29.8 C
Warszawa
niedziela, 21 lipca, 2024

Dbamy o zrównoważony rozwój Polski – wspieramy lokalne inwestycje

26,463FaniLubię

Zrównoważony rozwój wszystkich miejscowości w całej Polsce jest dla naszego rządu kluczowy. Premier Mateusz Morawiecki, podczas II Kongresu Małych i Średnich Miast w Chełmie, przedstawił dotychczasowe wsparcie, które przekazujemy samorządom. Inwestujemy w rozwój lokalnej infrastruktury drogowej, wodociągowej czy sportowej. Nie byłoby to możliwe bez uszczelnienia systemu podatkowego i naprawy finansów publicznych. Dzięki temu realizujemy nasze rządowe programy w miastach, miasteczkach i wsiach w całej Polsce. Szef rządu zapowiedział dalsze wsparcie finansowe samorządów w ich rozwoju.

Programy rządowe dla samorządów

Ostatnie lata to walka z pandemią COVID-19. Teraz mierzymy się ze skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę – inflacją i kryzysem energetycznym. W tych trudnych czasach nie zostawiamy samorządów samych sobie. Wspieramy finansowo małe i duże gminy w całej Polsce. Dzięki dodatkowym rządowym funduszom włodarze miast i miasteczek mogą realizować inwestycje w swoim regionie.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Najważniejsze programy rządowe wspierające samorządy:

  • Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki dla gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom m.in. budowę żłobków, przedszkoli czy drogi. Wsparcie pochodziło z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Na ten cel przeznaczyliśmy 13,2 mld zł.
  • Rządowy Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez gminy, powiaty, miasta, województwa i ich związki w całym kraju. Dotychczas odbyło się pięć edycji, w ramach których dofinansowanie otrzymały m.in. miejsca, na obszarze których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej (PGR-y). Dwie ostatnie edycje były przeznaczone na rozwój stref przemysłowych oraz polskich uzdrowisk. Łącznie na program przeznaczyliśmy już 63,4 mld zł.
  • Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to środki na rozwój infrastruktury drogowej. Od 2019 r. zrealizowaliśmy inwestycje o długości ponad 18 tys. km. na łączną sumę blisko 13 mld zł.

„Chcę zagwarantować samorządom kontynuację i rozbudowę tych wielkich programów samorządowych, które zaczęliśmy” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Inne programy, dzięki którym zyskują lokalne społeczności to:

  • Fundusz Dróg Samorządowych;
  • Maluch+;
  • Senior+.

Poprawa warunków życia lokalnych społeczności

Środki przekazywane samorządom na nowe inwestycje to przede wszystkim większy komfort życia dla mieszkańców. To nowe, bezpieczne drogi, ścieżki rowerowe czy przejścia dla pieszych. Dzieci mogą aktywnie spędzić czas na nowo wybudowanych boiskach sportowych. Rodzice mają możliwość zapisać dziecko do wyremontowanego żłobka.

Realizacja inwestycji w regionach to również nowe miejsca pracy, rozwój gospodarczy naszych samorządów i lokalnych firm.

„Moim wielkim marzeniem i wielkim pragnieniem jest to, aby dać szansę rozwojowe wszystkim tym ludziom, którzy urodzili się w mniejszych ośrodkach do życia tam, jeżeli tylko tak sobie zamarzyli” – podkreślił szef rządu.

Dodatkowe wsparcie na rozwój lokalny

Inflacja, z którą zmagają się kraje na całym świecie, spowodowana rosyjską agresją na Ukrainę, wpływa również na budżety gmin, miast i miasteczek. Nie zapominamy o wsparciu samorządów, dlatego w 2022 r. przekazaliśmy dodatkowe środki w wysokości 13,7 mld zł.  To pieniądze, które JST mogły wydać na bieżące potrzeby, zakup źródeł energii, ciepła i inwestycje, które poprawią efektywność energetyczną w danym regionie. To szansa na kolejne projekty w regionie i lokalny rozwój.

W ustawie budżetowej na 2023 r. zaplanowaliśmy wzrost subwencji ogólnej dla samorządów.

  • Wynosi ona ponad 85 mld zł.
  • W porównaniu do 2022 r. jest to wzrost o 18,2%.

 „Dzisiaj podatek PIT, który płacą przedsiębiorcy trafia do budżetu państwa. Postaramy się przepracować ten temat z Ministerstwem Finansów w taki sposób, aby zapewnić samorządom nowe dodatkowe źródło dochodów” – zapowiedział Prezes Rady Ministrów.

Pamiętamy również o lokalnych potrzebach i bezpieczeństwie mieszkańców.  W 2023 r. wyposażymy jednostki Ochotniczych Straż Pożarnych w 675 nowych wozów strażackich. Na ten cel przekażemy ponad 300 milionów złotych.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content