21.5 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Białym Domu

26,463FaniLubię

Pierwszy dzień wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych Ameryki rozpoczął się od spotkania z wiceprezydent Kamalą Harris w Białym Domu w Waszyngtonie. Rozmowa szefa polskiego rządu z amerykańską polityk obejmowała wiele tematów m.in polskie i amerykańskie zaangażowanie w bezpieczeństwo w Europie, współpracę w zakresie energetyki oraz kontrakty zbrojeniowe między naszymi krajami. Szef polskiego rządu podkreślił również znaczenie inwestycji amerykańskich w Polsce. Stany Zjednoczone są jednym z najbliższych sojuszników Polski – nasze relacje są dziś prawdopodobnie silniejsze niż kiedykolwiek. Współpraca gospodarcza i współpraca w dziedzinie wojskowości to najważniejsze punkty aktualnej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych.

Polsko-amerykańskie partnerstwo to fundament bezpiecznej przyszłości

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W dniach 11 – 13 kwietnia 2023 r. premier Mateusz Morawiecki przebywa w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jest to kontynuacja wzmacniania naszych relacji dwustronnych, bezpośrednio po wizycie prezydenta Joe Bidena w Warszawie.

– Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jest absolutnym fundamentem naszego bezpieczeństwa. Nasze bezpieczeństwo opiera się na dwóch filarach: współpracy gospodarczej i współpracy w dziedzinie obronności. Jadę do Stanów Zjednoczonych, aby oba te filary wzmacniać, wzmacniać ich fundament, budować je we współpracy z naszymi sojusznikami – podkreślił szef polskiego rządu przed wylotem do Waszyngtonu.

Wizyta premiera Polski w USA obejmuje kilka ważnych punktów – na kolejne dni przewidziano spotkanie z przedstawicielami czołowych firm amerykańskiego sektora zbrojeniowego oraz udział w debacie w siedzibie Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Szef polskiego rządu udzieli również kilku wywiadów czołowym mediom amerykańskim przedstawiając polski punkt widzenia na bieżące tematy.

Amerykańskie inwestycje w Polsce to kluczowy element naszego partnerstwa

Ważnym tematem rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z amerykańską wiceprezydent były wspólne projekty i inwestycje. Polska oparła się rosyjskiemu szantażowi energetycznemu i zerwała z zależnością od rosyjskich surowców energetycznych. Dziś patrzymy w przyszłość i budujemy perspektywy dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Zawarliśmy umowę na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Energia jądrowa dla Polski to ważny krok w kierunku bardziej ekologicznej i bezpieczniejszej przyszłości naszej gospodarki.

– Jednym z projektów, które omawiałem z panią wiceprezydent Kamalą Harris, był projekt energetyki jądrowej. Tutaj obecność amerykańskich inwestorów jest szczególnie intensywna i szczególnie istotna – powiedział szef polskiego rządu.

Ponadto, Polska jest gotowa na przyjęcie kluczowych inwestycji od największych amerykańskich firm z sektora technologii. Amerykanie widzą jak wielkie możliwości rozwoju oferuje nasz kraj. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że amerykańskie inwestycje technologiczne w Polsce przyniosą ogromne korzyści w postaci dodatkowego kapitału, wysokopłatnych miejsc pracy oraz dalszych możliwości rozwoju dla Polek i Polaków.

– Dzisiaj, tutaj z Waszyngtonu, mogę powiedzieć, że wiem, że będą kolejne inwestycje w Polsce – wysoko zaawansowane inwestycje, inwestycje w najnowsze technologie, ale także inwestycje zbrojeniowe. To niezwykle ważna rzecz w dobie budowania i cementowania sojuszu polsko-amerykańskiego – zaznaczył szef polskiego rządu.

Zaopatrujemy Wojsko Polskie w najnowocześniejszy sprzęt

Jednym z ważnych tematów wizyty szefa polskiego rządu w Stanach Zjednoczonych jest realizacja polsko-amerykańskich kontraktów na zakup amerykańskiego sprzętu wojskowego dla polskiej armii. Rozbudowa naszego potencjału obronnego, na który w 2023 r. przeznaczamy 4% PKB, opiera się na wyposażeniu naszych żołnierzy w sprzęt polskiej produkcji, ale również w najnowocześniejsze technologie produkowane w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Kupujemy amerykański sprzęt i jednocześnie wspieramy amerykańskie inwestycje zbrojeniowe w naszym kraju, które bezpośrednio przełożą się na bezpieczeństwo Polski.

– Polska chce budować najsilniejszą armię w Europie, dlatego chcemy współpracować z najbardziej zaawansowanym przemysłem obronnym na świecie, czyli przemysłem amerykańskim – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Już w ciągu najbliższych lat nasze wojsko będzie wyposażone w najlepsze na świecie czołgi M1A2 Abrams SEPv3 oraz myśliwce wielozadaniowe piątej generacji F-35A. Dodatkowo, polskie niebo będzie strzeżone przez sprawdzone baterie systemu PATRIOT, a polscy żołnierze będą operowali wyrzutniami typu HIMARS. Zamówienia na ten nowoczesny sprzęt to część polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej –  w rękach polskich żołnierzy będzie stanowił silną podstawę obronności naszego kraju na najbliższe dekady.

Polska jest dziś przykładem polityki zdrowego rozsądku

Europa i cały świat jest dziś w przełomowym momencie historii i geopolityki – agresja Rosji na Ukrainę pokazała, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Podkreślamy, że naszą siłą i kierunkiem na przyszłość są nasze wartości oparte o wolność, pokój, demokrację i współpracę.

– Nie ma narodów, które bardziej kochają wolność niż Polacy i Amerykanie – to także nas jednoczy – podkreślił premier.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z wiceprezydent Kamalą Harris o znaczeniu wspólnoty transatlantyckiej w obronie naszych wartości. Mamy wspólne spojrzenie na globalne wyzwania i wiemy, że zjednoczona Europa w ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki zagwarantują nam bezpieczną przyszłość.

– Polska stara się utrzymywać najbardziej zdroworozsądkową politykę opartą o ścisły sojusz ze Stanami Zjednoczonymi w ramach Unii Europejskiej. To najlepsza droga dla Polski na kolejne lata – taka droga, która na pewno zapewni nam bezpieczeństwo, a także pomoże nam wejść na przyspieszoną ścieżkę dobrobytu – podsumował szef polskiego rządu.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content