15.7 C
Warszawa
piątek, 24 maja, 2024

Czy kupić mieszkanie za gotówkę?

26,463FaniLubię

O tym, jak wiele można zyskać, decydując się na zakup nieruchomości, nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. Nieruchomość to inwestycja, która potrafi przynieść znaczny dochód, jeśli potrafi się ją odpowiednio wykorzystać. Nasuwa się pytanie, czy opłaca się kupować mieszkanie lub dom za gotówkę? Czy nie lepiej skorzystać z opcji kredytu hipotecznego, aby nabyć taką nieruchomość? Kupujemy Mieszkania postara się odpowiedzieć na te oraz inne pytania dotyczące kupna nieruchomości.

Korzyści wynikające z kupna i sprzedaży mieszkania za gotówkę

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Jeśli stać Cię na zakup mieszkania, bez pomocy kredytu hipotecznego, można mówić, że jesteś prawdziwym szczęściarzem lub rekinem biznesu albo potrafisz bardzo dobrze gospodarować pieniędzmi i znasz pojęcie oszczędności. Powiedzmy sobie szczerze, nie każdy ma taką możliwość, wiele ludzi posiłkuje się kredytami hipotecznymi, by kupić wymarzony dom lub mieszkanie. Zakup nieruchomości za gotówkę pozwala na znacznie szybsze finalizowanie transakcji. Nie potrzeba tutaj dodatkowego czasu na odzew ze strony banku, który określa swoją decyzję na wniosek kupującego. W ten sposób możesz od razu snuć plany inwestycyjne, na przykład związane z remontem. 

Transakcja kupna mieszkania za gotówkę przebiega znacznie sprawniej i szybciej. Jeśli kupujący dysponuje określoną kwotą i jest zainteresowany kupnem, wystarczy jedynie umówić się do notariusza i przygotować stosowne dokumenty. Sprzedaż nieruchomości za gotówkę przyspiesza cały proces. Oczekiwanie na decyzję banku związaną z kredytem hipotecznym może trwać nawet kilka tygodni. Przy odmowie banku kupujący zwykle składa wniosek do innego banku i cały proces się przedłuża o dodatkowe tygodnie. W takiej sytuacji i tak nie ma się pewności, że następny bank wyda pozytywną decyzję. Kupno za gotówkę skraca czas do minimum. Nie tylko możesz cieszyć się z posiadania nowej nieruchomości, ale także odczujesz ulgę, że cały proces zakupu przebiegł bez większych problemów. 

Z perspektywy osoby sprzedającej nieruchomość transakcja za gotówkę jest również lepszym rozwiązaniem. Firmy oferujące skup nieruchomości dysponują określoną gotówką, dlatego współpraca z nimi przebiega błyskawicznie. Jeśli komuś zależy na czasie, warto rozważyć sprzedaż nieruchomości za gotówkę. 

Przeczytaj również opinie o firmach skupujących nieruchomości

Podatki od nieruchomości

W każdym przypadku kupno nieruchomości to konieczność opłacenia podatków. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda sprawa, jaką jest kupno mieszkania za gotówkę a urząd skarbowy, który ustala wysokość podatku, musisz wiedzieć, że obowiązuje Cię podatek PCC. Jego wysokość to 2% wartości nieruchomości. Nieruchomość, którą nabywa się z rynku wtórnego, obarczona jest podatkiem PCC. Podatek od zakupu nieruchomości nakładany jest na kupującego bez względu na to, czy nabył mieszkanie za gotówkę, czy na kredyt.

Podatek od zakupu nieruchomości jest czymś nieuniknionym, jeśli mówimy o mieszkaniu z rynku wtórnego. Znany jako podatek PCC narzuca na kupującym kwotę w wysokości 2% wartości nieruchomości, którą należy przekazać urzędowi skarbowemu. Kupno mieszkania za gotówkę a urząd skarbowy to kwestia, jaką warto rozważyć podczas kupna nieruchomości z rynku wtórnego. Mieszkanie od dewelopera jest zwolnione z konieczności uiszczenia podatku PCC. Choć wiadomo, że wiele atrakcyjnych ofert pochodzi od właścicieli. Ceny mieszkań w zależności od lokalizacji, udogodnień i metrażu zawsze bazują na kwotach rynkowych. Firmy, które mają w swojej ofercie skup nieruchomości za gotówkę, często oferują dobre ceny. Dzięki temu, że dysponują odpowiednim kapitałem, transakcje przebiegają bezproblemowo i bardzo szybko.

Sprzedaż i kupno mieszkania a podatki?

Jeśli szukasz odpowiedniego lokalu, z pewnością natkniesz się na wiele ogłoszeń w internecie. Kiedy wybierzesz odpowiednie mieszkanie pochodzące z drugiej ręki, pamiętaj, że obowiązuje Cię podatek od zakupu nieruchomości. Rynek wtórny obarczony jest podatkiem PCC. Kupno mieszkania za gotówkę a urząd skarbowy – nad tym warto się zastanowić, ponieważ podatek PCC nakładany jest wyłącznie na nieruchomości, które pochodzą z rynku wtórnego. Nie ma tu większej różnicy, czy kupujesz dom za gotówkę, czy decydujesz się na zakup z wykorzystaniem kredytu hipotecznego. 

Osoby, które chcą sprzedać dom, także muszą wiedzieć, że obowiązuje ich podatek od sprzedaży, jeśli nie spełnią określonych warunków. Właściciele nieruchomości, którzy decydują się na sprzedaż domu, który jest ich własnością od minimum 5 lat, są zwolnieni z konieczności opłacenia podatku w wysokości 19% wartości.

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się, czy kupić mieszkanie za gotówkę, z całą pewnością można stwierdzić, że jest to bardzo dobre rozwiązanie. Nie od dziś wiadomo, że kupno mieszkania za gotówkę pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, takich jak na przykład odmowa banku w sprawie udzielania kredytu hipotecznego. Taka sytuacja bardzo opóźnia transakcję, ponieważ wymusza na kupującym znalezienie innego banku. Tutaj też nie mamy pewności, czy decyzja będzie twierdząca. Jest to stresujące zarówno dla kupującego, jak i osoby sprzedającej nieruchomość. Jeśli dysponujesz odpowiednią kwotą, proces kupna mieszkania odbywa się znacznie sprawniej. 

Sprawdź również nasz skup działek https://kupujemym.pl/skup-dzialek/

Źródło informacji: Kupujemy Mieszkania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:PAP MediaRoom

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content