-1,9 C
Warszawa
sobota, 4 lutego, 2023

Wizyta przedstawicieli Rady Najwyższej Ukrainy na Dolnym Śląsku

26,463FaniLubię

Od początku wojny trwającej za naszą wschodnią granicą Dolny Śląsk z ogromnym zaangażowaniem wspiera walczącą Ukrainę. Decyzją zarządu województwa w tegorocznym budżecie zarezerwowane na ten cel zostaną 23 miliony złotych, co stanowi 1% całego budżetu naszego regionu. Podczas dzisiejszego spotkania z przedstawicielami Rady Najwyższej Ukrainy rozmawiano o kontynuowaniu pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

Na Dolnym Śląsku przebywa delegacja Rady Najwyższej Ukrainy. Wspólnie z Yuirij Tokarem – Konsulem Generalnym Ukrainy we Wrocławiu ukraińscy parlamentarzyści: Tetiana Tsyba, Olena Kryvoruchkina i Yevgen Cherepanov  spotkali się dziś z przedstawicielami Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Tematami rozmów było podsumowanie dotychczasowej pomocy humanitarnej Dolnego Śląska dla Ukrainy oraz plany pomocowe na najbliższy rok.

Wizyta przedstawicieli Rady Najwyższej Ukrainy na Dolnym Śląsku
Wizyta przedstawicieli Rady Najwyższej Ukrainy na Dolnym Śląsku
Wizyta przedstawicieli Rady Najwyższej Ukrainy na Dolnym Śląsku
- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– Od pierwszych dni wojny pomagamy walczącej Ukrainie i jej obywatelom. Pociągi humanitarne, transporty środków medycznych, w pełni wyposażone karetki, ale także pełne wsparcie tu, na Dolnym Śląsku, który w ostatnim czasie stał się ich domem. Dostrzegając bardzo trudną sytuację postanowiliśmy przekazać kolejne wsparcie w wysokości 23 milionów złotych. Pozwoli ono naszym partnerom na Ukrainie zarówno na organizowanie tak bardzo potrzebnej, bieżącej pomocy, jak i uruchamianie projektów służących odbudowie swojego kraju – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego jest w stałym kontakcie z partnerskimi regionami w Ukrainie – obwodami kirowogradzkim i dniepropietrowskim – oraz z Konsulatem Generalnym Ukrainy we Wrocławiu. Do urzędu marszałkowskiego trafiają także prośby o udzielenie pomocy humanitarnej uchodźcom wewnętrznym z terenów przyfrontowych oraz mieszkańcom ziem wyzwolonych z okupacji rosyjskiej. Pomoc jest niezbędna również w szpitalach polowych oraz w ośrodkach dla uchodźców.

– Cieszę się, że dzięki wspólnym decyzjom udało nam się zwiększyć poziom pomocy dla Ukrainy. W imieniu radnych zapewniłem, że współpraca między marszałkiem i Sejmikiem układa się znakomicie, a dzisiejsze rozmowy tylko to potwierdziły – dodaje Andrzej Jaroch, Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego zaangażował się w pomoc od pierwszych dni rosyjskiej napaści na Ukrainę. W ramach działań pomocowych zorganizowano przejazdy pociągów humanitarnych Kolei Dolnośląskich, które z Przemyśla przewiozły 1500 osób szukających schronienia przed wojną. Jednocześnie, decyzją marszałka województwa i zarządu Kolei Dolnośląskich, obywatele Ukrainy mogli za darmo korzystać z przejazdów regionalnego przewoźnika. Z tej możliwości skorzystało aż ćwierć miliona osób. Dodatkowo do ukraińskich miast przekazano 10 karetek w pełni wyposażonych karetek pogotowia, a ze stworzonego przez samorząd województwa w stolicy regionu Międzynarodowego HUBu Pomocy Humanitarnej przekazano łącznie 300 europalet z artykułami pierwszej potrzeby. W sumie, aby je dostarczyć potrzebującym, z HUBu wyjechało 20 transportów ciężarowych.

Dzięki inicjatywom samorządu województwa w pomoc walczącej Ukrainie zaangażowali się również partnerzy z Niemiec – Saksonia, Dolna Saksonia i Brandenburgia. Regiony partnerskie Dolnego Śląska przekazały pomoc humanitarną, na którą złożyły się:  pawilony humanitarne wraz z wyposażeniem, zestawy pomocy medycznej,  sprzęt ratunkowy, odzież, żywność długoterminowa, środki czystości i higieny.

– Serdecznie dziękujemy za pomoc udzieloną Ukrainie. Dzisiejsza wizyta ma ogromne znaczenie ze względu na określanie konkretnych kierunków dalszego wsparcia w przyszłości – dodaje Yurij Tokar, Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu.

Do dziś wsparcie finansowe z budżetu województwa dolnośląskiego na te cele osiągnęło 4,5 miliona złotych. Dodatkowo zaangażowane zostały pokaźne środki unijne – ponad 105 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczono na aktywizację zawodową obywateli Ukrainy, integrację społeczno-zawodową, kursy języka polskiego dla dorosłych obywateli Ukrainy oraz dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy.

– Zarówno nam, jak i naszym partnerom, zależy na tym aby ta pomoc trafiała tam gdzie jest najbardziej potrzebna. Zależy nam też na tym aby jej zakres był taki jaki jest niezbędny – stąd ta dzisiejsza wizyta. Pozostajemy też w stałym kontakcie z naszymi partnerami w Ukrainie – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Również w nowym, zaakceptowanym w grudniu ubiegłego roku, unijnym budżecie Dolnego Śląska na lata 2021-2027 zaplanowano ponad 137 milionów złotych z przeznaczeniem na usługi pozwalające obywatelom państw trzecich na pełniejsze funkcjonowanie w polskim społeczeństwie. Dzięki nim możliwa będą m.in: integracja zawodowa, integracja społeczna, usługi społeczne dla obywateli czy usługi medyczne, wsparcie psychologiczne oraz system edukacji.

– Nasza pomoc nie ustanie. W trakcie rozmów ustaliliśmy, że będziemy kontynuować wsparcie medyczne, a także ze względu na ciągłe ataki na ukraińską infrastrukturę krytyczną, chcemy zapewnić też wsparcie techniczne. Będą to elementy pozwalające odtworzyć tę infrastrukturę m.in. agregaty prądotwórcze. Pozwoli to przywrócić prąd, wodę i ogrzewanie wszędzie gdzie jest to potrzebne – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa.

Źródło: Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content