10.7 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca, 2024

Kujawsko-pomorskie: ok. 300 mln zł na dofinansowanie wkładu własnego

26,463FaniLubię

„Ok. 300 mln zł na dofinansowanie wkładu własnego do funduszy UE trafi do województwa kujawsko-pomorskiego” – poinformował w poniedziałek w Bydgoszczy Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Po uzupełnieniu środków programu regionalnego pieniędzmi z budżetu państwa województwo kujawsko-pomorskie będzie dysponowało łącznie kwotą ponad 8,9 mld zł.

„Podobnie, jak w poprzedniej perspektywie rząd wspierać będzie z budżetu państwa beneficjentów programów regionalnych w zapewnieniu części wkładu własnego. Aktualizacja kontraktów programowych ułatwi pozyskiwanie środków finansowych dla tych samorządów, które w swoich budżetach nie byłyby w stanie wygospodarować dodatkowych środków finansowych, by skorzystać ze środków europejskich” – mówił minister Puda.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Kwota przekazana przez rząd ma zostać przeznaczona na wsparcie wkładów własnych w projektach realizowanych w programie Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 – uzupełnienie środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ok. 151 mln zł) oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (ok. 147 mln zł).

„To znaczny zastrzyk pieniędzy z budżetu państwa, który wesprze realizację inwestycji w województwie kujawsko-pomorskim. Będzie to dodatkowy impuls rozwojowy dla wzmocnienia przedsiębiorczości, rynku pracy, badań naukowych, dobrego klimatu i środowiska, dostępności transportowej oraz rozwoju zrównoważonego terytorialnie” – ocenił minister.

Urząd marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego przypomniał, że na montaż finansowy Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027 składają się środki unijne (85 proc. wartości, 1 836 mln euro) i środki krajowe (15 proc.), na które składają się pieniądze z budżetu państwa i wkład własny beneficjentów. Wyliczył, że przekazanie przez rząd blisko 300 mln oznacza, że wkład własny beneficjentów będzie wynosił średnio 12 proc. wartości projektów. Pierwszy konkurs o dofinansowanie w ramach FEdKP 2021-2027 został ogłoszony w kwietniu.

„Ogłoszenie informacji o wkładzie budżetu państwa do FEdKP jest dla nas istotne m.in. ze względu na pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie, który ogłosił właśnie pełniący w programie regionalnym funkcję instytucji pośredniczącej Wojewódzki Urząd Pracy – bo rządowe środki zostaną w nim wykorzystane. Nabór ten (w trybie niekonkurencyjnym) jest adresowany do powiatowych urzędów pracy w całym regionie, które w ramach przyznanych grantów sfinansują działania na rzecz poprawy sytuacji na regionalnym rynku pracy (staże, szkolenia, dotacje na pierwszy własny biznes, dofinansowanie zatrudnienia). WUP jest jedną z dwóch instytucji, którym zarządzający programem samorząd województwa powierzył obowiązki instytucji pośredniczącej – drugą jest związek Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego” – dodał UMWKP.

Urząd poinformował, że w tym roku chce ogłosić 101 naborów wniosków (konkursów i naborów niekonkurencyjnych) z łączną pulą 900 milionów euro (50 proc. środków FEdKP), z czego 42, z pulą 400 mln euro (23 proc. środków), jeszcze w II kwartale.

W Kontrakcie Programowym dla województwa kujawsko-pomorskiego strona rządowa zobowiązała samorząd województwa, aby w ramach programu regionalnego minimum 16 proc. środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zostało przeznaczonych na wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Jest on wdrażany z wykorzystaniem instrumentów terytorialnych, co daje kwotę prawie 1 mld zł. Jednak samorząd województwa zdecydował się przeznaczyć na ten cel dużo większą kwotę, uwzględniającą również środki z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, tj. prawie 2 mld zł. Pieniądze te zostaną wykorzystane przede wszystkim w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych (ZIT) oraz Innych Instrumentach Terytorialnych (IIT).

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:PAP MediaRoom

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content