23.4 C
Warszawa
niedziela, 19 maja, 2024

TVP Historia O Solidarności Walczącej – Artur Adamski

26,463FaniLubię

Po dziesięcioleciach skazywania na zapomnienie prawda o najsilniejszej organizacji niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia lat osiemdziesiątych wzbudza coraz większe zainteresowanie badaczy i miłośników dziejów najnowszych.

Jak to się stało, że grono pozbawione środków odziedziczonych po NSZZ Solidarność (jak np. owe słynne 80 milionów, wypłacone krótko przed wprowadzeniem stanu wojennego), jak też pomocy kierowanej z Zachodu przez związkowców wolnego świata za pośrednictwem brukselskiego przedstawicielstwa Solidarności, potrafiło w podziemiu dokonać najwięcej? Bezprecedensowa sieć kontrwywiadu, radiofonia działająca na największą skalę, bo praktykująca nieznane nikomu innemu technologie, podziemny gigant wydawniczy, potęgę swoją opierający na sitodrukowych ramkach. Dodajmy do tego działalność na terenie kilku innych krajów obozu sowieckiego, w tym republik ówczesnego ZSRS. Po roku 1989 całkowicie skazana na wymazanie z kart historii, okradana z dorobku, wyszydzana. A jej przewodniczący, któremu w latach siedemdziesiątych pracę proponował Harvard University od 1990 roku przez wiele lat bezskutecznie upominał się o powrót do pracy w rodzimym Instytucie Matematyki Politechniki Wrocławskiej…

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Prawda o Solidarności Walczącej jest jednak zbyt niezwykła i zbyt szlachetna, by na dłuższą metę mogła być ona skutecznie skazana na zapomnienie. Coraz więcej się o niej pisze, coraz więcej powstaje na jej temat filmów i programów telewizyjnych. Od jakiegoś czasu na portalach TVP oraz w kanale YOU TUBE znaleźć można 58. Odcinek programu „Przystanek Historia”, poświęcony Kontrwywiadowi Solidarności Walczącej. W czwartek 9 lutego 2023 o godz. 16.35 na antenie TVP Historia będzie natomiast miała premiera 71. odcinka „Przystanku Historia” (powtórka w piątek 10 lutego o 8.20), który poświęcony będzie działalności Solidarności Walczącej poza granicami Polski oraz największej sieci podziemnych drukarni lat osiemdziesiątych.

Nieznaną a wielką historię zarówno polską, jak i wrocławską poznawać też można znajdując wymienione odcinku „Przystanku Historia” w Internecie.

Artur Adamski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content