9,9 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premier Islandii

26,463FaniLubię

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w Warszawie z islandzką premier Katrín Jakobsdóttir. Spotkanie było okazją do omówienia najważniejszych kwestii dwustronnych – w tym roli Polonii, która zamieszkuje Islandię. Politycy omówili również aktualne tematy międzynarodowe.

Rozmowy polsko-islandzkie

Premier oraz premier Islandii wychodzą z KPRM.
Premier oraz premier Islandii.
Premier oraz premier Islandii.
Premier oraz premier Islandii.
Premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premier Islandii o dwustronnej współpracy gospodarczej, ale także o Polakach, którzy mieszkają na Islandii. Nasi rodacy stanowią największą grupę wśród obcokrajowców na Islandii (ponad 23 tys. z ogólnej liczby 50 tys. imigrantów) i przyczyniają się do tworzenia nowych możliwości współpracy gospodarczej i kulturalnej między naszymi krajami. „Relacje polsko-islandzkie są bardzo dobre” – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Ze względu na silne relacje, Islandia otworzyła niedawno w Polsce ambasadę.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Wsparcie dla Ukrainy

Podczas spotkania poruszona została także kwestia współpracy na rzecz wsparcia bezpieczeństwa Europy poprzez pomoc Ukrainie. Islandzka premier odwiedziła wczoraj Kijów. „Dziękuję za wszelką pomoc w dotarciu na Ukrainę. Bardzo dobrze było skorzystać z polskiej pomocy” – zaznaczyła Katrín Jakobsdóttir. W ubiegłym roku szefowa islandzkiego rządu wzięła także udział w warszawskiej konferencji Darczyńców dla Ukrainy, która zorganizowana została pod przewodnictwem premierów Polski i Szwecji.

Współpraca międzynarodowa

Szefowie rządów rozmawiali również o współpracy wielostronnej, m.in. w ramach NATO i Rady Europy, w której Islandia sprawuje obecnie przewodnictwo. Polska jest dla Islandii ważnym partnerem politycznym i gospodarczym w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej współpraca gospodarcza między naszymi krajami realizowana jest na podstawie Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content