieważ większa część naszej całej polityki służy właśnie umocnieniu pozycji rodzin – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Prorodzinne rozwiązania – konkretne wsparcie

To dobry dzień, by przypomnieć konkretne rozwiązania, które wprowadziliśmy. To między innymi bezpośrednie wsparcie dla rodzin w formie programów:

  • Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko;
  • Dobry Start, czyli jednorazowe wsparcie w wysokości 400 zł dla wszystkich uczniów, którzy rozpoczynają rok szkolny;
  • Rodzina 500+, który gwarantuje 500 zł na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia.

Premier zapowiedział kontynuację prorodzinnej polityki – od 1 stycznia 2024 r. zamiast 500+, wejdzie w życie 800+.

Nowe miejsca opieki dla najmłodszych

Proponujemy także rozwiązania, które umożliwiają rodzicom szybszy powrót na rynek pracy i dalszy rozwój zawodowy. Maluch+ to program, dzięki któremu powstają nowe miejsca opieki nad dziećmi do lat 3. Samorządy otrzymują także środki na ich funkcjonowanie.

W ciągu ostatnich 6 lat potroiliśmy liczbę miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. W 2015 r. było to 84 tys. miejsc, a na koniec 2022 r. – ponad 230 tys.

Kontynuujemy ten program. W ramach edycji 2022-2029 budżet wyniesie 5,5 mld, a dzięki dofinansowaniu utworzymy 87 862 nowych miejsc dla dzieci!

Podczas wizyty w Otwocku premier przekazał władzom miasta symboliczny czek na utworzenie miejskiego żłobka. Na ten cel przekazaliśmy prawie 4,9 mln zł, a kolejne 3,6 mln dofinansowania na funkcjonowanie żłobka.

Lepsza sytuacja finansowa rodzin z dziećmi

Redukcja bezrobocia przekłada się na lepszą sytuację polskich rodzin – rodzice nie muszą już wyjeżdżać za granicę, by znaleźć zatrudnienie i utrzymać rodzinę, jak to bywało jeszcze kilka lat temu. Pozytywny wpływ mają także obniżki podatków – chociażby zwiększenie kwoty wolnej do 30 000 zł.

– Mama z dzieckiem może korzystać właśnie z dodatkowej kwoty wolnej, ale także z obniżonego podatku, z obniżonej stawki podatku PIT z 18 proc. na 17 proc., a teraz na 12 proc. To jest też część kopernikańskiej rewolucji, prorodzinnej w naszym państwie – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content