23.4 C
Warszawa
niedziela, 19 maja, 2024

Niech żyje gotówka – Adam Maksymowicz

26,463FaniLubię

W świecie coraz bardziej dominującego pieniądza elektronicznego obrona pieniędzy w banknotach i monetach wydaje się być czymś całkowicie przestarzałym. Epoka pieniądza elektronicznego ma być wygodna. Nie trzeba nosić ze sobą żadnych pieniędzy, które można zgubić, zostać okradzionym lub oszukanym przy pierwszej lepszej transakcji, co przecież niejeden raz miało już miejsce w przypadku gotówki. Nic takiego nie może mieć miejsca w przypadku pieniądza elektronicznego. Tak przynajmniej twierdzą banki promujące tę formę obrotów finansowych. Jest ona coraz bardziej popularna, bo wspierana jest też przez finansowe struktury rządowe na całym świecie. Nie powinno być zatem żadnych kłopotów w wprowadzeniu tego sytemu płatności jako obowiązującego w państwie pieniądza elektronicznego.

Okradanie kont bankowych

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Obecnie gotówka papierowo- monetowa jest równorzędnym środkiem płatności, ale zdecydowanie jest wypierana przez wszelkiego rodzaju karty płatnicze. Trzeba odnotować krytykę tego systemu jaka jest podejmowana przez środowiska konserwatywne, które sygnalizują, że w ten sposób człowiek staje się niewolnikiem banku, który w każdej chwili może zalokować jego pieniądze, a nawet je zlikwidować z konta bez żadnych skutków dla tego banku. Zainteresowani pieniądzem elektronicznym odpowiadają, że to teoria, która w praktyce nie jest stosowana. Jeżeli nawet dochodzi do takiej sytuacji, to są to wydarzenia jednostkowe o marginalnym znaczeniu dla całego elektronicznego systemu finansowego. Oczywiście pomyłki wszędzie się zdarzają, bo człowiek jest tylko istotą omylną. Ta filozofia stosunkowo często jest jednak stosowana. Dla przykładu, niektóre firmy pośredniczące w przelewach elektronicznych mają zastrzeżenia w swoich regulaminach, że korzystanie z ich usług jest upoważnieniem do pobierania sum z konta ich klientów, bez wymaganej ich autoryzacji. W ten sposób delikwenci budzą się rano bez swoich pieniędzy. Na ich interwencję bank odpowiada, że operacja była legalna, a oni sami upoważnili daną firmę do dowolnego pobierania pieniędzy z ich konta. To dość popularna i prawnie dozwolona forma okradania elektronicznych kont bankowych.

Akceptacja pieniądza elektronicznego

Założenie elektronicznych operacji bankowych, które w najbliższej przyszłości mogą być jedyną formą obrotu finansowego powoduje, że ci, którzy go nie zaakceptują, nie będą mieli dostępu do systemu handlowego i płatniczego obowiązującego w całym państwie. Tego rodzaju uwagi miały dotychczas charakter marginalny i dopuszczane były na zasadzie wolności słowa, ale światowy system finansowy nie zwracał na to uwagi przygotowując się do wyeliminowania gotówki na rzecz pieniądza elektronicznego. Powszechna jego popularyzacja (propaganda) spowodowała, że stoi za nim akceptacja zdecydowanej większości społeczeństwa.

Pieniądz elektroniczny jest nielegalny

Niespodziewane zastrzeżenia stosowania pieniędzy elektronicznych nadeszło z Włoch, które dotąd postrzegane były jako jeden z promotorów tego nowoczesnego pieniądza. Brytyjski Sunday Times w korespondencji z Rzymu nadanej pod koniec listopada pisze, że Giorgia Meloni, nowa premier tego kraju, w ostrym tonie zakwestionowała legalność finansowych operacji elektronicznych. Według relacji tego medium uważa ona, że Włochy mają używać więcej gotówki i mniej kart kredytowych, przeciwstawiając się światowemu trendowi w kierunku waluty elektronicznej, w ten sposób premier Giorgia Meloni odrzuciła płatności kartą jako „prywatne pieniądze”. Gazeta uważa, że włoska premier ma niezwykłe uzasadnienie dla wspierania banknotów przeciwko pieniądzom plastikowym. Powiedziała parlamentowi: „Jedyną legalną walutą we Włoszech i Europie są papierowe banknoty emitowane przez Europejski Bank Centralny. Pieniądz elektroniczny nie jest legalną walutą — jest formą pieniądza prywatnego”. Sundy Times twierdzi, że pani premier starając się ożywić gotówkę, zyskuje punkty wśród małych firm we Włoszech, które sprzeciwiają się niewielkiej prowizji, którą muszą płacić przy akceptowaniu płatności kartą. W kwietniu powiedziała ona, że „zmuszanie Włochów do korzystania prawie wyłącznie z płatności elektronicznych” było „nielegalnym prezentem dla banków i firm finansowych, które sprzedają te usługi”.

Europejski Bank Centralny

Wspomniana liberalna gazeta brytyjska pisze, że prawicowy premier od dawna szydziła z banków i finansistów takich jak George Soros, twierdząc, że są częścią poteri forti, czyli ukrytych sił, które czają się w cieniu społeczeństwa, manipulując decyzjami politycznymi, aby stać się bogatymi. Ku zaskoczeniu wielu bankierów, jej rozróżnienie między „publicznymi” a „prywatnymi” pieniędzmi zostało poparte przez Europejski Bank Centralny, który obawia się, że wzrost plastikowych płatności sprawi, że europejskie gospodarki trafią w ręce firm wydających karty kredytowe. Bank ten zaznaczył, że dzisiaj pieniądz banku centralnego jest dostępny publicznie tylko w postaci banknotów. Dlatego w cyfrowym świecie może on zostać zmarginalizowany jako środek płatniczy. Jednocześnie bank ten dodał do tego, że Europa doskonale zdaje sobie sprawę, że karty Amex, Mastercard i Visa są amerykańskie. Nie ma włoskiej firmy wydającej karty kredytowe i to jest problem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content