19.8 C
Warszawa
poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Impact’23: zdaniem Nassima Nicholasa Taleba, wojna w Ukrainie to starcie wieku XXI z XVII

26,463FaniLubię

„Agresja Rosji na Ukrainę to nie konfrontacja dwóch państw, lecz globalnych systemów wartości, odmiennie definiujących poziom wolności jednostki” – ocenił Nassim Nicholas Taleb w rozmowie z komentatorem „Financial Times”, Martinem Sandbu. Wystąpienie Taleba – jednego z najbardziej wpływowych filozofów współczesnych czasów – otworzyło poznański kongres IMPACT’23.

Kongres IMPACT zawsze przyciągał wielkimi nazwiskami – w poprzednich latach gośćmi specjalnymi tego najbardziej prestiżowego wydarzenia gospodarczo-technologicznego w Europie Środkowo-Wschodniej byli m.in. Noach Harari czy Hillary Clinton. Tym razem swoimi przemyśleniami z gośćmi kongresu podzielił się jeden z najbardziej twórczych umysłów współczesności.

„Dobrze jest być ponownie w Polsce po, bez mała, dwudziestu latach. Przez te dwie dekady świat wręcz niewiarygodnie przyspieszył, stawiając przed całymi społeczeństwami bezprecedensowe wyzwania” – rozpoczął swoje wystąpienie Nassim Nicholas Taleb.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Amerykański ekonomista i filozof pochodzenia libańskiego jest obecnie profesorem Uniwersytetu Nowojorskiego. W swojej działalności naukowej analizuje zagadnienia prawdopodobieństwa, przypadkowości i niepewności. Dwie książki jego autorstwa („Czarny łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń” oraz „Antykruchość. O rzeczach, którym służą wstrząsy”) okazały się światowymi bestsellerami, a terminologia w nich użyta na stałe weszła do naszego słownictwa.

„Pandemia czy rosyjska inwazja na Ukrainę to zderzenie dwóch konkurencyjnych rzeczywistości, nazywanych przeze mnie >>kruchością<< i >>antykruchością<<. Ta pierwsza cechuje systemy (polityczne, ekonomiczne, organizacyjne) głęboko scentralizowane, a przez to powolne w podejmowaniu jakichkolwiek decyzji. Antykruchość zaś wiąże się otwartością na wiele opcji i szybkością działania, i to właśnie takie >>antykruche<< państwa czy przedsiębiorstwa okazują się znacznie odporniejsze na niespodziewane wstrząsy” – tłumaczył Taleb.

Myśliciel wielokrotnie nawiązywał do konfliktu wojennego rozgrywającego się za wschodnią granicą Polski. Zauważył, że nie jest to starcie między państwami, ale dwiema odmiennymi wizjami rozwoju, reprezentującymi XXI i XVII wiek.

„Ukraińcy dokonali przełomowej decyzji, że chcą dołączyć do nowoczesnej, zdecentralizowanej Europy, stawiającej na swobodę i wolność każdej jednostki, co wywołało gwałtowną reakcję zależnej od woli jednego człowieka Federacji Rosyjskiej” – ocenił ekspert.

Przewaga „antykruchości”, zdaniem Taleba, uwidoczniła się również w mobilizacji szeroko pojętego Zachodu oraz skali wsparcia, jakie udziela on walczącej Ukrainie. Nie zależą one bowiem, jak w Rosji, od woli jednego człowieka, lecz mają charakter oddolny, wręcz organiczny, oparty w znacznej mierze na indywidualnej bądź lokalnej inicjatywie.

8 scen, ponad 600 speakerów, 23 ścieżek tematycznych, warsztaty dla liderów biznesu – w Poznaniu trwa kongres IMPACT’23.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:PAP MediaRoom

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content