Decyzje podjęte na zakończonym właśnie dwudniowym szczycie UE, dotyczące limitu cen energii, to niewątpliwy sukces Polski. Wczorajsze negocjacje zakończyliśmy dobrymi dla nas konkluzjami – takimi jakich się spodziewaliśmy. To przede wszystkim ustalenia o maksymalnej cenie gazu realizowanej poprzez tak zwany korytarz cenowy. Wypracowany pakiet ma doprowadzić do obniżenia cen energii. Uzgodnienia obejmują tymczasowe limity cen gazu, a ich szczegóły mają teraz dopracować unijni ministrowie.
Polska była w grupie 15 krajów, które domagały się pułapów cenowych. Przeciwne były Niemcy, które w końcu ustąpiły i przestały blokować prace nad wprowadzeniem limitów. Przypomnijmy, że jakiś czas temu szef Gazpromu zagroził, że wprowadzenie limitów cen może skutkować wstrzymaniem dostaw tego surowca do Europy.
❗️ Premier @MorawieckiM w #Bruksela: Wczorajsze negocjacje zakończyliśmy dobrymi dla Polski konkluzjami, takimi jakich się spodziewaliśmy. To przede wszystkim ustalenie o maksymalnej cenie gazu realizowanej poprzez tak zwany korytarz cenowy. pic.twitter.com/3JKDGcy4nc
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 21, 2022
Chciałbym podkreślić rolę Polski, Belgii, Grecji i Włoch – to te kraje zainicjowały długą debatę na temat maksymalnych cen czy tzw. widełek cenowych, zakończoną sukcesem. To naprawdę budujące, że po wielu trudnych dyskusjach udało się nam utrzymać jedność w ramach 27 państw Unii Europejskiej i doprowadzić do wspólnych konkluzji.
Na wniosek Polski Rada Europejska stwierdza w nich jednoznacznie, że to Rosja jest odpowiedzialna za skutki kryzysu energetycznego i gospodarczego oraz wszelkie związanie z nimi aspekty, z którymi dzisiaj boryka się praktycznie cała UE. W związku z tym rozmawialiśmy m.in. także o kolejnym pakiecie sankcji, które uderzą w rosyjską gospodarkę. Jednocześnie RE wezwała do wzmocnienia pomocy dla Ukrainy i do realizacji pakietu przyjętego w maju i czerwcu – czyli 9 mld euro pomocy finansowej.
Rada przyjęła do konkluzji także postulowany przeze mnie wniosek o przeciwdziałaniu dezinformacji i propagandzie rosyjskiej. Niestety niektóre siły polityczne wciąż udają, że przyczyny problemów gospodarczych i inflacji nie pochodzą z zewnątrz i próbują zbić na tym kapitał polityczny.
To ważne, że w podsumowaniach znalazł się też zapis jednoznacznie adresujący problem spekulacji na rynku energii elektrycznej. Wyzwaniem są dzisiaj nie tylko wysokie ceny, ale także spekulacje – np. na rynkach nośników energii, ETS. To najsilniejsze i wciąż niewykorzystane narzędzie w rękach KE, które mogłoby znacząco obniżyć ceny energii. Polska proponuje zamrożenie cen na jednostkę CO2 na poziomie 20 lub 30 euro.
❗️ Premier @MorawieckiM w #Bruksela: Cały zespół zagadnień związany z polityką energetyczną, z cenami, z osłabieniem negatywnego wpływu na rynki krajowe, na gospodarkę, na bezrobocie – to wszystko zostało ujęte w konkluzjach i jest to duży sukces Polski. pic.twitter.com/1IGnovWK4x
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 21, 2022