7,6 C
Warszawa
środa, 17 kwietnia, 2024

Konkurs na Ośrodki Czasowego Pobytu oraz usługi asystenckie

26,463FaniLubię

Samorząd Województwa Dolnośląskiego rozstrzygnął dwa konkursy ofert – na Ośrodki Czasowego Pobytu oraz na udostępnianie usług asystenckich. Adresatami konkursów były organizacje pozarządowe prowadzące działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Na realizację tych zadań w 2023 roku Samorząd Województwa przeznaczył 2 mln 200 tys. zł.

Ośrodki Czasowego Pobytu

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Konkurs ma na celu realizację projektu Ośrodków Czasowego Pobytu – miejsc, gdzie rodziny dotknięte problemem niepełnosprawności otrzymują kompleksowe wsparcie.

– Ośrodki Czasowego Pobytu to projekt, którego zadaniem jest tworzenie dodatkowego wsparcia dla osób, które tego potrzebują. Zwracamy uwagę nie tylko na potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami, ale również obejmujemy opieką ich rodziny, co ważne, również w okresie ciąży. Dzieciom gwarantujemy profesjonalną opieką pod okiem specjalistów, różne formy zajęć i warsztatów dostosowanych do ich potrzeb. Rodzice natomiast w tym czasie będą mogli odpocząć, ale również skorzystać z porad psychologów, rehabilitantów czy porad prawnych – podkreśla Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Podmioty, które złożyły najlepsze oferty to:

  • Fundacja „Promyk Słońca” z siedzibą we Wrocławiu
  • Fundacja Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Małej Ojczyzny – Suweren, we współpracy ze spółką Sanatoria Dolnośląskie
  • Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych.

Konkurs jest kontynuacją wcześniej podjętych działań. Na terenie naszego województwa w 2021 i 2022 roku działały dwa Ośrodki Czasowego Pobytu prowadzone przez Fundację Promyk Słońca oraz Fundację Suweren w partnerstwie ze spółką Sanatoria Dolnośląskie. Ośrodki będą kontynuowały swoją działalność.

W 2023 rok do realizatorów projektu dołączyło Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. Ośrodek Czasowego Pobytu będzie mieścił się w Krośnicach. Ze wsparcia będą mogły skorzystać osoby z niepełnosprawnościami, dając tym samym ich rodzicom i opiekunom możliwość „wytchnienia” od codziennych obowiązków związanych z całodobową opieką nad osobą z niepełnosprawnością. W czasie pobytu osoby z niepełnosprawnościami będą miały zapewnione atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu na miarę indywidualnych możliwości, zabiegi pielęgnacyjne oraz nocleg. Rodzice i opiekunowie zajęci na co dzień opieką nad dzieckiem z niepełnosprawnością zyskują wolny czas, którego im zazwyczaj brakuje.

Fundacja Promyk Słońca prowadzi we Wrocławiu Dolnośląskie Centrum Wsparcia Rodzin. Oferuje bezpłatną pomoc i wsparcie rodzinom dotkniętym problemem niepełnosprawności – zarówno w czasie ciąży, jak i po urodzeniu dziecka.

Fundacja Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Małej Ojczyzny – Suweren we współpracy z Sanatoriami Dolnośląskimi oferuje możliwość skorzystania z całodobowej opieki wytchnieniowej w Szpitalu Rehabilitacyjnym Hematologicznym Orlik w Kudowie Zdroju. Ośrodek zapewnia opiekę prenatalną i poporodową, doradztwo oraz terapie dla rodziców oczekujących na narodziny dziecka z niepełnosprawnością oraz po jego urodzeniu.

Każdy z Ośrodków Czasowego Pobytu gwarantuje po 10 miejsc dla podopiecznych, natomiast realizacja opieki dla jednego podopiecznego wyniesie maksymalnie 21 dni w roku.

Usługi Asystenckie

Konkurs ma na celu realizację usług asystenckich na terenie Dolnego Śląska skierowanych do osób z niepełnosprawnościami.

Osoby z niepełnosprawnościami muszą mierzyć się z wieloma przeciwnościami. Często załatwienie spraw bieżących jest dla nich trudne czy wręcz nieosiągalne. Niestety, nie zawsze bliscy osób z niepełnosprawnościami są w stanie im pomóc i poświęcić wystarczającą ilość czasu. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się pomoc świadczona przez asystenta osoby niepełnosprawnej.

Asystentura osobista to narzędzie umożliwiające niezależne życie. Dzięki pomocy asystenta, osoby z niepełnosprawnościami mogą podejmować różne aktywności społeczne. Asystent pomaga w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak zrobienie zakupów, załatwianie spraw urzędowych, opieka nad dzieckiem czy wyjście do kina – mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami Samorząd Województwa Dolnośląskiego cyklicznie ogłasza konkursy ofert na realizację usług asystenckich dla osób z niepełnosprawnościami.

Celem konkursu jest wypełnienie „białych plam” na mapie województwa, jeśli chodzi o usługi asystenckie. Wybrani realizatorzy będą prowadzić działania na terenie powiatów, które do tej pory nie były objęte takim wsparciem.

Podmioty, które uzyskały dofinansowanie:

  1. Fundacja Edukacji Nowoczesnej
  2. Fundacja JESTEM im. Konrada Brzegowskiego
  3. Fundacja IMAGO
  4. Fundacja Przystań w Ścinawie i Stowarzyszenie Przyjaciół i Rodziców Osób Niepełnosprawnych „Równe Szanse”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content