23.7 C
Warszawa
niedziela, 19 maja, 2024

Premier Mateusz Morawiecki: Chcemy, aby zakup mieszkania oznaczał życiową stabilizację i bezpieczeństwo

26,463FaniLubię

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły programu „Pierwsze Mieszkanie”, który przewiduje bezpieczny kredyt ze stałym i niskim oprocentowaniem, do którego dopłaci państwo. Będzie także możliwość założenia konta oszczędnościowego na cele mieszkaniowe, z atrakcyjną premią. Nowy program dołączy do szeregu innych, już działających rozwiązań, które mają pomóc Polkom i Polakom w nabyciu, utrzymaniu i modernizacji swojego domu lub mieszkania.

Pierwsze Mieszkanie – realna pomoc dla Polek i Polaków

Premier podczas konferencji prasowej.
Minister Waldemar Buda podczas konferencji prasowej.
Premier podczas konferencji prasowej.
Minister Waldemar Buda podczas konferencji prasowej.
Premier podczas konferencji prasowej.
Premier podczas konferencji prasowej.

– Chcemy, aby zakup mieszkania oznaczał życiową stabilizację i bezpieczeństwo, a nie początek zmartwień – tak, jak  tego doświadczają dzisiaj dziesiątki tysięcy polskich rodzin, wraz ze wzrostem stóp procentowych na rynku – zaznaczył szef rządu. – Chcemy, aby każdy Polak wiedział, że własne mieszkanie to realna perspektywa, a nie jedynie odległe marzenie.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Bezpieczny Kredyt i Konto Mieszkaniowe, które składają się na program Pierwsze Mieszkanie, to kompleksowe rozwiązania na rynku mieszkaniowym. Z Bezpiecznego Kredytu będą mogły skorzystać osoby, które są już gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny. Z Konta Mieszkaniowego skorzystają natomiast ci, którzy planują zakup w perspektywie następnych kilku lat. Procedury będą maksymalnie proste.

– Program Pierwsze Mieszkanie realnie pomoże Polakom. To rozwiązanie systemowe, które opiera się na dostępie do bezpiecznego i stabilnego źródła finansowania i na możliwościach oszczędzania przez lata wraz z premią, którą państwo przekaże osobom oszczędzającym – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Bezpieczny Kredyt na pierwsze mieszkanie

Jeśli chcesz w najbliższym czasie kupić pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny – już od 1 lipca 2023 r. możesz skorzystać z bezpiecznego kredytu hipotecznego, do którego dopłaci państwo. Dopłaty będą obowiązywały przez pierwszych 10 lat. Kredyt będzie miał stałą i niską stopę oprocentowania. Dzięki temu więcej osób będzie mogło skorzystać z programu, bo wzrośnie ich zdolność kredytowa.

– Program jest tak zbudowany, aby był jak najbezpieczniejszy i jak najlepszy z punktu widzenia obywateli, a nie z punktu widzenia banków lub deweloperów. To jest bardzo ważne rozróżnienie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Kredyt będzie można otrzymać w wysokości do 500 tys. zł lub – w przypadku małżeństw lub posiadania co najmniej jednego dziecka – do 600 tys. zł.

Bezpieczny kredyt ze stałą stopą będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie miała i nie ma mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego). W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku będzie musiało spełnić przynajmniej jedno z nich.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Konto Mieszkaniowe – możesz bez obaw oszczędzać na swoje własne M

Jeśli w perspektywie kilku lat planujesz kupno pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego – wprowadzamy możliwość oszczędzania na specjalnym Koncie Mieszkaniowym.

– Nie szukamy rozwiązań doraźnych, tylko systemowych. Dlatego chcemy zachęcić do budowania kapitału i oszczędności na własne lokum na przyszłość. Umożliwi to specjalne Konto Mieszkaniowe – zaznaczył szef rządu.

Czym Konto Mieszkaniowe będzie się różnić od zwykłego rachunku w banku? Minimum 11 wpłat rocznie w wysokości od 500 do 2000 zł gwarantuje raz w roku atrakcyjną premię od rządu. Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Kolejny element programów pomocy państwa w zakresie mieszkań

Stale pracujemy nad polepszeniem dostępności mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości tak, aby własne mieszkanie było bardziej dostępne dla każdego. Aktualnie aż 200 tys. nowych mieszkań rocznie jest oddawanych w ręce Polek i Polaków – to znaczący wzrost na przestrzeni ostatni lat.

Gdy pandemia COVID-19 i rosyjski atak na Ukrainę spowodował kryzys gospodarczy  na całym świecie, wprowadziliśmy wakacje kredytowe, które ulżyły Polakom spłacającym kredyty mieszkaniowe.

– Od początku budujemy naszą politykę mieszkaniową w oparciu o wiele programów i filarów. Trzeba mieć świadomość, że poprawa sytuacji mieszkaniowej to jest proces na lata – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Wprowadziliśmy już szereg programów oraz rozwiązań, które obniżają opłaty, pomagają najbardziej potrzebującym oraz przekładają się na lepszy komfort życia.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content