18.7 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Premier Mateusz Morawiecki: Autostrada A1 stwarza nowe perspektywy dla Polski

26,463FaniLubię

Rząd dba, aby Polacy mogli podróżować wygodnymi, nowoczesnymi i bezpiecznymi drogami. Inwestycje drogowe to także nowe perspektywy rozwoju gospodarczego dla naszego kraju. Zakończyły się już wszystkie prace na odcinku autostrady A1, pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem. Oznacza to, że kierowcy mogą już w pełnym zakresie korzystać z trasy o długości ponad 560 km, od Trójmiasta do granicy z Czechami. Trasa ta zajmuje teraz tylko ok. 5 godz. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził ostatni z nowo wybudowanych odcinków A1 – Kamieńsk-Radomsko. W ramach Programów Budowy Dróg Krajowych, od 2015 r. oddaliśmy do ruchu już ponad 2 tys. km nowoczesnych dróg, a w realizacji znajduje się ponad 1,2 tys. km.

Inwestycje drogowe to inwestycje w krwioobieg polskiej gospodarki

Autostrada A1 zwiększa możliwości rozwojowe i handlowe, a także stwarza zupełnie nowe perspektywy rozwoju dla naszego kraju. „Ta inwestycja, podobnie jak inwestycje w drogi dojazdowe, gminne, powiatowe i wojewódzkie, to inwestycje w polski krwioobieg dróg, w organizm gospodarczy, który nazywa się Polska” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Jak wyjaśnił szef rządu, autostrada A1 znacznie przyspieszy także podróż kierowcom. „Trasę od Trójmiasta do granicy polsko-czeskiej w Gorzyczkach można teraz przejechać w 4,5-5 godzin, razem z odpoczynkiem, jadąc zgodnie z przepisami – o co bardzo gorąco apeluję” – zaznaczył premier.

Autostrada A1 Kamieńsk-Radomsko

Autostrada A1 to jedna z najważniejszych dróg w Polsce i w Europie Środkowej. Dzięki zakończeniu prac na odcinku pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem, kierowcy mogą już płynnie przejechać wygodną drogą od Morza Bałtyckiego do Czech, z dopuszczalną prędkością 140 km/h. Ostatni z odcinków autostrady A1, na którym niedawno zakończyły się prace, ma ponad 24 km długości oraz dwie jezdnie o nawierzchni betonowej, po trzy pasy ruchu każda.

Budowa dróg w Polsce od 2015 r.

Dla komfortu kierowców i rozwoju kraju, rząd buduje nowoczesne i wygodne drogi ekspresowe oraz autostrady. Powstają także obwodnice, które odciążają miasta, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo w terenie zabudowanym.

Od 2015 r., w ramach Programów Budowy Dróg Krajowych:

  • oddaliśmy do ruchu 2 054 km dróg o wartości 75 mld zł;
  • w realizacji znajduje się 1 204 km dróg o wartości 63,6 mld zł;
  • w przetargu jest 262 km dróg o wartości 19,8 mld zł;
  • na przetarg oczekują zadania o wartości 195 mld zł.

W ramach programu budowy 100 obwodnic:

  • oddaliśmy do ruchu 2 obwodnice: Smolajn na DK 51 o długości 1,7 km oraz Brzezia na DK25 o długości 4,5 km;
  • w realizacji znajduje się 105,3 km (13 zadań) o wartości 2 567 mln zł;
  • w przetargu są 3 zadania o wartości 369 mln zł i długości 12,6 km;
  • w przygotowaniu są 82 zadania o długości 746 km.

Bezpieczeństwo na drogach

Stale inwestujemy w sieć dróg krajowych. Dzięki temu zapewniamy nie tylko komfortowe, ale także bezpieczne trasy. Dzięki działaniom Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Policji i Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Polska jest dziś państwem z największym spadkiem liczy wypadków i ich ofiar w Europie.

Od 2015 r. spadek rocznej liczby ofiar wypadków drogowych wyniósł w Polsce 35 proc. W 2015 r. było blisko 40 tys. rannych osób w wypadkach, natomiast w 2022 r. liczba ta spadła do ok. 25 tys. osób. Oznacza to ponad 15 tys. mniej osób rannych rocznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content