23 C
Warszawa
środa, 19 czerwca, 2024

Premier Mateusz Morawiecki złożył oficjalną wizytę w Mołdawii

26,463FaniLubię

Prezes Rady Ministrów podczas swojej wizyty w Republice Mołdawii spotkał się z premierem Dorinem Receanem, a także z prezydent Maią Sandu. Rozmowy dotyczyły wielowymiarowego wsparcia dla Republiki Mołdawii w związku z rosyjską agresją na terytorium Ukrainy. Liderzy omówili również kwestie szeroko pojętej współpracy dwustronnej w zakresie projektów gospodarczych i finansowych. Szefowie rządów podpisali również memorandum o porozumieniu w sprawie cyberbezpieczeństwa pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów Mołdawii i Polski.

Bezpieczeństwo Polski i Mołdawii

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie wizyty w Republice Mołdawii.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Premierzy Polski oraz Republiki Mołdawii podczas wizyty w Kiszyniowie.

Premierzy Polski oraz Republiki Mołdawii podczas wizyty w Kiszyniowie.

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie wizyty w Republice Mołdawii.

Premierzy Polski oraz Republiki Mołdawii podczas wizyty w Kiszyniowie.

Premier Polski oraz prezydent Republiki Mołdawii podczas wizyty w Kiszyniowie.

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie wizyty w Republice Mołdawii.

Premier Polski oraz prezydent Republiki Mołdawii podczas wizyty w Kiszyniowie.

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie wizyty w Republice Mołdawii.

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z organizacjami polonijnymi.

Od początku ataku Rosji na Ukrainę, Polska i Mołdawia pomaga ukraińskim władzom i obywatelom. Wielu uchodźców znalazło schronienie w naszych krajach. Potępiamy nielegalną rosyjską inwazję. Wyrażamy pełne poparcie dla walczącej Ukrainy.

Oba kraje zostały dotknięte wojną hybrydową, którą rozgrywa Rosja po ataku zbrojnym na Ukrainę. Mierzymy się z szantażem gazowym, szantażem energetycznym, putinflacją, propagandą rosyjską. Rosja straszy rząd Mołdawii na najróżniejsze sposoby i narusza ich przestrzeń powietrzną.

W dobie wojny hybrydowej ważne jest również bezpieczeństwo cyfrowe. Polska będzie wspierać Mołdawię w wysiłkach zabezpieczenia przestrzeni cyfrowej. W tym celu Prezesi Rady Ministrów podpisali memorandum o porozumieniu w sprawie cyberbezpieczeństwa pomiędzy rządami obu Państw.

„Przez stulecia byliśmy sąsiadami i dzisiaj w obliczu agresji rosyjskiej na Ukrainę również spotykamy się z podobnymi problemami, wyzwaniami, ryzykami i zagrożeniami” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Przyjęcie Mołdawii do Unii Europejskiej

Polska docenia wysiłki Republiki Mołdawii na rzecz dołączenia do Unii Europejskiej. Zdecydowanie popieramy suwerenność i integralność terytorialną Mołdawii. Cieszymy się z decyzji Rady Europejskiej o przyznaniu Republice Mołdawii statusu kandydata do UE. Wspieramy w tych staraniach mołdawskie władze poprzez działania na wielu płaszczyznach.

„Wspieramy także działania Mołdawii w kierunku akcesji do Unii Europejskiej. Niech to będzie taki przedsionek do wejścia w struktury bezpieczeństwa w szerszym kontekście.” – podkreślił polski szef rządu.

Wieloaspektowa współpraca dwustronna

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przekazaniu Mołdawii 20 przemysłowych generatorów prądu. Chcemy zabezpieczyć mołdawskie szpitale i inne instytucje publiczne przed wyłączeniem prądu.

„Polska ma tutaj bardzo dobre doświadczenia. Jesteśmy państwem, które dostarcza bezpieczeństwo energetyczne także na Ukrainę” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Współpracę dwustronną naszych krajów widać na wielu polach. Polskie Linie Lotnicze LOT realizują dodatkowe połączenia pomiędzy Polską, a Mołdawią, dzięki czemu rozwijamy współpracę gospodarczą. Pomagamy również poszerzać działalność instytucji rozwoju w Mołdawii poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego. Premier Mołdawii Dorin Recean podkreślił, że Polska znajduje się wśród dziesięciu największych, najważniejszych krajów, jeżeli chodzi o wymianę handlową z Republiką Mołdawii.

Spotkanie z prezydent Mołdawii oraz Polonią

Podczas swojej wizyty w Mołdawii premier Mateusz Morawiecki spotkał się również z prezydent Republiki Mołdawii Maią Sandu. Politycy rozmawiali o współpracy polsko-mołdawskiej, pomocy rozwojowej dla Mołdawii, integracji z Unią Europejską oraz wsparciu dla ogarniętej wojną Ukrainy.

Szef polskiego rządu spotkał się również z organizacjami polonijnymi w Kiszyniowie. W stolicy Mołdawii upamiętnił także śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Złożył wiązankę pod tablicą pamiątkową jego pamięci w Bibliotece Polskiej. Tablica została odsłonięta w 2010 r. dzięki decyzji ówczesnej rady miasta Kiszyniowa.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content