5,3 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

Memoriał Petrusewicza

26,463FaniLubię

W dniach 14-15 pazdziernika po raz 33 we wrocławskiej pływalni w Hali Orbita na ulicy Wejcherowskiej, odbyły się zawody pływackie imienia Marka Petrusewicza. W tych największych w Polsce zawodach brało udział aż 750 uczestników z 95 klubów z całej Polski, w tym również olimpijczycy i paraolimpijczycy.

Organizatorem turnieju jest klub Juvenia Wrocław, pod kierownictwem Grzegorza Widanki. Pływalnia WCT Spartan, która gości od 2017 roku Memoriał Petrusewicza, jest nowo wybudowanym nowoczesnym obiektem, na którym padło już kilka rekordów Polski. Pula nagród memoriału to 80 tysiecy zł.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W tym roku padło sześć rekordów memoriału. Najlepszymi pływakami byli Paulian Peda, Barbara Mazurkiewicz, Dominika Sztandera, Kacper Majchrzak Karol Ostrowski i Alicja Tchórz. Jak informował Grzegorz Widanka, poziom tegorocznych zawodów przerósł ich oczekiwania.

Kim był Marek Petrusewicz?

Marek Petrusewicz – pierwszy polski rekordzista świata w pływaniu na 100 m stylem klasycznym. Pierwszy rekord świata ustanowił w dniu 18 października 1953 wynikiem 1:10.9 min., następny rekord na tym samym dystansie pobił 23 maja 1954 wynikiem 1:09.8 min. na basenie nr 1 Miejskich Zakładów Kąpielowych we Wrocławiu. Pierwszy Polak, który wywalczył srebrny medal na Mistrzostwach Europy w Turynie w 1954 roku. Po zakończeniu kariery, na skutek choroby Buergera przeszedł amputację prawej nogi. We wrześniu 1980 wstąpił do NSZZ Solidarność. Z ramienia Wojewódzkiej Federacji Sportu został członkiem Zarządu Regionu Dolnośląskiej Solidarności. Należał do najbardziej bezkompromisowego skrzydła Solidarności, blisko współpracował z Kornelem Morawieckim. 13 grudnia 1981 został pobity przez oddział ZOMO. Dwa tygodnie spędził we wrocławskim więzieniu, w nieogrzewanej celi, co przyczyniło się do dalszego rozwoju choroby. Po dwóch latach stracił drugą nogę, a w 1986 doznał prawostronnego wylewu. Umarł 3 października 1992 r. W 1990 zostały zorganizowane we Wrocławiu pierwsze zawody pływackie Puchar Marka Petrusewicza, które w 1992 przerodziły się w jego Memoriał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content