15.4 C
Warszawa
wtorek, 21 maja, 2024

Czas na zmiany – Piotr Winiarski

26,463FaniLubię

Żyjemy w bardzo ważnych czasach, które prawdopodobnie przesuną Polskę w całkiem inne położenie geopolityczne, strategiczne i gospodarcze. Ważnym elementem jest aby połączyć Polonię Gospodarczą z Polską dla sukcesu Kraju i całego regionu.

Czy Polonia Gospodarcza może być kołem zamachowym rozwoju gospodarczego Polski i współpracy państw  Trójmorza? Przykład ze Stanów Zjednoczonych: największymi diasporami w tym kraju jest diaspora chińska, hinduska, izraelska i polska.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Co zrobili Chińczycy? Potrafili przenieść bardzo dużą ilość produkcji do Chin, diaspora hinduska, doprowadziła do niespotykanego transferu technologii ze Stanów Zjednoczonych do Indii tak, że dzisiaj Indie  potrafią budować satelity, statki kosmiczne, mają broń atomową. Wiele osób z Izraela rozwijało swoje własne prywatne oddziały badań i rozwoju technologii – swoje własne, bardzo dobrze prowadzone startupy. Co się stało? W pewnym momencie państwo Izrael stworzyło takie warunki podatkowe i inne mechanizmy, że Izraelczykom po prostu opłacało się przenieść je do Izraela. A diaspora polska… ma potencjał.

Jeśli chodzi o Polonię w Stanach Zjednoczonych bardzo ważne jest, żeby państwo polskie (rząd) mógł być animatorem integracji Polonii Gospodarczej. Trzeba spróbować dokonać podobnych transferów czy to wiedzy, czy technologii, to Polski. Z różnych powodów środowisko gospodarcze w Stanach Zjednoczonych (i nie tylko tam) nie jest wystarczająco dobrze zorganizowane.  To można i trzeba zmienić! 

Rozwiązaniem tej sytuacji, jest stworzenie Instytutu: think tanku, który by się zajmował między innymi Polonią Gospodarczą: identyfikował gdzie mamy jakie osoby, organizacje, możliwości, zasoby. Tu się rozbija temat nie o miliony, a setki, dziesiątki osób i firm, które mają na tyle ważną wiedzę i potencjał, że warto  zaprosić je do współpracy z Instytutem. Trzeba aby Instytut wypracował plan i mapę drogową działań. W sferze legislacji. jest potrzeba używania sformułowania pojęcia Polonii Gospodarczej,  w ogóle.

Gdyby powstało Ministerstwo do spraw Polonii i Polaków za granicą  (ze szczególnym uwzględnieniem Polonii Gospodarczej), mogłoby wprowadzić plan Instytutu w życie oraz wspomagać się jego zdolnościami analitycznymi do zastosowań bieżących.

Działanie w trójkącie: Instytut – Ministerstwo – PAP, znacząco wpłynęłoby na celowość i skuteczność polityki informacyjnej Państwa Polskiego w obu kierunkach. Dzisiaj Polonia i Polacy za granicą mają do dyspozycji niepełny a nawet fałszywy przekaz informacyjny.

Klasycznym elementem budowania relacji i wymiany informacji między Polonią a przedsiębiorstwami Polskimi i Polską, są targi, giełdy kooperacyjne czy kongresy. Powinniśmy stworzyć targi dla Trójmorza: do Polonii Gospodarczej możemy zaliczyć naukowców i menedżerów wysokiego szczebla w różnych firmach czy spółkach globalnych, które mamy na całym świecie. Jest ważne utrzymywać i nawiązywać kontakt z kadrami wyższego szczebla za granicą. 

Jak postąpiły takie duże firmy jak chiński Haier czy indyjska Tata? Z sukcesem zastosowały marketing etniczny. Jest to przykład dla polskich firm, których strategie marketingowe powinny to uwzględnić – jak wykorzystać tak dużą liczbę mieszkańców na terenie np. USA  – jest to możliwe! 

Przyszły kształt Instytutu i działań Ministerstwa, wykuje się na Światowym Forum Polonii Gospodarczej w roku 2023. Potencjał sprawczy tego „tygla”, jest nie do przecenienia, a w ramach Kongresu 590 jego 7 edycji w Rzeszowie – pierwszego dnia (17.11.2022) o 14:00 na Scenie Głównej, odbył się panel: Czy Polonia Gospodarcza może być kołem zamachowym rozwoju gospodarczego Polski i współpracy państw regionów Trójmorza?

