Grupa Wyszehradzka jest bardzo ważnym i efektywnym formatem współpracy regionalnej. Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w szczycie państw V4 – Polski, Czech, Węgier i Słowacji – w Koszycach. Rozmowy między premierami dotyczyły bezpieczeństwa strategicznego oraz kontynuacji współpracy sektorowej przy poszczególnych projektach. Podniesiono przede wszystkim tematy energetyki, wojny na terenie Ukrainy i migracji. Premier Mateusz Morawiecki uzyskał od premiera Viktora Orbana jasną deklarację, że Węgry przystąpią do ratyfikacji rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię już na pierwszej sesji parlamentarnej nadchodzącego roku.
Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej
– W ostatnich miesiącach niektórzy patrzyli na nas przez pryzmat tego, co nas różni. A my doszliśmy do jednoznacznego wniosku, że powinniśmy patrzeć na to, jak bardzo siebie potrzebujemy i jak mocno łączy nas wiele tematów – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Spotkanie premierów Polski, Słowacji, Czech i Węgier w Koszycach jest okazją do rozmów z naszymi bliskimi sąsiadami o tematach, które wspólnie dotyczą naszych krajów. Dzisiaj są to przede wszystkim tematy bezpieczeństwa strategicznego – walka z kryzysem energetycznym, wsparcie dla Ukrainy, wzmocnienie obronności i zabezpieczenie naszych krajów przed nielegalnymi migracjami. Format Grupy Wyszehradzkiej nie raz już pokazał swoją skuteczność i potencjał w budowaniu wspólnych stanowisk wokół interesów naszego regionu. Każde spotkanie Grupy Wyszehradzkiej to pozytywne konkluzje i konstruktywne wnioski. Polska będzie aktywnie angażować się w dalsze działania w tym formacie na wielu płaszczyznach.
Węgry zobowiązały się do ratyfikacji rozszerzenia NATO o Finlandię i Szwecję
Szef polskiego rządu podczas rozmów w Koszycach zwrócił się do premiera Węgier Viktora Orbana o jak najszybszą ratyfikację rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię. Premier Viktor Orban zadeklarował, że dopilnuje, aby węgierski parlament dokończył proces ratyfikacji na pierwszym posiedzeniu w nadchodzącym roku. Rozszerzenie NATO jest niezwykle ważne dla wzmocnienia obronności naszego regionu, wschodniej flanki NATO, szczególnie wobec rosyjskiego imperializmu.
– Zwróciłem się do premiera Viktora Orbana o jak najszybszą ratyfikację możliwości wejścia Finlandii i Szwecji do NATO. Uzyskałem taką obietnicę. Jest konkretna data. Jest zobowiązanie po stronie Węgier i bardzo za to dziękuję – przekazał szef polskiego rządu.
Rosja posuwa się do ordynarnego terroryzmu na terenie Ukrainy
Rosja w sposób barbarzyński i desperacki atakuje ukraińską ludność cywilną oraz infrastrukturę krytyczną. Kreml chce odciąć bezbronnych cywilów od prądu, ciepła czy bieżącej wody.
– Te najbliższe miesiące mogą być bardzo trudne, bo przecież idzie zima. Rosjanie z premedytacją bombardują infrastrukturę energetyczną pozbawiając ludzi na Ukrainie prądu, ciepła i prowadząc do dramatu humanitarnego – powiedział Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierami Czech, Słowacji i Węgier.
Powinniśmy wspólnie oszacować potrzeby, aby zapewnić niezbędną pomoc finansową i humanitarną. Musimy również mówić wspólnym głosem na forum unijnym, żeby ukierunkować wsparcie europejskie na nasze kraje.
Polska bezpiecznym domem dla uchodźców z Ukrainy
Szef polskiego rządu zaznaczył, że nadchodząca zima będzie wymagała od nas odpowiedzialności i gotowości do pomocy dla tysięcy obywateli Ukrainy, którzy potencjalnie będą musieli schronić się w Europie na czas zimy. Nasze kraje muszą być gotowe na pomoc kolejnym uchodźcom w najbliższym czasie. Jasno przedstawiamy sytuację, że Polska, Słowacja, Czechy i Węgry biorą na siebie ogromny ciężar i koszty pomocy dla Ukrainy – potrzebujemy odpowiedzialnej postawy i jednoznacznego wsparcia finansowego z Unii Europejskiej. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, solidarność europejska musi zostać pokazana i poparta konkretnymi działaniami. Tego oczekują nasi obywatele od Europy.
– Komisja Europejska powinna dużo więcej pomagać tym krajom, takim jak nasze kraje Grupy Wyszehradzkiej, które poniosły spory koszt. Wykonaliśmy ogromny wysiłek, aby pomóc Ukrainie i Ukraińcom przetrwać te pierwsze miesiące wojny – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Grupa Wyszehradzka wspiera polskie propozycje rozwiązań w kwestiach energetyki
– Grupa Wyszehradzka na trwale wpisała się w architekturę europejskiego bezpieczeństwa. Nie tylko zajmujemy się sprawami gospodarczymi i współpracy gospodarczej, turystycznej, kulturalnej czy społecznej, ale dziś koncentrujemy się przede wszystkim na tematyce bezpieczeństwa militarnego i energetycznego – podkreślił szef polskiego rządu.
W ramach rozmów, premier Mateusz Morawiecki przedstawił jak ważne jest, aby dążyć do niezależności energetycznej, w szczególności niezależności od rosyjskich surowców. Rosja nie jest wiarygodnym partnerem – zarówno strategicznie jak i moralnie – Europa nie może polegać na rosyjskich dostawach gazu czy węgla. Grupa Wyszehradzka przedstawia wspólne stanowisko w tej kwestii i będzie wzajemnie się wspierała na forum unijnym, we wdrażaniu możliwych rozwiązań dla kryzysu energetycznego.
Aktualne propozycje Komisji Europejskiej w tym temacie są zdecydowanie niewystarczające. Polska wraz z Czechami, Słowacją i Węgrami jasno opowiada się za odważniejszymi i skuteczniejszymi rozwiązaniami. Razem zgadzamy się, że Unia Europejska musi zamrozić ceny za emisję dwutlenku węgla (tzw. ETS) i wprowadzić maksymalny pułap ceny gazu na niższym poziomie, niż jest to proponowane dzisiaj przez Komisję Europejską.
Migracje – wspólne wyzwanie
Rozmawiamy o możliwych usprawnieniach w ochronie granic zewnętrznych Unii Europejskiej oraz sposobach na zmniejszenie presji migracyjnej. Jest to kwestia, w której mamy wspólne poglądy i działamy ramię w ramię, aby zadbać o bezpieczeństwo naszych obywateli i całej strefy Schengen. Premier odniósł się do skutecznie odpartego przez Polskę ataku hybrydowego na nasze granice w zeszłym roku oraz zaznaczył, że nie możemy tracić czujności. Obroniliśmy się przed próbą destabilizacji przez reżim Łukaszenki i Kreml oraz zabezpieczyliśmy naszą granicę budując fizyczne zabezpieczenia.
– Dziś mamy więcej spokoju na wschodniej flance. Wiemy, że od południa grożą kolejne fale migracyjne. W pełni wspieramy Węgry, Słowację, Republikę Czeską, Austrię, Serbię w ich wysiłkach obrony zewnętrznych granic, bo suwerenne państwa muszą móc chronić swoje granice zewnętrzne – powiedział szef polskiego rządu.