18,6 C
Warszawa
poniedziałek, 2 października, 2023

W Świętochłowicach powstał mural upamiętniający Prezydentów RP na uchodźstwie

26,463FaniLubię

W czwartek 2 marca br. o godzinie 12:00 odbędzie się uroczyste odsłonięcie muralu inspirowanego pracą plastyczną, która zajęła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie „Misja: Wolna Polska”. Mural powstał w Szkole Podstawowej nr 1 im. Miłośników Ziemi Śląskiej w Świętochłowicach. Konkurs odbył się w ramach kampanii edukacyjnej towarzyszącej projektowi sprowadzenia z Anglii do Polski szczątków trzech Prezydentów RP na uchodźstwie.

W uroczystości udział wezmą m.in. Daniel Beger – Prezydent Miasta Świętochłowice; Wojciech Labuda – pełnomocnik do spraw Ochrony Miejsc Pamięci w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; Elżbieta Duda – zastępczyni dyrektora Biura Edukacji Narodowej w Instytucie Pamięci Narodowej; Mikołaj Falkowski – prezes zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. W trakcie wydarzenia, na ręce Doroty Sparwasser – dyrektorki Szkoły Podstawowej nr 1 im. Miłośników Ziemi Śląskiej w Świętochłowicach, zostanie przekazany Proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który przykrywał trumnę Prezydenta Augusta Zaleskiego w drodze z Anglii do Polski oraz podczas uroczystości pogrzebowych w Warszawie. Konkurs na stworzenie projektu graficznego muralu adresowany był do uczniów starszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych wszystkich szkół w Polsce oraz dla młodzieży w wieku od 11. do 18. roku życia w przypadku szkół polonijnych poza granicami kraju.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
Foto: Fot. Łukasz Bryłowski (2)

Mural został wykonany w oparciu o pomysł uczennic ósmej klasy świętochłowickiej szkoły podstawowej: Natalii Dudek i Zuzanny Jagiełło.

„Mamy to szczęście, że wśród grona najmłodszych mieszkańców Świętochłowic znajduje się wiele utalentowanych osób, które są najlepszymi ambasadorami naszego miasta. Jest to możliwe również dzięki wsparciu, jakie otrzymują od swoich pedagogów. Niezwykle cieszy mnie, że talent oraz zaangażowanie uczennic znalazły uznanie w oczach komisji konkursowej. Praca dziewczyn została doceniona wśród 600 zgłoszeń, które do kampanii >>Misja: Wolna Polska<< spłynęły z całego kraju. Wyróżnienie w konkursie zdobyła też praca nadesłana przez uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 im. Gustawa Morcinka w Świętochłowicach. Pokazuje to, jak wielki potencjał drzemie w młodych świętochłowiczanach, którzy coraz odważniej sięgają po laury, udowadniając, że warto pogłębiać wiedzę, rozwijać swoje pasje i dzięki temu z sukcesem stawać w szranki szkolnych i pozaszkolnych zmagań” – mówi Daniel Beger, Prezydent Miasta Świętochłowice.

Istnienie polskiego rządu i działalność Prezydentów RP na uchodźstwie dawały Polakom nadzieję, że ich ojczyzna w końcu odzyska wolność po ciężkich latach okupacji i totalitaryzmów. Urząd sprawowali kolejno: Władysław Raczkiewicz, August Zaleski, Stanisław Ostrowski, Edward Raczyński, Kazimierz Sabbat i Ryszard Kaczorowski.

12 listopada 2022 r. szczątki trzech pierwszych Prezydentów RP na uchodźstwie zostały sprowadzone do Polski i pochowane w nowo powstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Tuż obok Mauzoleum powstała poświęcona im Izba Pamięci. Sprowadzenie do Polski szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie zwieńczyło obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Projekt objęty był Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Instytutem Pamięci Narodowej, Centrum Opatrzności Bożej, Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Biurem Programu „Niepodległa”. Projektowi towarzyszyła kampania informacyjno-edukacyjna „Misja: Wolna Polska”.

Aktualności, informacje prasowe i multimedia kampanii „Misja: Wolna Polska” znajdują się na stronie: www.misjawolnapolska.pl.

KONTAKT:

e-mail: media@misjawolnapolska.pl 
Źródło informacji: Biuro prasowe kampanii „Misja: Wolna Polska”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:PAP MediaRoom

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content