16.9 C
Warszawa
piątek, 24 maja, 2024

Premier Mateusz Morawiecki: Stawiamy na zrównoważony rozwój gospodarczy

26,463FaniLubię

Rząd dba o rozwój Polski lokalnej. Chcemy łączyć wszystkie regiony naszego kraju, poprzez realizację inwestycji. Dzięki temu tworzymy nowe miejsca pracy, budujemy drogi i przejścia dla pieszych, zapewniamy nowoczesny sprzęt dla szpitali czy modernizujemy szkoły. Za pośrednictwem Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych do budżetów gmin, powiatów i miast w całej Polsce, trafiło blisko 13,2 mld zł na inwestycje bliskie ludziom.

Pomagamy gminom i powiatom, aby wyrównać poziom życia w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził inwestycje, które są finansowane ze środków rządowych – budowę szatni sportowej w Pszczewie oraz szkołę podstawową w Sulęcinie, w której została przeprowadzona termomodernizacja.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

„Stawiamy na zrównoważony rozwój gospodarczy. Cieszę się, że doprowadził on do najniższego w historii III RP poziomu bezrobocia, do największej liczby miejsc pracy” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. „Cieszę się także z tego, że rozwój w Polsce jest coraz bardziej sprawiedliwy, solidarny i zrównoważony” – dodał. 

Jak wyjaśnił premier, rząd dofinansowuje wiele inwestycji, które realizowane są w całej Polsce. „To nowe drogi, szpitale, modernizacje i termomodernizacje szkół, nowe remizy, instytucje kultury, boiska, zaplecza sportowe, przejścia dla pieszych czy ronda” – wyjaśnił.

Rząd wspiera rozwój Polski lokalnej

Chcemy wyrównywać szanse rozwojowe wszystkich mieszkańców Polski. Dlatego staramy się pomagać gminom i powiatom, aby mogły realizować inwestycje, które są potrzebne lokalnym społecznościom. W ten sposób łączymy z sobą wszystkie regiony Polski, nie dzieląc kraju na część lepszą i gorszą, bogatszą i biedniejszą.

 • Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – to środki na przebudowę lokalnych dróg, doposażenie szpitali, budowę żłobków czy bibliotek.
  • W ramach programu do budżetów gmin, powiatów i miast w całej Polsce trafiło blisko 13,2 mld zł na inwestycje bliskie ludziom.
 • Rządowy Program Inwestycji Strategicznych – to bezzwrotne dofinansowanie inwestycji publicznych, które realizowane są przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce.
 • Dotychczas odbyło się 5 edycji programu, na które łącznie przeznaczyliśmy 63,4 mld zł.
 • Maksymalne dofinansowanie wynosi do 98 proc.
 • Dzięki programowi, wspieramy zrównoważony rozwój Polski. To nowe drogi, obiekty sportowe, wyremontowane szkoły, odnowione parki czy inwestycje wodno-kanalizacyjne.
 • Wsparcie dla gmin popegieerowskich – w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych wspieramy także gminy i powiaty popegeerowskie.
  • Pozytywną rekomendację do otrzymania środków otrzymało 1885 wniosków na łączną kwotę ponad 4 mld zł.
 • Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg – to bezpieczne, nowoczesne drogi i infrastruktura drogowa.
 • Od 2019 r. zrealizowaliśmy inwestycje o długości ponad 18 tys. km na łączną sumę prawie 13 mld zł. W 2023 r. kwota ta sięgnie 15,3 mld zł.
 • Samorządy otrzymały środki, dzięki którym możliwa była realizacja ponad 12 tys. zadań na drogach gminnych i powiatowych.
 • Mapa inwestycji – uruchomiliśmy interaktywną mapę inwestycji, na której każdy może sprawdzić, jakie inwestycje zostały sfinansowane ze środków publicznych w jego gminie – mapainwestycji.gov.pl.

Przedmiotem inwestycji była kompleksowa termomodernizacja budynku szkoły, którą rząd dofinansował kwotą 1 mln zł. Zakres robót obejmował m.in. ocieplenie ścian zewnętrznych, stropodachu oraz ścian podziemia. Chodziło także o wymianę stolarki otworowej i instalacji c.o. oraz modernizację instalacji oświetleniowej.

Szatnia sportowa w Pszczewie

Po rozbiórce starego budynku powstała nowa szatnia o powierzchni użytkowej ponad 120 m2, z instalacją fotowoltaiczną. Teren przy budynku został utwardzony i wyłożony kostką brukową.

Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wyniosło 750 tys. zł. Wartość projektu to ok. 890 tys. zł

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content