10.7 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca, 2024

Wernisaż prac konkursowych „Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej… ”

26,463FaniLubię

23 listopada 2022 r. w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej odbył się wernisaż prac konkursowych pt. „Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej… ”. W konkursie plastycznym udział wzięli wychowankowie młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii oraz osadzeni przebywający w dolnośląskich aresztach śledczych i zakładach karnych.

Już po raz drugi organizujemy wspólnie z partnerami z instytucji publicznych ten konkurs. Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom wesprzemy uczestników konkursu w pokonaniu życiowego zakrętu i wyjściu na prostą. Wiemy, że mają talent, to co z nim zrobią zależy tylko od nich samychmówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

14 lutego 2022 r. przypadła 80. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W nawiązaniu do tej ważnej daty Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Dolnośląską Biblioteką Pedagogiczną we Wrocławiu, Aresztem Śledczym we Wrocławiu, Oddziałem IPN we Wrocławiu oraz Wrocławskim Klubem „Anima” zorganizował konkurs plastyczny upamiętniający te wydarzenia. Tytuł konkursu: „Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej … ” został zaczerpnięty z roty przysięgi składanej przez żołnierzy Armii Krajowej, podejmujących z narażeniem życia walkę na rzecz Ojczyzny wolnej i niepodległej.

W konkursie wzięło udział 67 wychowanków ośrodków wychowawczych oraz 23 osadzonych.

– Trzeba odpowiednio podejść do młodzieży, która ma różnego rodzaju problemy. Często przyczyną są rodziny nadużywające alkoholu i dom, w którym ta młodzież się wychowuje. Dzieci nie doświadczają ani miłości, ani troski. Dlatego włączyliśmy do konkursu młodzieżowe ośrodki wychowawcze i ośrodki socjoterapii. Dzisiaj cieszę się, że to się udało i tak wiele młodych ludzi wzięło udział w naszym konkursietłumaczy Małgorzata Calińska – Mayer Radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Celem konkursu było kultywowanie wiedzy historycznej i patriotycznej oraz upamiętnienie bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę. Uczestnicy konkursu poszukując informacji z różnych źródeł zgłębili świat pełen wartości, zwłaszcza takich jak: Ojczyzna, pamięć historyczna, sprawiedliwość, szacunek dla tradycji. Poznali również ideę szacunku dla minionych pokoleń.

Jako Instytut Pamięci Narodowej staramy się wszelkimi dostępnymi metodami docierać do osób szczególnie młodych z informacją o naszych bohaterach. O ludziach, którzy walczyli o wolną Polskę. Uważam, że ten konkurs był także dobrym sprawdzianem z umiejętności, którymi młodzież musi się wykazywać na co dzień. To doskonalenie umiejętności samodzielnego poszukiwania, gromadzenia i selekcjonowania informacji z różnych źródeł. W tym wypadku połączenie tych dwóch elementów przyniosło bardzo dobry efekt. Gratuluję wszystkim uczestnikom oraz laureatom. Chciałbym również podziękować za bardzo dobrą współpracę dyrekcji Aresztu Śledczego we Wrocławiu oraz władzom Sejmiku Województwa Dolnośląskiegomówi Dyrektor IPN Oddział we Wrocławiu dr Kamil Dworaczek.

Prace osadzonych są eksponowane w „Galerii zza krat” na oddziałach mieszkalnych Aresztu Śledczego we Wrocławiu i zdobią ściany miejscowej rotundy. Ponadto prace te zamieszczane są również w wydanym z każdą edycją konkursu katalogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content