4,3 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

IV. edycja konsultacji międzyrządowych Polski i Rumunii

26,463FaniLubię

W Bukareszcie pod przewodnictwem premierów Polski i Rumunii Mateusza Morawieckiego i Nicolae Ciucă odbyły się konsultacje międzyrządowe. Głównym tematem była współpraca dwustronna, kwestie bezpieczeństwa, kwestia mechanizmów stabilizacji cen zbóż oraz przygotowania do szczytu NATO. Dwustronne konsultacje dotyczyły również agresji Rosji na Ukrainę oraz konsekwencji gospodarczych spowodowanych wojną. Przywódcy Polski i Rumunii podpisali dokumenty dwustronne, które jeszcze bardziej wzmocnią naszą współpracę. Szef polskiego rządu spotkał się również z Prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem oraz uczestniczył w otwarciu Rumuńsko-Polskiego Forum Biznesowego.

Podpisanie dokumentów dwustronnych

Premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-rumuńskie konsultacji międzyrządowych w Bukareszcie.
Premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-rumuńskie konsultacji międzyrządowych w Bukareszcie.
Premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-rumuńskie konsultacji międzyrządowych w Bukareszcie.
Premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-rumuńskie konsultacji międzyrządowych w Bukareszcie.
Premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-rumuńskie konsultacji międzyrządowych w Bukareszcie.
Premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-rumuńskie konsultacji międzyrządowych w Bukareszcie.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W minionym roku Polskę i Rumunię połączyły trzy główne cele: uniezależnienie się energetyczne od Rosji, wsparcie dla walczącej Ukrainy oraz modernizacja armii. Zagadnienia te były szczegółowo omawiana podczas polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych. Dodatkowo podpisane zostały dwa dokumenty:

  • memorandum o porozumieniu między Ministerstwo Sportu i Turystyki a Ministerstwem Sportu Rumunii w dziedzinie sportu,
  • deklaracja współpracy w zakresie ochrony ludności między Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Rumunii.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że obecnie nasze kraje współpracują, co dodatkowo wzmacnia Polskę, Rumunię i całą Europę Środkowo-Wschodnią.

– Współpracując możemy dać też impuls – wspólnie – do właściwego rozwoju zarówno w ramach Unii Europejskiej, jak także innych formatów – powiedział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki

Kwestie bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej

Szefowie polskiego i rumuńskiego rządu omówili tematy, które dotyczyły bezpieczeństwa, współpracy dwustronnej oraz wpływu rosyjskiej agresji na Ukrainie na cały region Europy Środkowo-Wschodniej.

Obaj premierzy poruszyli również kwestię wsparcia Ukrainy, która broni swojej niepodległości. Polska i Rumunia od lat zbieżnie oceniają rosyjskie zagrożenie, a także znaczenie współpracy z USA dla zbiorowego bezpieczeństwa europejskiego.

– Wojna na Ukrainie to wielkie wyzwanie. Wielkie wyzwanie w zakresie bezpieczeństwa. Chcę podziękować panu premierowi oraz rządowi rumuńskiemu za to, że wspólnie realizujemy to, co leży w najlepszym interesie strategicznym Polski i Rumunii – podziękował Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Na terenie Rumunii znajduje się tarcza antyrakietowa. Stanowi ona część systemu obronnego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rumuńska baza w Deveselu jest jedną z amerykańskich, które tworzą NATO-owską tarczę antyrakietową w Europie. Niebawem również w Polsce zostanie otwarta taka baza.

Wspólny głos Polski i Rumunii w UE

Spotkanie przywódców było okazją do poruszenia kwestii związanych z agendą Unii Europejskiej oraz związane ze współpracą regionalną. Szef polskiego rządu podkreślił, że dużo więcej osiągniemy w Unii Europejskiej, jak będziemy działać razem i wspólnie walczyć o: nasze interesy gospodarcze, fundusze, rozwój infrastruktury północ-południe, energetycznej, drogowej, kolejowej, informatycznej i każdej innej.

