17.2 C
Warszawa
środa, 19 czerwca, 2024

Program Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w województwie dolnośląskim

26,463FaniLubię

W województwie dolnośląskim rozpoczyna się realizacja Programu Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym. Działania w ramach Programu odbywać się będą w latach 2022-2025. Realizatorem Programu jest Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Zadanie realizowane jest w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 i finansowane przez Ministerstwo Zdrowia.

Głównym celem Programu jest zapobieganie samobójstwom poprzez m.in. zwiększenie dostępu do pomocy dla osób w kryzysie samobójczym, rozwój kompetencji osób udzielających pomocy, poprawę monitorowania prób i zgonów samobójczych, prowadzenie badań naukowych i polityki informacyjnej na temat zachowań samobójczych.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

„Realizowany przez nas Program ma zasięg ogólnopolski, lecz naszymi działaniami pragniemy objąć szerzej Miasto Wrocław i województwo dolnośląskie oraz Miasto Olsztyn i województwo warmińsko-mazurskie. Wyłoniliśmy te dwa województwa drogą konsultacji eksperckich. Na ich terenie będziemy realizować działania szkoleniowe dla istotnych z perspektywy celów Programu grup zawodowych, jak na przykład: pracowników opieki zdrowotnej, edukacji czy służb mundurowych.” – Marta Pawłowska, Instytut Psychiatrii i Naurologii.

W ramach działań dedykowanych wybranym województwom zrealizowane zostaną szkolenia poprzedzone ankietami potrzeb szkoleniowych, spotkania konferencyjne, spotkania panelowe i eksperckie. Szkolenia skierowane do środowiska pracowników opieki zdrowotnej już się zaczęły. Pierwsze z nich  pt.: „Profilaktyka zachowań samobójczych w praktyce pracowników ochrony zdrowia” odbywają się w jednej z jednostek Samorządu Województwa Dolnośląskiego – Centrum Medycznym Dobrzyńska.

„Nasze działania chcielibyśmy zrealizować w partnerstwie z władzami samorządowymi. Jedynie przy ich zaangażowaniu, poparciu i współpracy, zadania, które sobie postawiliśmy, mogą zostać skutecznie zrealizowane. Dlatego o takie poparcie i zaangażowanie zwróciliśmy się do władz województwa dolnośląskiego. Spotkaliśmy się z pozytywną odpowiedzią.”- dr Anna Baran Instytut Psychiatrii i Naurologii.

„Chętnie włączamy się w działania mające na celu zapobieganie zachowaniom samobójczym, ponieważ to narastający problem zdrowia publicznego. Nasze zaangażowanie będzie miało wymiar organizacyjny, wspierający działania Instytutu Psychiatrii i Naurologii. Służymy naszą bazą infrastrukturalną, dotarciem do lokalnych władz samorządowych oraz grup zawodowych, do których są skierowane działania.” – Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Program Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w województwie dolnośląskim

Województwo dolnośląskie jest wśród 5 województw o największej liczbie samobójstw. Liczba samobójstw w 2020 roku – 356, w 2021 roku – 234, w 2022 roku do września – 300.

Liczba samobójstw w 2020 roku: województwo mazowieckie – 665, małopolskie – 388, lubelskie – 361, wielkopolskie -358, dolnośląskie – 356. Jeżeli chodzi o wskaźnik samobójstw, to w 2020 roku w województwie dolnośląskim był on nieco poniżej średniej krajowej i wynosił 12,31, podczas gdy najwyższy wskaźnik odnotowano w województwie świętokrzyskim – 22,13, najniższy zaś w województwie śląskim – 6,99.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content