22.5 C
Warszawa
czwartek, 25 lipca, 2024

W Bielawie powstanie kolarski tor treningowo-wyścigowy

26,463FaniLubię

Dolnośląski Kolarski Tor Szosowy, który powstanie w Bielawie będzie służył bezpiecznemu, profesjonalnemu treningowi kolarzy ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych adeptów, którzy nie posiadają uprawnień do poruszania się w ruchu ogólnym. Dziś w urzędzie marszałkowskim podpisano list intencyjny określający założenia planowanej inwestycji.

W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałek Grzegorz Macko, Tymoteusz Myrda – członek zarządu województwa, Andrzej Hordyj – Burmistrz Bielawy oraz Wacław Skarul – dyrektor sportowy Polskiego Związku Kolarskiego i Bolesław Bałd – wiceprezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiego.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– To będzie flagowa inwestycja z zakresu tej dyscypliny sportu w skali całego kraju. Bielawa to miejsce o ogromnym potencjale turystycznym, ale i sportowym, ze względu na swoje położenie. Cieszę się, że jako samorząd będziemy uczestniczyć w realizacji tej inwestycji, z której będą korzystać nie tylko dolnośląscy sportowcy, ale kolarze z całej Polski – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko.

Budowa zamkniętego toru kolarskiego jest szczególnie ważna ze względów bezpieczeństwa. Treningi kolarskie prowadzone są na drogach publicznych, na których często bezpieczeństwo sportowców jest bezpośrednio uzależnione od zachowania kierowców samochodów i jak pokazuje doświadczenie, niestety, często kończą się urazami lub wypadkami z udziałem kolarzy. Inwestycja będzie warta ok 20 milionów złotych, z czego połowę dofinansuje Ministerstwo Sportu i turystyki, a pozostałe koszty podzielą między siebie województwo dolnośląskie i Gmina Bielawa. Tor będzie gotowy w ciągu dwóch lat.

– Zamknięty tor kolarski daje możliwości do prowadzenia szkolenia z wykorzystaniem różnych elementów techniki kolarskiej, jak np. jazda na czas, nauka sprintu i zachowanie grupy kolarskiej, poruszanie się w grupie kolarskiej, imitacja jazdy w peletonie, których nie można właściwie trenować na drogach publicznych – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

Dolnośląski Kolarski Tor Szosowy będzie pierwszym takim obiektem w Polsce, podobne obiekty powstały tylko w Wielkiej Brytanii w ramach programu rozwoju kolarstwa we Wspólnocie. Ideę budowy toru wspierają trenerzy i byli dolnośląscy kolarze (m.in. śp. Ryszard Szurkowski, który wspólnie z dolnośląskimi ikonami kolarstwa szosowego rozpoczęli tę inicjatywę).

– Jednym z kierunków rozwoju na jaki postawiliśmy jest turystyka aktywna. Budujemy Centrum z halą widowiskową, zapleczem hotelarskim i gastronomicznym, a tor kolarski, o którym dziś mówimy jest uzupełnieniem działań, jakie podejmuje nasz samorząd. Do tej pory Bielawa rozwijała szczególnie kolarstwo górskie i mamy w tym zakresie swoje sukcesy. Wierzę, że ta inwestycja przypomni nieco zapomniane kolarstwo szosowe i pomoże w wychowaniu kolejnych mistrzów tej dyscypliny sportu – mówi Andrzej Hodyj, Burmistrz Bielawy.

Inwestycja będzie służyć jako baza szkoleniowa dla Dolnośląskiego Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy – Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnośląskiego, która prowadzi szkolenie sportowe w kolarstwie i triathlonie. Pozwoli to na większą specjalizację w szkoleniu, płynne przejście do dalszych kategorii po ukończeniu etapu nauki szkoły średniej (przejście do wieku młodzieżowca, które często związane jest z wstępowaniem do pierwszych zawodowych grup kolarskich). Obiekt będzie wykorzystywany do prowadzenia treningów w ramach Dolnośląskiej Akademii Kolarskiej – programu, którego celem jest rozwój talentów, kompetencji i umiejętności technicznych kolarzy na Dolnym Śląsku.

O inwestycji

Projekt toru zakłada budowę pętli o długości od 4,5 – 5 km, o zmiennym nachyleniu, z łącznikami umożliwiającymi powtórzenia, wydłużenie bądź skrócenie dystansu okrążenia, w dużej mierze z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu. Nawierzchnia toru wykonana zostanie z masy bitumicznej o szerokości od 4 do 6 metrów, dopuszcza się także budowę łącznika wykorzystanego z kostki do treningu na trudnej nawierzchni. Uzupełnieniem będą wiaty i stojaki na rowery, przewidywane rozwiązania dopuszczą możliwość ustawienia kontenerów socjalnych lub ewentualną dobudowę szatni i zaplecza w formie wolnostojącego budynku.

– Realizacja pętli treningowo-wyścigowej to dla mnie realizacja marzeń. Teren w Bielawie jest bardzo atrakcyjny dla takiej inwestycji zarówno pod względem technicznym, jak i obciążenia fizycznego dla adeptów sztuki kolarskiej. Środowisko kolarskie zyska dobre miejsce do treningu i wyścigów – mówi Wacław Skarul, dyrektor sportowy Polskiego Związku Kolarskiego.

– To projekt nie do przecenienia dla środowiska kolarskiego. Rozwiąże on wiele problemów organizacyjno-szkoleniowych zwłaszcza dla młodzieży. Będzie to obiekt awangardowy w skali całego kraju, który pozwoli w sposób ciągły rozwijać kolarstwo w Polsce – mówi Bolesław Bałd, wiceprezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiego.

Źródło: Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content