7,8 C
Warszawa
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Polscy bohaterowie na cmentarzach świata – Agnieszka Marczak

26,463FaniLubię

Tradycje walki o niepodległość Polski od czasów rozbiorów do teraźniejszości spowodowały, że wielu wybitnych przywódców wyemigrowało do innych krajów, gdzie również walczyli o wolność. Na cmentarzach wielu miast na świecie pochowani są wybitni Polacy, o niektórych wiemy, ale wiele mogił jest zapomnianych. W ostatnich latach cmentarze za naszą wschodnią granicą są pod opieką wielu organizacji, które co roku dbają o dobry stan nagrobków naszych rodaków, którzy odeszli. We Lwowie Cmentarz Orląt Lwowskich został pięknie odrestaurowany, podobnie Łyczakowski. W Wilnie cmentarz na Rossie jest jedną z czterech polskich narodowych nekropolii, którego początki sięgają XV wieku.

W Uzbekistanie jest duży cmentarz żołnierzy Armii Andersa i polskiej ludności cywilnej w Guzor. Dopiero w 2001 roku cmentarz został odrestaurowany dzięki inicjatywie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Postawiono tam symbol stosowany na wszystkich polskich cmentarzach Azji Środkowej – słup milowy z płaskorzeźbą Orła Białego i obok tablicę z nazwiskami wszystkich pochowanych tam 660 osób.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

We Francji jednym z najbardziej znanych cmentarzy jest Pere-Lachaise w Paryżu, gdzie oprócz znanych osobistości znajdują się groby dowódców powstania listopadowego – Ludwika Nabielaka, Jarosława Dąbrowskiego, generała Kazimierza Skarżyńskiego oraz generała Józefa Wysockiego. Jest tam również grób żony Adama Mickiewicza, Celiny.

W Londynie jest cmentarz Brompton, w dzielnicy Chelsea, gdzie pochowani są, między innymi, Stanisław Rola Arciszewski, Stefan Dąb-Biernacki (legionista), Zygmunt Podhorski (generał), Teresa Łubieńska. Wiele z tych postaci budowało Polskę po odzyskaniu niepodległości i potem walczyli o nią w II wojnie światowej, by na koniec spocząć na obczyźnie. Cmentarz ten jest jednym z wielu, gdzie pochowani są polscy bohaterowie w Anglii. Natomiast na cmentarzu w Newark-on-Trent spoczywają prochy trzech polskich prezydentów na emigracji – Władysława Raczkiewicza, Augusta Zalewskiego i Stanisława Ostrowskiego. Zostaną one 12 listopada sprowadzone do Polski. Dzień ten będzie symbolizować zakończenie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i uhonorowanie tych osób za ich wkład dla odzyskania wolnej i niepodległej ojczyzny.

W Stanach Zjednoczonych spoczywa kilka słynnych postaci historycznych. Jedną z nich jest Jan Karski, który pochowany jest na cmentarzu Mount Olivet w Waszyngtonie. Jest to jedyny cmentarz katolicki w stolicy USA, gdzie większość nekropolii jest protestancka. Wiele razy zapalałam tam znicz na grobie Jana Karskiego, którego pamięć honoruje również co roku polska ambasada. Inny polski bohater, Kazimierz Pułaski jest pochowany w Sawannah w stanie Georgia, gdzie zmarł 11 października 1779, walcząc o niepodległe Stany Zjednoczone. Najbardziej znana polska nekropolia w USA znajduje się jednak w Doylestown w stanie Pensylwania – w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Utrzymaniem grobów zajmuje się nie tylko parafia i polonia, ale również Konsulat Polski w Nowym Jorku. Pochowani tam są, pomiędzy innymi znani oficerowie II wojny światowej – Kazimierz J. Hess, Władysław Bortnowski, Jan Ćwikliński oraz słynny pilot dywizjonu 303, Witold Urbanowicz.

Polonia w Kanadzie również honoruje polskich bohaterów – w Toronto znajdują się trzy cmentarze, gdzie spoczywają między innymi generał lotnictwa Stanisław Ujejski, komandor Witold Zajączkowski (ostatni dowódca Floty Pińskiej), Maria Zofia Brodzka, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Kanada będzie odwiedzać groby w ramach akcji #ZniczDlaBohatera, którą cztery lata temu zapoczątkował konsulat w Toronto, i którą Polonia kanadyjska spopularyzowała w całym kraju.

Nasza piękna polska tradycja honorowania 1 listopada prochów naszych najbliższych oraz bohaterów narodowych jest kontynuowana na całym świecie – wszędzie tam, gdzie Polacy walczyli o wolność lub tam gdzie osiedlili się, bo musieli opuścić Polskę z powodu jej braku. Cześć i chwała bohaterom!

Grób Kazimierza Pułaskiego w Savannah.
Paryż – grób Fryderyka Chopina na Père-Lachaise.
Grób Jana Karskiego w Waszyngtonie.
Cmentarz Orląt Lwowskich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content