26 C
Warszawa
sobota, 20 lipca, 2024

Nowa Książka Profesora Roszkowskiego – Artur Adamski

26,463FaniLubię

W środę 25 stycznia 2023 w warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa (tętniącej życiem za sprawą wieloletniego działacza Solidarności Walczącej Adama Borowskiego) miało miejsce spotkanie promocyjne na temat książki prof. Wojciecha Roszkowskiego pt. „Orzeł, lew i krzyż”.

Wspaniale wydana przez oficynę Biały Kruk poświęcona jest kulturze narodów Międzymorza i stanowi pierwszy tom większej całości, która jeszcze jest przygotowywana. W żywej rozmowie z czytelnikami, przybyłymi w ilości od której duża przecież sala niemal „pękała w szwach” autor wyraził szereg swoich poglądów na temat konieczności zbliżenia narodów żyjących między niezmiennie butnymi i dążącymi do dominacji państwami Rosjan i Niemców. Prof. Wojciech Roszkowski uważa, że jednym z podstawowych składników owego zbliżenia powinno być wzajemne poznanie swej historii, tradycji, obyczajowości. Jak zauważył: „Kiedy przyjeżdżamy do Sofii, Budapesztu czy Tallina widzimy pomniki i tablice pamiątkowe poświęcone postaciom, które nic nam nie mówią. A najczęściej chodzi o pisarzy, których literaturę naprawdę warto poznać czy muzyków, których twórczość bez wątpienia może nas zachwycić. Nie inaczej z dziełami słowackiego czy czeskiego malarstwa czy bohaterami łotewskich czy estońskich dążeń niepodległościowych”.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Od wielu już stuleci imperializm rosyjski, zarówno jak niemiecki, robi wszystko, by narody środkowo – wschodniej Europy ze sobą poróżnić. Działań takich doświadczają wszystkie pokolenia, jesteśmy ich świadkami także i dziś. Prawda natomiast jest taka, że narody żyjące między Bałtykiem, Adriatykiem a Morzem Czarnym niewspółmiernie więcej łączy, niż dzieli. Wszystkie one mają mnóstwo wspólnych interesów. Od niepamiętnych czasów zmagają się one z tymi samymi zagrożeniami. A konflikty, do jakich między nimi dochodziło, rzadko są podziałami bardzo trudnymi do przezwyciężenia.

Oczywiście zbliżenie między Polakami a Ukraińcami, Słowakami i Węgrami, Bułgarami i Rumunami – niweczy imperialne plany Berlina i Moskwy. I to z tej przyczyny z obydwu tych stolic płyną pieniądze dla ich agentury, to po to Niemcy wykupili ogromną część działających w Polsce mediów, to w tym celu dokonuje się burzących krew kolosalnych szachrajstw w budżetach Unii Europejskiej. A narody brutalnie rozgrywane przez dążących do panowania nad nimi w swoim własnym interesie powinny robić wszystko, by się jak najlepiej rozumieć i jak najbardziej do siebie zbliżać. I taka jest intencja nowego cyklu książek prof. Wojciech Roszkowskiego, który ma się doczekać także tłumaczeń na języki naszych sąsiadów z północy, wschodu i południa.

Artur Adamski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content