22.5 C
Warszawa
czwartek, 25 lipca, 2024

Premier w Jednostce Wojskowej NIL w Krakowie: nasz rząd nie oszczędza na armii

26,463FaniLubię

Dzięki uszczelnieniu polskiego budżetu możemy przeznaczać coraz większe środki na polską armię. Modernizujemy i kupujemy nowoczesny sprzęt – zarówno w Polsce jak i za granicą. W tym roku przeznaczymy do 4 proc. PKB na zbrojenie. Polska może być krajem, który wyda najwięcej środków z budżetu na wojsko wśród całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nie tylko unowocześniamy polską armię, ale również zwiększamy liczbę żołnierzy. Naszym działaniom przyświeca ważny cel – chcemy, żeby Polacy byli bezpieczni.

Rozwój polskiej armii

Premier Mateusz Morawiecki w Jednostce Wojskowej NIL w Krakowie.
Premier Mateusz Morawiecki w Jednostce Wojskowej NIL w Krakowie.
Premier Mateusz Morawiecki w Jednostce Wojskowej NIL w Krakowie.
Premier Mateusz Morawiecki w Jednostce Wojskowej NIL w Krakowie.
Premier Mateusz Morawiecki w Jednostce Wojskowej NIL w Krakowie.
Premier Mateusz Morawiecki w Jednostce Wojskowej NIL w Krakowie.
Premier Mateusz Morawiecki w Jednostce Wojskowej NIL w Krakowie.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że musimy mieć armię tak silną, żeby żadna inna nie odważyła się nas zaatakować. Konsekwentnie inwestujemy w rozbudowę polskiej armii. W dużej części uzbrojenie pochodzi z krajowej produkcji, które tworzymy w zakładach w całej Polsce. Produkujemy supernowoczesny sprzęt kompatybilny z urządzeniami z NATO.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Obok modernizacji armii, kluczowe jest też zwiększanie jej liczebności. Od 2015 r. liczba żołnierzy w Siłach Zbrojnych RP wzrosła z 95 tys. do ok. 164 tys. obecnie. Nowe przepisy Ustawy o obronie Ojczyzny przewidują, że polska armia docelowo zostanie zwiększona do ok. 300 tys. żołnierzy – 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Nasza ojczyzna jest właśnie bezpieczna, bo powiększamy polską armię. Od roku 2015 zwiększyliśmy zarówno stan liczbowy naszej armii, powołaliśmy nowe rodzaje sił zbrojnych, ale także znakomicie poprawiliśmy uzbrojenie polskiej armii. Poprawiliśmy je poprzez zakupy zagraniczne, ale poprawiliśmy je również poprzez produkcję krajową – powiedział szef polskiego rządu.

Przeznaczymy do 4 proc. PKB na polską armię

Decyzją premiera Mesko, Huta Stalowa Wola, Autosan, Jelcz i wiele innych zakładów zbrojeniowych w Polsce otrzymają dodatkowe środki z budżetu państwa. Zależy nam na tym, żeby produkować broń u nas, ale również ją eksportować. Oprócz krajowej produkcji zamawiamy u naszych sojuszników: czołgi K2, armatohaubice K9, czy HIMARSy. Już są w Polsce Patrioty – najnowocześniejsze systemy antyrakietowe i przeciwsamolotowe.

– Przeznaczamy do 4 proc. PKB na uzbrojenie. To może być w tym roku ze wszystkich państw NATO najwyższy, procentowy udział wydatków na uzbrojenie, wydatków na cele militarne, dlatego nie szczędzimy siły, środków, aby umacniać polską armię i dlatego Rzeczpospolita jest bezpieczna – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Międzynarodowa współpraca wojsk sojuszniczych

W Jednostce Wojskowej NIL premier połączył się z naszymi żołnierzami, którzy są w Iraku. Szef polskiego rządu podziękował im za ich służbę. Podziękowania popłynęły także do wszystkich żołnierzy, którzy służą za granicą na misjach specjalnych. Oni również budują siłę polskiej armii. Jesteśmy aktywnym członkiem NATO – wnosimy swój wkład w bezpieczeństwo i gościmy inne wojska. Obecnie liczba wojsk sojuszniczych w Polsce wynosi 10,5 tys. żołnierzy.

– Nasi sojusznicy – amerykańscy przede wszystkim – wiedzą doskonale, że tak jak my pomagaliśmy w Afganistanie, pomagamy cały czas w Iraku, tak jak oni mogą na nas liczyć, tak my –  jak powiedział prezydent Biden –  możemy liczyć na nich, na żołnierzy amerykańskich, którzy w dużej liczbie stacjonują dzisiaj na terytorium Rzeczypospolitej – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jednostka Wojskowa NIL

Jednostka Wojskowa im. gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” powstała 2 grudnia 2008 roku, jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych. Żołnierze z JW NIL prowadzą rozpoznanie radiowe, obrazowe, osobowe, wspierają dowodzenie oraz zapewniają zabezpieczenie logistyczne i łączność wojskową. Żołnierze tej jednostki działają zarówno w kraju jak i poza jego granicami, samodzielnie oraz z sojusznikami.

– Patron tej jednostki – generał August Emil Fieldorf Nil – to patron absolutnie szczególny. On oddał życie właśnie w obronie wolności, abyśmy my mogli żyć dzisiaj w niepodległym kraju. Był szefem kierownictwa dywersji Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. I to tamta jednostka jest patronem naszych sił specjalnych, komponentów wojsk specjalnych, do którego należy właśnie Jednostka Wojskowa NIL, ale także Formoza, Agat, czy Grom – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content