22.8 C
Warszawa
czwartek, 20 czerwca, 2024

Nowe rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami – idea solidarności w praktyce

26,463FaniLubię

Dzięki współpracy ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami i ich rodzinami, rząd zaproponował nowe rozwiązania dotyczące wsparcia tej grupy. Chcemy wprowadzić świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami, bez względu na wiek i dochód. To nawet 3176,88 zł dla tych, którzy mają największe trudności w samodzielnym funkcjonowaniu. Opiekunowie osób z niepełnosprawnością będą mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego. W 2023 r. planujemy przeznaczyć na wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami 40,5 mld zł. To ponad 2,5 razy więcej niż nasi poprzednicy w 2015 r. Nowe rozwiązania dołączają do już istniejącego systemowego wsparcia, m.in. świadczeń pielęgnacyjnych, zasiłków dla opiekunów czy dofinansowań do wynagrodzenia.

– Uważamy, że państwo musi być solidne i solidarne. Musi być aktywne i empatyczne. Państwo musi się wczuwać w trudny los osób, które nie mogą wyłącznie same o siebie zadbać. Tak budujemy model państwa opiekuńczego, model państwa społecznie wrażliwego – zaznaczył szef polskiego rządu.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Nowe świadczenie wspierające osoby z niepełnosprawnościami

Przeznaczamy coraz więcej środków dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin – w ciągu 7 lat to wzrost o 21,5 mld zł, czyli prawie 140%.

Wsłuchujemy się w głos środowiska – w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez tę grupę, zaproponowaliśmy nowe rozwiązanie: świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami, które mają największe trudności w samodzielnym funkcjonowaniu. Co ważne, nie będzie konieczne uzyskanie nowego bądź zmiany już posiadanego orzeczenia.

  • Świadczenie wspierające będzie mogło wynieść nawet 200 proc. renty socjalnej, czyli 3176,88 zł.

Skorzystać z tego rozwiązania będą mogły osoby z niepełnosprawnościami, bez względu na wiek i osiągany dochód. Wsparcie będzie przysługiwać niezależnie od innych form wsparcia – osoby, które mają prawo do renty socjalnej, nadal będą mogły ją pobierać.

– O sile państwa świadczy to, jak dba o osoby najsłabsze. Od 2015 roku zabiegamy o to, by w Polsce każdy, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, mógł korzystać w pełni ze swoich praw. Realizujemy w praktyce wielką ideę solidarności. Wdrażamy politykę upodmiotowienia osób z niepełnosprawnościami, bo każdego z nas definiuje przede wszystkim człowieczeństwo, a nie to, czy ktoś ma jakieś niepełnosprawności bądź nie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Rosnące świadczenia dla opiekunów

Jeśli osoba z niepełnosprawnościami nie wybierze własnego świadczenia wspierającego, to jej opiekun będzie mógł otrzymywać zmodyfikowane świadczenia pielęgnacyjne. Będzie w dotychczasowej wysokości z możliwością dorabiania (do wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli do ok. 20 tys. zł rocznie).

Warto zaznaczyć, że świadczenie pielęgnacyjne dla opiekunów osób z niepełnosprawnością systematycznie wzrasta:

  • 420 zł w 2008 r.
  • 1200 zł w 2015 r.
  • 2458 zł w 2023 r.

Ponad 40 mld zł dla osób z niepełnosprawnościami w 2023 r.

W tym roku chcemy przeznaczyć rekordowe środki na wsparcie osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. 40 mld zł to kwota również na dotychczasowe rozwiązania – w tym m.in:

  • świadczenia pielęgnacyjne;
  • zasiłki dla opiekunów;
  • zasiłki pielęgnacyjne;
  • renty socjalne.

– To dzięki skutecznej polityce budżetowej, dzięki naprawie finansów publicznych – możemy przeznaczać dodatkowe, potężne środki, które widać też na rosnących wydatkach z budżetu na osoby z niepełnosprawnościami. To jest ten kolejny przełom w polityce społecznej, który niniejszym się dzieje – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Dbamy o to, by osoby z niepełnosprawnościami miały prawo do godnego i niezależnego życia. Oprócz wsparcia finansowego, prowadzimy programy, które mają wspierać samodzielność i aktywność tej grupy. To m.in. Program „Samodzielność – Aktywność – Mobilność”, warsztaty terapii zajęciowej czy dofinansowania do wynagrodzeń.

Wideo

stopka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content