23.7 C
Warszawa
niedziela, 19 maja, 2024

Premier Mateusz Morawiecki: Polska, jako pierwsza stanęła po stronie Ukrainy, po stronie wolności

26,463FaniLubię

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchciński zainaugurowali pierwsze spotkanie w ramach „Konferencji Warszawskiej – Stałej Roboczej Konferencji Przeglądowej Wsparcia Ukrainy”. Dzięki regularnym spotkaniom w Warszawie, uczestnicy konferencji będą mogli monitorować działania społeczności międzynarodowej na rzecz wsparcia Ukrainy. Na otwarciu wystąpili m.in. ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz oraz przedstawiciel Departamentu Stanu USA Scott Turner. Utrzymanie wysokiego zaangażowania społeczności międzynarodowej w bieżącą pomoc dla państwa i społeczeństwa ukraińskiego jest szczególnie ważne w ostatnim czasie wobec powtarzających się gróźb ponownego uderzenia ze strony rosyjskiego agresora.

Konferencja Warszawska – regularne spotkania

Premier Mateusz Morawiecki podczas Konferencji Warszawskiej w KPRM.
Premier Mateusz Morawiecki podczas Konferencji Warszawskiej w KPRM.
Premier Mateusz Morawiecki podczas Konferencji Warszawskiej w KPRM.
Premier Mateusz Morawiecki podczas Konferencji Warszawskiej w KPRM.
Szef Kancelarii Premiera Marek Kuchciński podczas Konferencji Warszawskiej w KPRM.

W organizację konferencji zaangażowały się również: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Stała Robocza Konferencja Przeglądu Wsparcia Ukrainy wspiera działania społeczności międzynarodowej. Uczestnicy konferencji będą składali sprawozdanie z dotychczasowych działań, a także uzgadniali plany na najbliższą przyszłość.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– Dziś Ukraina nadal potrzebuje naszego wsparcia. Przede wszystkim jednak Ukraina potrzebuje nadziei. Ta nadzieja rodzi się tutaj w Polsce, ona rodzi się w każdym polskim domu, w którym przyjęto uchodźców wojennych, ona rodzi się w każdym sukcesie dyplomatycznym, w każdym sukcesie, który zwiększa wsparcie dla Ukrainy na forum międzynarodowym – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Dotychczasowe działania na rzecz Ukrainy

Uczestnicy konferencji, na panelu dyskusyjnym, omówią wsparcie dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną oraz dotychczasowe działania oraz najważniejsze wyzwania związane z pomocą w 2023 r. Zaprezentowane zostaną projekty pomocowe organizacji pozarządowych, a także wyniki badań dot. uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w państwach naszego regionu.

– Najważniejsze w bieżącej chwili, jak chodzi o wsparcie dla walczącej Ukrainy, jest pomoc dla uchodźców wojennych. Ludzi, którzy często w wielkim pośpiechu musieli opuszczać swój kraj. Polska i inne państwa wolnego świata, od początku udzielały tym milionom ludzi pomocy – powiedział szef KPRM Marek Kuchciński. I dodał: – w drugim temacie chcielibyśmy zaproponować, żeby było wsparcie dla państwa ukraińskiego w zakresie utrzymania systemu energetycznego. Ta kwestia przyczynia się do odporności ukraińskiego państwa i społeczeństwa.

Polska wspiera energetycznie Ukrainę

Drugi panel Konferencji Warszawskiej poświęcony będzie wsparciu Ukrainy w zakresie elektroenergetyki. Dostępność do energii elektrycznej stanowi kluczowy czynnik stabilizacyjny w obliczu regularnych, trwających od jesieni, rosyjskich  ataków na ukraińską infrastrukturę krytyczną.

Rosyjska strategia, to również walka z ludnością cywilną poprzez pozbawianie jej dostaw prądu, ciepła i wody w warunkach zimy. Społeczność międzynarodowa w swojej odpowiedzi musi podejmować silne i skoordynowane działania. Od początku wojny Polska jest w kontakcie z przedstawicielami ukraińskiego sektora energetycznego. Strona ukraińska otrzymuje od nas niezbędną pomoc w stabilizacji swojego systemu.  

–  Bohaterska walka narodu ukraińskiego, ocaliła nie tylko samą Ukrainę, ale wybudziła wiele państw wolnego świata z geopolitycznej drzemki – podkreślił szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. I dodał: – wojna na Ukrainie, to nie jest dowód siły Rosji. Ta wojna, to próba sił dla Zachodu. Stoimy przed jasnym wyborem: albo zwycięstwo Rosji i klęska Zachodu, albo renesans zachodniej cywilizacji. Bez wsparcia krajów, takich jak Polska, Ukraina już dziś byłaby jedną wielką ruiną.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content