12.8 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca, 2024

Premier Mateusz Morawiecki w Rafinerii Jedlicze: nasza polityka to polityka wzmacniania polskiego przemysłu oraz ratowania miejsc pracy

26,463FaniLubię

Dbamy o polski przemysł oraz wzmocnienie bezpieczeństwa paliwowego państwa. Chcemy, by Polska rozwijała się w sposób zrównoważony, który zapewnia dostęp do miejsc pracy. Z Programu Inwestycji Strategicznych przeznaczyliśmy ponad 88 mln zł dofinansowania na budowę drogi transportowej z Rafinerii Jedlicze do drogi krajowej Jasło- Krosno. Premier przebywał z wizytą w Rafinerii Jedlicze, w której powstanie nowa instalacja do produkcji bioetanolu. Inwestycja umocni pozycję Polski na europejskim rynku biopaliw nowej generacji oraz da nowe miejsca pracy.

Nowoczesna instalacja do produkcji bioetanolu

Premier w Rafinerii Orlen Południe.
Premier w Rafinerii Orlen Południe.
Premier w Rafinerii Orlen Południe.
Rafineria Orlen Południe.
Premier w Rafinerii Orlen Południe.
Rafineria Orlen Południe.

PKN Orlen i spółka Orlen Południe, do których należy rafineria w Jedliczu podpisały porozumienie dotyczące budowy kompleksu i finansowania inwestycji. To będzie druga tego typu instalacja w Europie (pierwsza znajduje się w Rumunii), a pierwsza w Polsce. Orlen planuje zainwestować ponad 1 mld zł w budowę nowej instalacji do produkcji bioetanolu – alkoholu etylowego. Jest on otrzymywany z biomasy i stanowi dodatek do benzyny, przez co może być wykorzystywany w transporcie.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– Dbamy o każde miejsce pracy. Chcemy, aby w Polsce powiatowej, gminnej inwestycje w drogi, w wodociągi, w kanalizację, w nowe ujęcia wodne szły ręka w rękę z ratowanymi miejscami pracy – powiedział premier podczas wizyty.

Ta inwestycja to:

  • nowe miejsca pracy i wykorzystanie potencjału rolnictwa w południowo-wschodniej Polsce;
  • zyski dla lokalnego rolnictwa – bioetanol będzie produkowany z surowców niespożywczych, pozyskiwanych głównie od polskich rolników, przede wszystkim ze słomy zbóż;
  • przyjazne środowisku technologie, które ograniczają emisję CO2.

Tylko w Rafinerii Jedlicze ocalono kilkaset miejsc pracy

Premier podkreślił, że przed 2015 r. bezrobocie było bardzo wysokie. Przypomniał, że wówczas Rafineria Jedlicze miała zostać zamknięta. W konsekwencji zwolnienia miały dotknąć ponad 200 osób.

– Dziś jesteśmy w mieście Jedlicze, w mieście symbolicznym, tutaj na bruk miało pójść ponad 200 osób. Ale przecież taka rafineria daje też pracę okolicznym firmom, kooperantom, mieszkańcom – wskazał premier.

Jak podkreślił ta inwestycja doskonale pokazuje zmianę polityki po 2015 r. Dzisiaj inwestycje Orlenu idą ręka w rękę z inwestycjami rządu. Dzięki temu tutaj w Rafinerii Jedlicze ocalonych zostało kilkaset miejsc pracy.

Droga transportowa z Rafinerii Jedlicze do drogi krajowej Jasło- Krosno

Powiat Krośnieński otrzymał ponad 88 mln zł dofinansowania z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, na budowę nowej drogi. Droga połączy DK28 w miejscowości Potok, z rafinerią Orlen Południe, a następnie z drogą powiatową w Jedliczu. W ramach zadania powstanie także m.in. wiadukt drogowy nad linią kolejową nr 108 Stróże-Jasło z całą niezbędną infrastrukturą techniczną.

Przełoży się to na bezpośrednie połączenie zakładu w Jedliczu z budowaną S19, czyli Via Carpatią. Samochody ciężarowe ominą centrum Jedlicza, przez które prowadzi dojazd do zakładu.

– Kilkanaście miesięcy temu rozmawiałem z panem starostą tego powiatu. Ustaliliśmy, że pójdzie inwestycja w specjalny, kilku kilometrowy łącznik do drogi krajowej 28. To nasze zobowiązanie wykonujemy. Naszą drugą nazwą, naszym drugim imieniem jest “wiarygodność” – podsumował premier Mateusz Morawiecki.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content