15.4 C
Warszawa
wtorek, 21 maja, 2024

Chcieli wolnej Polski – Magda Wysocka

26,463FaniLubię

W sobotę 27 listopada 1948 roku o godzinie 17:30 na narożnym dziedzińcu Więzienia nr 1 przy ulicy Kleczkowskiej we Wrocławiu czekiści polscy zamordowali czterech żołnierzy Armii Krajowej, działaczy organizacji Wolność i Niezawisłość: mjr. Ludwika Marszałka „Zbroję”, ppor. Stanisława Dydy „Steinera”, Władysława Ciska „Roma”, por. Jana Klamuta „Górskiego”.

Widziałam się ze spowiednikiem […]. Mój Staś nigdy nie płakał, ale po spowiedzi płakał i wołał: »Mamo, mamusiu, zostaniesz sama!«. A potem już spokojnie stanęli pod murem, nie pozwolili sobie oczu zawiązywać ani się nie odwrócili […]”. – tak Emilia Dydo, matka Stanisława Dydy, napisała w lipcu 1949 roku do Ireny Cisek, żony Władysława Ciska.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Podpułkownik Ludwik Marszałek „Zbroja” jest patronem 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Podpułkownik Ludwik Marszałek„Zbroja” – to najnowsza publikacja prof. dr. hab.Tomasza Balbusa, wydana przez Instytut Pamięci Narodowej. Promocja książki odbędzie się 2 grudnia o godzinie 17 w siedzibie Miejsckiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy. Organizatorami są IPN we Wrocławiu, Światowy Związek Żołnierzy, Armia Krajowa Dębica, Miasto Dębica oraz Miejska i Powiatowa Bibilioteka w Dębicy.

Magda Wysocka
(IPN Wrocław)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content