14.8 C
Warszawa
wtorek, 21 maja, 2024

Morawiecki: Rosja jest odpowiedzialna za skutki kryzysu energetycznego i gospodarczego

26,463FaniLubię

Decyzje podjęte na zakończonym właśnie dwudniowym szczycie UE, dotyczące limitu cen energii, to niewątpliwy sukces Polski. Wczorajsze negocjacje zakończyliśmy dobrymi dla nas konkluzjami – takimi jakich się spodziewaliśmy. To przede wszystkim ustalenia o maksymalnej cenie gazu realizowanej poprzez tak zwany korytarz cenowy. Wypracowany pakiet ma doprowadzić do obniżenia cen energii. Uzgodnienia obejmują tymczasowe limity cen gazu, a ich szczegóły mają teraz dopracować unijni ministrowie.

Polska była w grupie 15 krajów, które domagały się pułapów cenowych. Przeciwne były Niemcy, które w końcu ustąpiły i przestały blokować prace nad wprowadzeniem limitów. Przypomnijmy, że jakiś czas temu szef Gazpromu zagroził, że wprowadzenie limitów cen może skutkować wstrzymaniem dostaw tego surowca do Europy.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Chciałbym podkreślić rolę Polski, Belgii, Grecji i Włoch – to te kraje zainicjowały długą debatę na temat maksymalnych cen czy tzw. widełek cenowych, zakończoną sukcesem. To naprawdę budujące, że po wielu trudnych dyskusjach udało się nam utrzymać jedność w ramach 27 państw Unii Europejskiej i doprowadzić do wspólnych konkluzji.

Na wniosek Polski Rada Europejska stwierdza w nich jednoznacznie, że to Rosja jest odpowiedzialna za skutki kryzysu energetycznego i gospodarczego oraz wszelkie związanie z nimi aspekty, z którymi dzisiaj boryka się praktycznie cała UE. W związku z tym rozmawialiśmy m.in. także o kolejnym pakiecie sankcji, które uderzą w rosyjską gospodarkę. Jednocześnie RE wezwała do wzmocnienia pomocy dla Ukrainy i do realizacji pakietu przyjętego w maju i czerwcu – czyli 9 mld euro pomocy finansowej.

Rada przyjęła do konkluzji także postulowany przeze mnie wniosek o przeciwdziałaniu dezinformacji i propagandzie rosyjskiej. Niestety niektóre siły polityczne wciąż udają, że przyczyny problemów gospodarczych i inflacji nie pochodzą z zewnątrz i próbują zbić na tym kapitał polityczny.

To ważne, że w podsumowaniach znalazł się też zapis jednoznacznie adresujący problem spekulacji na rynku energii elektrycznej. Wyzwaniem są dzisiaj nie tylko wysokie ceny, ale także spekulacje – np. na rynkach nośników energii, ETS. To najsilniejsze i wciąż niewykorzystane narzędzie w rękach KE, które mogłoby znacząco obniżyć ceny energii. Polska proponuje zamrożenie cen na jednostkę CO2 na poziomie 20 lub 30 euro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content