22.8 C
Warszawa
czwartek, 20 czerwca, 2024

Zasili rocznie 500 tys. baterii do samochodów elektrycznych. GTHR Poland rozpoczyna produkcję masową

26,463FaniLubię

Jeden z największych globalnych dostawców elektrolitu stosowanego w bateriach litowo-jonowych, chiński Guotai-Huarong Poland, rozpoczyna produkcję masową. Przy założeniu pełnych mocy produkcyjnych zakładu na poziomie 40 tys. ton elektrolitu, firma zlokalizowana w Prusicach na Dolnym Śląsku będzie zasilała rocznie ok. 500 tys. baterii.

GTHR Poland to pierwsza w Europie inwestycja dwóch światowych liderów na rynku elektromobilności – działającego od przeszło 20 lat Zhangjiagang Guotai-Huarong New Chemical Materials Co., Ltd. oraz Jiangsu Ruitai New Energy Materials Co., Ltd. Wartość całej inwestycji, której budowę rozpoczęto w 2020 roku, to 66 mln dolarów.

„Dostrzegamy rosnącą rolę Polski w łańcuchu dostaw baterii litowo-jonowych. Dlatego właśnie tutaj zdecydowaliśmy się zbudować nasz pierwszy zakład w Europie. Ilość naszego surowca używana w jednej baterii samochodu osobowego to ok. 80 kg, co oznacza, że roczna wielkość produkcji naszej fabryki zasili ok. pół miliona samochodów. Inwestycja w Prusicach pozwoli nam umocnić pozycję jednego z wiodących globalnych dostawców elektrolitu i tworzyć dzięki temu zrównoważoną przyszłość. Jestem przekonany, że dzięki wysoce wyspecjalizowanemu zespołowi, który udało nam się zgromadzić na Dolnym Śląsku, będziemy dalej konsekwentnie realizować ambitne cele rozwojowe” – mówi Wang Yiming, prezes zarządu Guotai-Huarong (Poland).

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Według danych dostarczonych przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych wartość sektora produkcji baterii litowo-jonowych w Polsce w ciągu ostatnich 6 lat wzrosła z 1 do ponad 38 mld zł, a same akumulatory litowo-jonowe stanowią ponad 2,4 proc. polskiego eksportu. Europa już dzisiaj odpowiada za 14 proc. światowych mocy produkcyjnych w tym obszarze, z czego 9 proc. to Polska i Węgry.

Proces produkcji elektrolitu polega na fizycznym mieszaniu rozpuszczalników organicznych z solami litu oraz niewielkimi ilościami dodatków pozostałych związków chemicznych. Dzieje się to w instalacji zamkniętej, w ścisłym reżimie technologicznym z zachowaniem atmosfery inertnej z wykorzystaniem najwyższej jakości i czystości surowców.

GTHR Poland dostarczy elektrolit między innymi do takich kontrahentów jak LGESWA Energy Solution Wrocław, CATL (Niemcy) czy FREYR Battery Norway. W zakładzie w Prusicach już dzisiaj pracuje ok. 120 pracowników.

Źródło informacji: GTHR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:PAP MediaRoom

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content