23.4 C
Warszawa
niedziela, 19 maja, 2024

Zdzisław Ojrzyński (1923 -1999) – Anna Dąbrowska

26,463FaniLubię

Dzień Wszystkich Świętych to dzień w którym wspominam naszych bliskich a zwłaszcza osoby dzięki którym łatwiej mi było żyć w ciemnej komunie. Takim przyjacielem dla mojej rodziny był Zdzisław Ojrzyński kolega z Katedry Biochemii AM we Wrocławiu.

W związku z tym że zarówno wśród historyków jak i działaczy S panują nie do końca prawdziwe informacje na temat jego osoby postaram się przybliżyć jego sylwetkę taką jaką ja zapamiętałam. Mój mąż Andrzej Dąbrowski poznał Zdzicha na początku lat 60-tych w domu Jana Aleksandrowicza , kolegi jego Ojca z przedwojennej Szkoły Podchorążych Sanitarnych, lekarza AK o pseudonimie Szerszeń, który w tym czasie skupiał wokół siebie środowiska akowskie zarówno krajowe jak i polonijne. Małżeństwo Jana i Katarzyny Aleksandrowiczów w swoim mieszkaniu w przedwojennej łódzkiej kamienicy stworzyło miejsce spotkań różnych środowisk patriotycznych .Tam między innymi poznałam Marka Edelmana i jego żonę.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Zdzisław Ojrzyński w latach 50-tych studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu. W czasie studiów brał udział w pracach naukowych między innymi w opracowaniu nowej metody leczniczej w okulistyce którą prof Kapuściński opublikował w naukowym czasopiśmie francuskim. Jego kariera została przerwana w 1956 roku kiedy będąc studentem V tego roku zaangażował w akcje protestacyjne przeciw zbrojnej interwencji wojsk sowieckich na Węgrzech. Relegowany za to z uczelni został zatrudniony przez prof. Baranowskiego początkowo Instytucie Immunologii, a następnie w Zakładzie Biochemii AM na stanowisku asystenta technicznego przygotowującego pomoce dydaktyczne i naukowe. Swoje umiejętności fotograficzne i drukarskie wykorzystał w 1968 roku kiedy to wraz Kornelem Morawieckim i Jerzym Petyniakiem drukowali ulotki w czasie marcowych protestów studenckich. Od 1979 roku drukował Biuletyn Dolnośląski Kolportażem którego zajmowali się między innymi Jerzy Petryniak , Henryk Siemieniewski i Andrzej Dąbrowski. W pierwszych dniach stanu wojennego nawiązał współprace z RKS-sem wrocławskim organizując poprzez Kurie Wrocławską transporty pomocy humanitarnej i nie tylko. Drukował wraz Henrykiem Siemieniewskim prasę wydawaną przez RKS w tym „ Z dnia na dzień”.

Zdzisław Ojrzyński były AKowiec, urodzony konspirator zarówno z charakteru jak i z wyglądu zerwał wszelkie kontakty z RKS-em oraz odmówił dalszego drukowania „Z dnia na dzień” twierdząc że mają „kreta” gdy w materiałach przysłanych mu do druku znalazło się ostrzeżenie przed wszelkimi kontaktami z doc Eligiuszem Wieczorkiem jako tajnym współpracownikiem W tym czasie Eligiusz Wieczorek członek naszej KZ był aresztowany i sądzony za nieprzestanie działalności związkowej Rozsiewanie plotek to jedna z metod eliminowania niewygodnych dla reżimu komunistycznego ludzi stosowana już latach 50. Ponadto nastąpiły pierwsze aresztowania ludzi z otoczenia Kornela Morawieckiego między innymi w lutym aresztowano ukrywającego Jerzego Petyniaka , w marcu Piotra Medonia . Zdzichu wraz Henrykiem Siemieniewskim stosując proste metody wyniesione z AK już w maju rozpracowali że nasza katedra Biochemii od strony ulicy Chałbińskiego jest pod stałą obserwacją bezpieki .Natomiast bezpiece nigdy nie rozpracowała że wychodząc tylnym wyjściem z budynku na podwórko można było poprzez lukę w siatce znaleźć się na terenie AR a następnie wchodząc tylnym wejściem do budynku weterynarii w którym na paterze znajdowała się apteka wyjść bezpiecznie na Plac Grunwaldzki . Przejście to służyło do konspiracyjnych kontaktów przez cały okres stanu wojennego. Gdy w październiku 1982 roku bezpieka przystąpiła do likwidacji RKS-u aresztując ukrywającego się Władysława Frasyniuka oraz ludzi z nim powiązanych, w budynku AM przy ul, Chałubińskiego 10 sprawnie funkcjonowała już niezależna od RKS-u placówka SW . Nasza koleżanka z komitetu założycielskiego S na AM Anna Birecka asystentka zakładu Radiologi łączniczka między Władysławem Frasyniukiem (RKS) a Kornelem Morawieckim (Solidarność Walcząca) o pseudonimie „ gruba” została aresztowana 11 października i spędziła ponad pół roku w areszcie śledczym gdzie była szantażowana i poniżana a następnie skazana została na półtora roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata, pomimo zebrania w jej obronie około 600 podpisów pracowników AM. W tym czasie Zdzichu zdążył pozacierać wszelkie ślady. Transporty z pomocą humanitarną i nie tylko przekierowane zostały do Kościoła Najświętszego Serca Jezusowego przy placu Grunwaldzkim a część z nich rozładowywana była na podwórku budynku AM przy ul Chałbińskiego 10 . Środki spożywcze przekazywane były kołu Seniorów które sprawnie funkcjonowało przy naszej KZ S od marca 1981 roku .Natomiast posegregowaną odzież rozkładaliśmy w sali wykładowej Zakładu Biochemii, gdzie członkowie Solidarności mogli zaopatrzyć się w potrzebną im odzież.

Zdzisław Ojrzyński wraz dr Henrykiem Siemieniewski stworzyli najbardziej zakonspirowaną komórkę Solidarności Walczącej , a jedną z sieci kolportażowych zorganizował Andrzej Dąbrowski poprzez giełdy staroci. W budynku tym znajdowało się mieszkanie służbowe dozorcy budynku zajmowane przez wdowę po ostatnim dozorcy , które przez cały okres stanu wojennego służyło jako mieszkanie konspiracyjne .

Zdzichu pod koniec lat 80– tych uzyskał wreszcie dyplom lekarza, a w latach 90-tych zrobił specjalizację z okulistyki. Znając w tym czasie stosunki panujące na AM nie chciał ujawnić swojej działalność konspiracyjnej, chciał wreszcie spokojnie popracować w swoim ukochanym zawodzie lekarza . Zdzichu był dla nas świetnym lekarzem bez dyplomu przez wiele dziesiątków lat o czym mogłam przekonać się niejednokrotnie sama. Jako społecznik przyczynił się pod koniec lat 80 -tych do powstania Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich i wydawanego przez to Towarzystwo od 1989 roku kwartalnika Semper Fidelis .

Zmarł 30 września 1999 roku i został pochowany na cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content