18.7 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Bogdan Włosik młoda ofiara terroru komunistycznego – Grzegorz Gorczyca

26,463FaniLubię

13 października 2022 minęła 40. rocznica śmierci Bogdana Włosika, ucznia technikum i pracownika Huty im. Lenina, który zginął w 1982 r., w wieku 20 lat, zastrzelony podczas ulicznej manifestacji przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Morderca, funkcjonariusz SB Andrzej Augustyn, został w 1992 r. skazany na 10 lat więzienia, zwolniony po odbyciu połowy kary.

Protest przeciwko delegalizacji Solidarności

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W dniu 13 października ok. godz. 14.30 rozpoczął się protest przeciwko delegalizacji „Solidarności”. Jego uczestnicy przemaszerowali do kościoła Matki Bożej Królowej Polski (Arka Pana) przy ul. Majakowskiego (ob. ul. Obrońców Krzyża 1) na terenie Nowej Huty. Bogdan Włosik wraz z kolegami również uczestniczył w tym proteście. Po manifestacji w Nowej Hucie wrócił do domu i ponownie wyszedł na wieczorną mszę o godz. 18. I tam został zastrzelony przy kościele w Bieńczycach. Bogdan Włosik zmarł na stole operacyjnym. Śmierć młodego robotnika sprowokowała kolejne demonstracje i walki uliczne w Nowej Hucie i w Krakowie. ZOMO atakowało ludzi tłumnie modlących się w nowohuckich kościołach w intencji chłopaka.

Zabójstwo Bogdana Włosika

Według najbardziej prawdopodobnej wersji młody robotnik został zastrzelony przez kapitana Służby Bezpieczeństwa ubranego po cywilnemu. Kpt. Augustyn strzelając do Bogdana Włosika nie tylko przekroczył prawo do obrony własnej, na które od początku się powoływał. Według prokuratury w ogóle nie zamierzał z niego korzystać. Zabójstwo popełnił z premedytacją, biorąc na akcję pistolet, choć nie wolno go było zabierać esbekom, którzy mieli wmieszać się w tłum demonstrantów. Ich przełożeni bali się, że broń łatwo może się dostać w ręce wroga, a także, że ich podwładni użyją jej w razie dekonspiracji czy w chwili zwykłego strachu. Dziś wiadomo, że zabójca Bogdana Włosika, pracował w SB do 1987 roku. Potem, w wieku 40 lat, przeszedł na uprzywilejowaną esbecką emeryturę.

Pomnik i odznaczony pośmiertnie

W maju 2019 r. Bogdan Włosik został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, przyznawanym przez Instytut Pamięci Narodowej.

W miejscu jego śmierci stoi pomnik zaprojektowany przez Halinę Łyżwę. „Bogdanowi Włosikowi i innym, którzy w latach 80-tych zginęli za wolność i solidarność” – brzmi wyryty na nim napis.

Każdego roku w rocznicę śmierci Bogdana Włosika organizujemy uroczystości upamiętniające ofiarę życia Bogdana Włosika i innych ofiar Stanu Wojennego. Ś.P. Kornel Morawiecki osobiście był obecny w miejscu śmierci tego młodego robotnika. Powstały filmy dokumentalne dotyczące okoliczności życia i śmierci Bogdana Włosika z udziałem także Jego matki.

Bogdan Włosik należy do tragicznego grona, pocztu młodych ludzi zamordowanych przez SB podczas stanu wojennego – Emila Barchańskiego, Grzegorza Przemyka, Piotra Majchrzaka. To kolejna młoda ofiara zamordowana w bezsensowny sposób. Terror, który rozpoczął się 13 grudnia 1981 r., przyzwalał na tego typu praktyki: na brutalność i poczucie bezkarności ze strony funkcjonariuszy SB, z których rodziły się takie zbrodnie jak mord na Włosiku” – powiedział PAP historyk z IPN dr hab. Patryk Pleskot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content