Do dyskusji chcemy zaprosić Polonię Gospodarczą Trójmorza jak i Polonię z innych kontynentów. Celem panelu jest stworzenie inicjatyw i propozycji skierowanych do polskiego rządu, które uwypuklą znaczenie Polaków zamieszkałych za granicą dla Polski, Trójmorza. Chcemy od firm z Polski usłyszeć jakie mają oczekiwania wobec Polonii Gospodarczej, czy dostrzegają wagę marketingu etnicznego? Razem kreujmy markę made in Poland! Nasze wnioski, propozycje niech będą zalążkiem tematów i treści paneli jakie chcielibyśmy usłyszeć na Światowym Forum Polonii Gospodarczej. Stwórzmy je wspólnie! Wojna na Ukrainie nakazuje nam szybciej podejmować decyzje. Natychmiastowe wzmocnienie kontaktów Polonii Gospodarczej z Macierzą jest Polską Racja Stanu i nie może być tylko przedmiotem dyskusji lecz musi być przedmiotem konkretnych działań. Najważniejsza jest teraz koncepcja całego przedsięwzięcia – zapraszamy do uczestnictwa w stworzeniu spójnego planu. Podzielcie się z nami swoimi pomysłami – weź udział w pracach Think Tanku Stowarzyszenia, napisz na skrzynkę: info@PolandBusinessCenter.World

Teraz jest ten moment, teraz jest czas na zmiany!

Konkluzje uczestników panelu:

1/3  Polonia Gospodarcza to niezastąpione źródło informacji do wykorzystania przez Polskie Państwo by inspirować się dobrymi rozwiązaniami już istniejącymi w innych krajach, rozwiązaniami dotyczącymi gospodarki, polityki społecznej ale i również innych dziedzin.

W przypadku Polonii Gospodarczej wymagana jest centralna koordynacja działań w postaci Instytutu ds. Polonii i Polaków za Granicą lub Ministerstwa ds. Polonii i Polaków za Granicą aby wykorzystać w pełni już istniejący potencjał promocji Polski za granicą.

Dalsza konsolidacja oraz internacjonalizacja firm na rynku e-commerce w regionie Trójmorza jest nieunikniona, co pozwoli nam na konkurowanie z takimi gigantami jak Amazon, ale również przetrwać trudny aktualnie okres gospodarczy.

Marcin Pondo

Dyrektor zarządzający Consulting Hungary, Węgry

2/3 Uważam , że Polonia w krajach Trójmorza na pewno może w dużym stopniu przyczynić się do rozwoju regionu, co właściwie już robi. Największym atutem jest  świetne rozeznanie  rynku państw zamieszkania, zrozumienie  dla mentalności i zwyczajów danego kraju , o języku nie wspominając.

Czy Trójmorze bez Ukrainy może się rozwijać? Ukraina ze względu na swoje położenie i potencjał na pewno  powinna być częścią  naszej wspólnej przestrzeni, sporo projektów gospodarczych tam  już wiele lat funkcjonowało, także na pewno priorytetowym zadaniem będzie pomoc w odbudowie tego potencjału.

Katarzyna Iwona Bielik

Ekspert, Słowacja

3/3 Polityka informacyjna o Polsce dla Polonii, to wielki problem, np. USA – brak bezpłatnego dostępu do serwisów internetowych TVP. Powinna być ona skierowana do określonych grup społecznych. Biznesmeni powinni mieć jasną informację o aktualnych przepisach, prawie podatkowym i możliwościach inwestycji. Naukowcy powinni mieć dostępny specjalny serwis o aktualnych kierunkach badań – szczególnie w strategicznie ważnych kierunkach.

Państwo Polskie i jego instytucje powinny szczególnie zabiegać o zainteresowanie inwestycjami firm polonijnych. Skoro tworzone są specjalne strefy ekonomiczne z których korzystają duże koncerny niemieckie i francuskie, to warto stworzyć specjalne warunki prawne i organizacyjne dla firm o polskim rodowodzie. Szczególnie ważne są tutaj inwestycje w wysokie technologie

Jestem za utworzeniem Instytutu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Jego pierwszym zadaniem powinno być usuwanie barier dla Polonii w Polsce. Zdecydowanie jestem za intensyfikacją kontaktów z wybitnymi naukowcami pochodzenia polskiego, W obszarze sztucznej inteligencji w którym działam, dobry mechanizm, od dawna funkcjonuje np. w Indiach. Ten przykład można zastosować w Polsce.

dr hab. inż. Jacek Leśkow

Profesor Politechniki Krakowskiej, USA

  1. LINK SKRÓCONY do zapisu WIDEO panelu K590 Rzeszów:

https://tiny.pl/wd1vp

Kod QR do zapisu WIDEO panelu K590 Rzeszów:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content