23 C
Warszawa
środa, 19 czerwca, 2024

Premier Mateusz Morawiecki: nie ma nic ważniejszego niż wolność i solidarność

26,463FaniLubię

13 grudnia 1981 r. władze komunistyczne ogłosiły w Polsce stan wojenny. Decyzja ta przyniosła ogromne konsekwencje dla całego narodu polskiego. Internowani zostali działacze i przywódcy „Solidarności”, członkowie komisji zakładowych dużych fabryk oraz członkowie demokratycznej opozycji wraz z intelektualistami związanymi z „Solidarnością”. Premier Mateusz Morawiecki w 41. rocznicę stanu wojennego odwiedził Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Szef polskiego rządu podkreślił, że składamy dziś wdzięczność za odwagę oraz poświęcenie okazane przez wszystkich represjonowanych w stanie

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, jak ważne jest pielęgnowanie prawdy o wydarzeniach sprzed 41. lat: – Mówi się, że czas leczy rany. Ale też czas zaciera pamięć. Pamięć o ofiarach stanu wojennego oraz pamięć o stanie wojennym jest bardzo ważna nie tylko dla naszej historii, ale także dla naszej współczesności.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
Premier Mateusz Morawiecki składa wiązankę.

Pielęgnowanie prawdy i pamięci

Szef polskiego rządu w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie podkreślił: – W rękach komunistów polskich, Jaruzelskiego i jego ekipy, zapadały decyzje o wprowadzeniu stanu wojennego.

Prezes Rady Ministrów zwrócił uwagę, że stan wojenny to nie tylko aresztowanie, internowanie, bicie i poniżanie osób, ale również ponad 100 zamordowanych naszych obywateli. Do tej pory nie wykryto sprawców, którzy przyczynili się do zaginięć Polek i Polaków.

Hołd dla ofiar stanu wojennego

W trakcie ubiegłorocznych obchodów w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie odsłonięto tablicę pamiątkową „Zginęli za wolną Polskę 1981-1989”. Wykaz ten przedstawia fotografie i nazwiska ofiar stanu wojennego. Prezes Rady Ministrów składając kwiaty przed tablicą złożył hołd wszystkim poległym i zaginionym.

– Za mną znajduje się tablica z kilkudziesięcioma zdjęciami najbardziej znanych ofiar stanu wojennego. Oprócz tych ofiar, pamiętajmy także o tych, których morderców nigdy nie odnaleziono, nigdy nie odkryto. Ba, są również tacy, których ciał nigdy nie odnaleziono – podkreślił szef polskiego rządu.

Stan wojenny

13 grudnia 1981 r. generał Wojciech Jaruzelski poinformował o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu, na mocy dekretu Rady Państwa, stanu wojennego na terenie całego kraju. Tego dnia wszyscy obywatele mogli usłyszeć wystąpienie generała nadawane od godz. 6 rano na antenie Polskiego Radia.

Już w pierwszych dniach stanu wojennego internowano ok. 5 tys. osób, które przetrzymywano w 49 ośrodkach odosobnienia na terenie całego kraju. Aresztowani byli działacze i przywódcy „Solidarności”, członkowie komisji zakładowych dużych fabryk oraz członkowie demokratycznej opozycji i intelektualiści związani z „Solidarnością”. Łącznie liczba internowanych sięgnęła 10 tys. osób.

– Stracone pokolenie, stracona dekada – tak mówimy o stanie wojennym, bo Polska straciła ogromnie dużo w tamtym czasie. Straciła swoją szansę na normalny rozwój gospodarczy – powiedział premier Mateusz Morawiecki. I dodał: – Jednocześnie też Polska straciła ponad milion ludzi. Dziś także o tym pamiętajmy. To setki tysięcy rozbitych rodzin, to emigracja ponad miliona osób, które nigdy już do Polski nie wróciły.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content