12.6 C
Warszawa
piątek, 20 czerwca, 2025
Strona głównaEkonomiaPGE konsekwentnie realizuje projekt elektrowni jądrowej w Polsce

PGE konsekwentnie realizuje projekt elektrowni jądrowej w Polsce

Data publikacji

spot_img

Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych i Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej spotkali się z przedstawicielami największej koreańskiej firmy energetycznej KEPCO i jej spółką zależną KHNP. Spotkanie dotyczyło budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie.

„Konsekwentnie realizujemy projekt rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. To energia pewna, tania i bezpieczna. Za 10-12 lat energia jądrowa będzie podstawą naszego miksu energetycznego. Budowa elektrowni jądrowych w Polsce to kwestia kluczowa dla naszego bezpieczeństwa energetycznego. Projekt elektrowni jądrowej w Pątnowie, który zostanie zrealizowany przez PGE, ZE PAK i KHNP to uzupełnienie rządowego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Dzisiejsze spotkanie to kolejny krok w kierunku realizacji tego projektu” – mówi Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

„Na bieżąco informujemy o realizacji projektu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. Najlepszym przykładem jest dzisiejsze spotkanie w siedzibie PGE z naszymi zagranicznymi partnerami przy tej inwestycji: największą firmą energetyczną w Korei i właścicielem większości elektrowni koreańskich KEPCO i jej spółką zależną, budującą i eksploatującą elektrownie jądrowe Korei i za granicą – KHNP – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – W trakcie spotkania omówiliśmy kluczowe kwestie dla realizacji projektu, jak: badania i przygotowania lokalizacji pod budowę elektrowni, sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko, przyszłej struktury biznesowej projektu na poszczególnych jego etapach, jak również wstępne zagadnienia finansowania. Wspólne rozmowy będą kontynuowane w formie serii spotkań zarówno w Polsce jak i Korei” – dodaje Wojciech Dąbrowski.

List intencyjny w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie został podpisany między PGE Polską Grupą Energetyczną, ZE PAK, oraz koreańską firmą KHNP 30 października 2022 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei zawarły także porozumienia o współpracy międzyrządowej.

Rozmowy na temat współpracy przy projekcie były kontynuowane także w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos zarówno z firmą KHNP, jak również na szczeblu rządowym z Lee Chang-yang, ministrem handlu, infrastruktury i energii Republiki Korei, a także z prezydentem Republiki Korei, Yoon Suk-yeol.

KONTAKT:

Konrad Mróz
Biuro Prasowe Grupy PGE
tel. +48 785 999 946
e-mail: konrad.mroz@gkpge.pl
e-mail: biuro.prasowe@gkpge.pl

https://www.gkpge.pl/grupa-pge/dla-mediow/kontakt-dla-mediow

Źródło informacji: PGE Polska Grupa Energetyczna

ŹródłoPAP MediaRoom

Najnowsze

JOANNA WIELICZKA – SZARKOWA I ADAM BUJAK O MIEŚCIE, W KTÓRYM KAŻDY KAMIEŃ OPOWIADA O POLSCE

Niby wszyscy znamy Kraków. Dawną stolicę Polski niemal każdy odwiedzał wraz ze szkolną wycieczką...

POLACY RADOŚNIE SPRZEDAJĄCY POLSKĘ

Chyba ze czterdzieści lat temu ze zdumieniem i niemal przerażeniem przeczytałem pewne opowiadanie Mirosława...

TE WYBORY TO REFERENTUM ZA LUB PRZECIW ISTNIENIU PAŃSTWA POLSKIEGO

W obliczu centralizacyjnych planów gremiów zarządzających Unią Europejską to, kto zostanie prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej...

NOWA STRATEGIA WYKAŃCZANIA POLSKI

Tak naprawdę – nie jest ona nowa. Generalnie metody niszczenia naszego kraju są dwie....

Powiązane

SAVICKI i Maciej Zień – polskie marki luksusowe łączą siły i rozpoczynają niezwykłą współpracę

Polska luksusowa marka jubilerska SAVICKI i ikona mody Maciej Zień ogłaszają rozpoczęcie współpracy. Marki...

Listopadowy komentarz gospodarczy Dawida Pachuckiego, głównego ekonomisty PZU

Ostatnie dni przynoszą wysyp alarmujących komentarzy sugerujących zły stan finansów publicznych w Polsce i...

Karpacz’23: startupy technologiczne stały się częścią bankowych ekosystemów

Startupy tworzą środowisko konkurencyjne wobec banków, naciskają, wymuszają ich rozwój. Na aplikację IKO składa...
Przejdź do treści