14.1 C
Warszawa
sobota, 19 kwietnia, 2025
Strona głównaPrawoPrawo.pl: sztuczna inteligencja nie zastąpi interakcji pacjenta z lekarzem

Prawo.pl: sztuczna inteligencja nie zastąpi interakcji pacjenta z lekarzem

Data publikacji

spot_img

Choć w medycynie coraz szerzej jest wykorzystywana technologia, to wciąż bezpośrednia relacja lekarza i pacjenta jest kluczowa w procesie leczenia. Boty i sztuczna inteligencja mogą wspierać pracę personelu medycznego, na przykład w diagnostyce, ale jej nie zastąpią – przekonują eksperci Prawo.pl.

Futurysta Alvin Toffler podzielił cywilizacyjny rozwój ludzkości na trzy etapy. Według jego terminologii za drugą falą (industrialną) odpowiadającą masowemu społeczeństwu (kultura, edukacja) i gospodarce (fabryki), nadchodzi trzecia fala związana z indywidualizacją. Wieszczył on między innymi powrót pracy z fabryk do domów i do modelu relacji międzyludzkich znanych sprzed ery industrialnej – przypomina serwis Prawo.pl.

Odnosząc się do koncepcji tego futurologa, można zauważyć, że „trzecia fala” dociera do opieki zdrowotnej dzięki technologiom medycznym. Aparatura medyczna w połączeniu z szybkim i niezawodnym internetem dają możliwość monitorowania stanu zdrowia pacjenta na odległość – z jego domu. Według artykułu na Prawo.pl zmiany są stymulowane przez cyfryzację publicznego sektora (e-recepty, e-zwolnienia i e-skierowania), które lekarz może wystawić zdalnie.

Sztuczna inteligencja (AI – ang. artificial intelligence) przyśpiesza analizę danych, wspomaga pracę lekarza i personelu medycznego. AI może przykładowo ułatwiać pracę radiologów i patomorfologów. Wystarczy, że lekarz wprowadzi do systemu obraz, który w dalszej kolejności jest analizowany przez odpowiednie algorytmy prognozujące diagnozę – wylicza Prawo.pl.

Czy to oznacza, że wkrótce pacjenci będą kontaktowali się z botami? Zdaniem eksperta Prawo.pl nie da się budować interpersonalnych relacji podczas pięciominutowej wizyty raz czy dwa razy do roku. Do tego potrzebny jest czas. Tymczasem dziś ponad połowa personelu cierpi na wypalenie zawodowe. Wynika ono między innymi z tego, że dwie trzecie czasu pracy zajmuje biurokracja, a nie kontakt z pacjentem.

„Boty nie zastąpią lekarzy w większości czynności. Zautomatyzowana może być interpretacja wyników badań, ale nie relacja lekarza i pacjenta, kluczowa dla procesu leczenia” – zastrzega Tomasz Rudolf, prezes Doctor One, w serwisie Prawo.pl.

Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/zdrowie/sztuczna-inteligencja-w-medycynie-szanse,519827.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

ŹródłoPAP MediaRoom

Najnowsze

LOTNISKOWIEC, CZYLI KOMPROMITACJA ARTURA BARTOSZEWICZA

Zgodnie z Konstytucją prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych. Z tej przyczyny od osoby ubiegającej...

OSZUKUJĄ POLAKÓW I SPRZEDAJĄ POLSKĘ, BO PEWNI SĄ BEZKARNOŚCI

Kiedy byłem młodym naiwnym miłośnikiem historii zachodziłem w głowę, dlaczego nie wywiązujący się ze...

WIELKA TRADYCJA MONARCHII POLSKIEJ

Królewska korona miała często tzw. „kształt zespolony”, zwieńczony znakiem krzyża. Znaczyło to, że jedyną...

POLSKA POD BUTEM TUSKA: MORDERCY NA WOLNOŚCI, KOBIETY W KAJDANACH

W czerwcu 2019 dwudziestodwuletni Jakub A. zamordował dziesięcioletnią dziewczynkę. Sekcja zwłok potwierdziła, że śmierć...

Powiązane

Prawo.pl: apteki wreszcie doczekają się dofinansowania za nocne i świąteczne dyżury

Około 140 złotych za godzinę dyżuru otrzymają niebawem od NFZ wszystkie apteki pracujące w...

Prawo.pl: fiskus coraz dokładniej prześwietla wydatki firm na spotkania integracyjne

Firma organizująca spotkanie integracyjne może odliczyć koszty zaproszenia tylko części gości, m.in. własnych pracowników...

Prawo.pl: KNF chce wymóc na bankach korzystniejsze oferty ubezpieczeń dla klientów

Do lipca 2025 roku banki powinny dostosować swoją działalność do znowelizowanej właśnie przez Komisję...
Przejdź do treści