14.1 C
Warszawa
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Wizyta przedstawicieli Rady Najwyższej Ukrainy na Dolnym Śląsku

26,463FaniLubię

Od początku wojny trwającej za naszą wschodnią granicą Dolny Śląsk z ogromnym zaangażowaniem wspiera walczącą Ukrainę. Decyzją zarządu województwa w tegorocznym budżecie zarezerwowane na ten cel zostaną 23 miliony złotych, co stanowi 1% całego budżetu naszego regionu. Podczas dzisiejszego spotkania z przedstawicielami Rady Najwyższej Ukrainy rozmawiano o kontynuowaniu pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

Na Dolnym Śląsku przebywa delegacja Rady Najwyższej Ukrainy. Wspólnie z Yuirij Tokarem – Konsulem Generalnym Ukrainy we Wrocławiu ukraińscy parlamentarzyści: Tetiana Tsyba, Olena Kryvoruchkina i Yevgen Cherepanov  spotkali się dziś z przedstawicielami Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Tematami rozmów było podsumowanie dotychczasowej pomocy humanitarnej Dolnego Śląska dla Ukrainy oraz plany pomocowe na najbliższy rok.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
Wizyta przedstawicieli Rady Najwyższej Ukrainy na Dolnym Śląsku
Wizyta przedstawicieli Rady Najwyższej Ukrainy na Dolnym Śląsku
Wizyta przedstawicieli Rady Najwyższej Ukrainy na Dolnym Śląsku

– Od pierwszych dni wojny pomagamy walczącej Ukrainie i jej obywatelom. Pociągi humanitarne, transporty środków medycznych, w pełni wyposażone karetki, ale także pełne wsparcie tu, na Dolnym Śląsku, który w ostatnim czasie stał się ich domem. Dostrzegając bardzo trudną sytuację postanowiliśmy przekazać kolejne wsparcie w wysokości 23 milionów złotych. Pozwoli ono naszym partnerom na Ukrainie zarówno na organizowanie tak bardzo potrzebnej, bieżącej pomocy, jak i uruchamianie projektów służących odbudowie swojego kraju – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego jest w stałym kontakcie z partnerskimi regionami w Ukrainie – obwodami kirowogradzkim i dniepropietrowskim – oraz z Konsulatem Generalnym Ukrainy we Wrocławiu. Do urzędu marszałkowskiego trafiają także prośby o udzielenie pomocy humanitarnej uchodźcom wewnętrznym z terenów przyfrontowych oraz mieszkańcom ziem wyzwolonych z okupacji rosyjskiej. Pomoc jest niezbędna również w szpitalach polowych oraz w ośrodkach dla uchodźców.

– Cieszę się, że dzięki wspólnym decyzjom udało nam się zwiększyć poziom pomocy dla Ukrainy. W imieniu radnych zapewniłem, że współpraca między marszałkiem i Sejmikiem układa się znakomicie, a dzisiejsze rozmowy tylko to potwierdziły – dodaje Andrzej Jaroch, Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego zaangażował się w pomoc od pierwszych dni rosyjskiej napaści na Ukrainę. W ramach działań pomocowych zorganizowano przejazdy pociągów humanitarnych Kolei Dolnośląskich, które z Przemyśla przewiozły 1500 osób szukających schronienia przed wojną. Jednocześnie, decyzją marszałka województwa i zarządu Kolei Dolnośląskich, obywatele Ukrainy mogli za darmo korzystać z przejazdów regionalnego przewoźnika. Z tej możliwości skorzystało aż ćwierć miliona osób. Dodatkowo do ukraińskich miast przekazano 10 karetek w pełni wyposażonych karetek pogotowia, a ze stworzonego przez samorząd województwa w stolicy regionu Międzynarodowego HUBu Pomocy Humanitarnej przekazano łącznie 300 europalet z artykułami pierwszej potrzeby. W sumie, aby je dostarczyć potrzebującym, z HUBu wyjechało 20 transportów ciężarowych.

Dzięki inicjatywom samorządu województwa w pomoc walczącej Ukrainie zaangażowali się również partnerzy z Niemiec – Saksonia, Dolna Saksonia i Brandenburgia. Regiony partnerskie Dolnego Śląska przekazały pomoc humanitarną, na którą złożyły się:  pawilony humanitarne wraz z wyposażeniem, zestawy pomocy medycznej,  sprzęt ratunkowy, odzież, żywność długoterminowa, środki czystości i higieny.

– Serdecznie dziękujemy za pomoc udzieloną Ukrainie. Dzisiejsza wizyta ma ogromne znaczenie ze względu na określanie konkretnych kierunków dalszego wsparcia w przyszłości – dodaje Yurij Tokar, Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu.

Do dziś wsparcie finansowe z budżetu województwa dolnośląskiego na te cele osiągnęło 4,5 miliona złotych. Dodatkowo zaangażowane zostały pokaźne środki unijne – ponad 105 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczono na aktywizację zawodową obywateli Ukrainy, integrację społeczno-zawodową, kursy języka polskiego dla dorosłych obywateli Ukrainy oraz dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy.

– Zarówno nam, jak i naszym partnerom, zależy na tym aby ta pomoc trafiała tam gdzie jest najbardziej potrzebna. Zależy nam też na tym aby jej zakres był taki jaki jest niezbędny – stąd ta dzisiejsza wizyta. Pozostajemy też w stałym kontakcie z naszymi partnerami w Ukrainie – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Również w nowym, zaakceptowanym w grudniu ubiegłego roku, unijnym budżecie Dolnego Śląska na lata 2021-2027 zaplanowano ponad 137 milionów złotych z przeznaczeniem na usługi pozwalające obywatelom państw trzecich na pełniejsze funkcjonowanie w polskim społeczeństwie. Dzięki nim możliwa będą m.in: integracja zawodowa, integracja społeczna, usługi społeczne dla obywateli czy usługi medyczne, wsparcie psychologiczne oraz system edukacji.

– Nasza pomoc nie ustanie. W trakcie rozmów ustaliliśmy, że będziemy kontynuować wsparcie medyczne, a także ze względu na ciągłe ataki na ukraińską infrastrukturę krytyczną, chcemy zapewnić też wsparcie techniczne. Będą to elementy pozwalające odtworzyć tę infrastrukturę m.in. agregaty prądotwórcze. Pozwoli to przywrócić prąd, wodę i ogrzewanie wszędzie gdzie jest to potrzebne – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa.

Źródło: Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content