29.8 C
Warszawa
niedziela, 21 lipca, 2024

Ochroniliśmy Polaków przed kryzysem energetycznym

26,463FaniLubię

Nadejście wiosny jest okazją do podsumowania sezonu zimowego. Pakiet rozwiązań wprowadzony przez rząd umożliwił wszystkim Polakom bezpiecznie przejść przez ten okres. 2000 zł rocznie – tyle zaoszczędzi przeciętna polska rodzina dzięki Rządowej Tarczy Solidarnościowej. Dzięki konkretnym działaniom w mniejszym stopniu odczuwamy skutki wojny i kryzysu energetycznego. Wprowadziliśmy tarcze ochronne oraz dodatki do zakupu opału, obniżyliśmy wysokie ceny energii i zapewniliśmy dostępność węgla.

Ochroniliśmy Polaków przed kryzysem

Premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki.
Minister Anna Moskwa.
Premier Mateusz Morawiecki.
Premier siedzi wśród uczestników konferencji #ChronimyPolaków.
Wicepremier Jacek Sasin.
Premier siedzi wśród uczestników konferencji #ChronimyPolaków.
Lucjusz Nadbereżny.

W 2022 r., kiedy zaczęliśmy wracać do normalności i odbudowywać nasze życia po pandemii COVID-19, Rosja zaatakowała Ukrainę. Wojna za naszą wschodnią granicą postawiła kolejne wyzwania przed Europą – nie tylko w zakresie bezpieczeństwa, lecz również w zakresie gospodarki.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Szantaż energetyczny zastosowany przez Kreml miał podnieść ceny w Europie, utrudnić i uzależnić dostęp do najważniejszych surowców oraz osłabić Polskę i kraje europejskie. Putin chciał, aby zima pokazała słabość naszego kraju.

– Putin wiedział, że bez surowców energetycznych łatwo jest doprowadzić do kompletnego chaosu – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

My jednak skutecznie obroniliśmy się przed tym szantażem i ochroniliśmy Polaków przed skutkami kryzysu, który wywołała i spotęgowała Rosja.

Rządowa Tarcza Solidarnościowa

Zahamowaliśmy wzrost cen energii wprowadzając Rządową Tarczę Solidarnościową, która chroni ok. 10 mln gospodarstw domowych. Gwarantuje ona stałą cenę prądu dzięki, której przeciętna polska rodzina oszczędzi aż 2000 zł rocznie.

– Dzisiaj mamy jedną z najtańszych energii elektrycznych w Europie dla gospodarstw domowych, jedną z najtańszych energii cieplnych, jedne z najtańszych cen paliw. Działamy natychmiast, jak tylko pojawia się problem – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Nie zapomnieliśmy o instytucjach takich jak: szkoły, żłobki, instytucje kultury czy szpitale. Placówki skorzystały m.in. z zamrożonych cen za energię czy dodatków dla podmiotów wrażliwych.

Zaoferowaliśmy też wsparcie przedsiębiorcom, którzy również skorzystali z obniżonych cen energii w ramach Rządowej Tarczy Solidarnościowej – to ograniczenie podwyżki rachunków nawet o 70 proc. Z rozwiązania skorzysta aż 99,8 proc. wszystkich przedsiębiorstw.

Przykładowe oszczędności dla podmiotów dzięki Rządowej Tarczy Solidarnościowej

  • Lokal gastronomiczny (o szacunkowym rocznym zużyciu prądu 56,4 MWh), dzięki wsparciu oszczędzi na rachunkach 18,6 tys. zł.
  • Szkoła (o szacunkowym rocznym zużyciu prądu 200 MWh), dzięki wsparciu oszczędzi na rachunkach 66 tys. zł.
  • Szpital (o szacunkowym rocznym zużyciu prądu 2000 MWh), dzięki wsparciu oszczędzi na rachunkach 660 tys. zł

Dowiedz się więcej o Rządowej Tarczy Solidarnościowej.

Rządowa Tarcza Energetyczna

W polskich domach w okresie zimowym było ciepło – zapewniliśmy to między innymi dzięki jednorazowym dodatkom, które rząd zaoferował Polakom w ramach Rządowej Tarczy Energetycznej:

  • dodatki pieniężne na ogrzewanie domu
  • ograniczenie wzrostu cen ciepła do maksymalnie 40%
  • zamrożenie cen gazu

to najważniejsze rozwiązania, które pomogły Polakom w tym sezonie grzewczym.

– Kilka milionów polskich rodzin skorzystało z dodatków osłonowych, ze specjalnych dopłat. Korzystają cały czas z dopłat z polskiego budżetu po to, aby ta wysoka, ruska inflacja, z którą mamy do czynienia, chociaż trochę mniej bolała. Bo to jest nasz znak firmowy – kiedy dzieje się wokół nas bardzo źle, kiedy jeden kryzys goni drugi kryzys – my działamy. Nie udajemy, że wokół nas nie ma kryzysu – powiedział szef rządu.

Ustawa węglowa i skuteczna współpraca rządu i samorządu zapewniły odpowiednią ilość węgla dla wszystkich Polaków. Sprawna dystrybucja węgla szła w parze z obniżeniem jego ceny. Dodatek węglowy w wysokości 3000 zł i maksymalna cena ustanowiona przez rząd, sprawiły, że faktyczny koszt tony węgla wynosił tej zimy jedynie około 1000 zł.

– W tym momencie chcę też podziękować samorządom. Proces dystrybucji węgla, różnych innych nośników energii odbywał się poprzez właściwą organizację całego procesu logistyki – powiedział premier.

Rząd zapewnił również bezpieczeństwo w zakresie dostaw gazu, dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe i gazoportu w Świnoujściu. Nasz kraj uniezależnił się od rosyjskich surowców – to zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polaków.

Dowiedz się więcej o Rządowej Tarczy Energetycznej.

Rządowa Tarcza Antyinflacyjna

Niższe ceny na co dzień Polacy odczuli również dzięki Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, która hamuje inflację obniżając ceny produktów. W 2022 r., w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, obniżyliśmy podatek VAT na wiele produktów i paliw. Dzięki temu, Polki i Polacy mogą kupować m.in. produkty po niższej cenie, niż bez interwencji rządu.

– Postanowiliśmy działać natychmiast: obniżyliśmy VAT na ciepło, na energię elektryczną, na gaz, na paliwo, ale nie tylko – obniżyliśmy również VAT do zera na żywność, na podstawowe produkty żywnościowe. Również obniżyliśmy VAT na nawozy po to, żeby właśnie chleb kosztował jak najmniej, mimo że jest droższy – podsumował premier Mateusz Morawiecki.

Przedłużyliśmy w Polsce stawkę 0% VAT na produkty spożywcze (np. mięso i ryby, produkty mleczarskie, warzywa i owoce) do połowy 2023 r. Dotychczas, dzięki temu rozwiązaniu, w portfelach Polaków zostało ponad 7,6 mld złotych.

Dowiedz się więcej o Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej.

Szczegóły wprowadzonych przez rząd rozwiązań znajdziesz na stronie Chronimy Rodziny.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content