– Niech mi wolno będzie poprosić naszych rumuńskich przyjaciół, żeby nasz głos był wzmocniony i był jednakowy na forum zachodnioeuropejskim, na forum Unii Europejskiej. To bardzo ważne, bo właśnie w ten sposób możemy zadbać o nasze wspólne interesy – poprosił premier Mateusz Morawiecki.

Rumunia jest dla nas ważnym sojusznikiem na południowo-wschodniej flance NATO. Wspólnie przewodniczymy B9, czyli formatowi współpracy 9 krajów wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Współpraca gospodarcza

Oba nasze kraje są ważnymi partnerami gospodarczymi. W Bukareszcie odbyło się Rumuńsko-Polskie Forum Biznesu, które dało jeszcze większe możliwości do wspólnych działań. W Rumunii został otwarty oddział PKO Banku Polskiego – to kolejny przykład rozwoju naszej współpracy.

– Chciałbym zasugerować naszym rumuńskim partnerom, żebyśmy ogromny nacisk kładli na rozwój sektora małych i średnich firm. Jeżeli mocny nacisk kładziemy na małe i średnie firmy, to tym samym działamy w najlepszym interesie polskiej gospodarki, rumuńskiej gospodarki i środkowoeuropejskiej gospodarki – podkreślił szef polskiego rządu.

Pogłębienie współpracy Polski, Rumunii i Ukrainy

Polska i Rumunia działają m.in. w ramach Inicjatywy Trójmorza, czyli międzynarodowej współpracy gospodarczo-politycznej. W 2021 r. Ukraina zadeklarowała uczestnictwo w projekcie wraz z 12 państwami, które położone są w pobliżu mórz: Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. Region tych państw zamieszkuje ponad 100 mln Europejczyków, co tworzy olbrzymi potencjał gospodarczy w tej części naszego kontynentu.

– Głęboko wierzę, że w tym trójkącie między Ukrainą, Rumunią i Polską można będzie już niedługo, po oby jak najszybciej osiągniętym zwycięstwie ukraińskim i pokoju, będzie można budować naprawdę istotne plany strategiczne na przyszłość – plany strategiczne, które będą bardzo ambitne od strony gospodarczej, inwestycyjnej, biznesowej – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Spotkanie Prezesa Rady Ministrów z Prezydentem Rumunii

Szef polskiego rządu spotkał się w Bukareszcie z Prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. Politycy omówili nie tylko bieżącą współpracę Polski i Rumunii, ale również kwestie związane z bezpieczeństwem i rosyjską agresją na terenie Ukrainy.

– Nic tak nie zbliża narodów, jak z jednej strony odpowiedź na te zagrożenia, które są wokół nas, na niebezpieczeństwo, a z drugiej zrozumienie wspólnych interesów. Pan prezydent jest jednym z tych nielicznych, unijnych liderów, któremu nie trzeba tłumaczyć ryzyk, które są za naszą wschodnią granicą, bo sam je doskonale rozumie. Podobnie podchodzimy do tego w jaki sposób z tymi ryzykami należy walczyć – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

IV polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe

Bukaresztańskie konsultacje wpisują się w Partnerstwo Strategiczne, które łączy nasze kraje od 2009 r. Poprzednie spotkanie w tym formacie odbyło się w marcu 2022 r. w Warszawie. To już IV. edycja konsultacji międzyrządowych.  W tegorocznych wzięli udział przedstawiciele ministerstw: spraw zagranicznych, kultury i dziedzictwa narodowego, obrony narodowej, infrastruktury, spraw wewnętrznych i administracji, funduszy i polityki regionalnej, rodziny i polityki społecznej, sportu i turystyki, rozwoju i technologii, rolnictwa i rozwoju wsi, klimatu i środowiska, aktywów państwowych oraz edukacji i nauki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content