15.3 C
Warszawa
poniedziałek, 17 czerwca, 2024

XIII Święto Województwa Dolnośląskiego już 16 października

26,463FaniLubię

To szczególny dzień dla całego regionu, a także okazja do integracji mieszkańców Dolnego Śląska i wyróżnienia osób działających na rzecz jego rozwoju. Za sprawą dolnośląskich instytucji kultury tegoroczne świętowanie potrwa aż do końca października, a chętni będą mogli wziąć udział w wielu spektaklach, wystawach czy koncertach.

Święto Województwa Dolnośląskiego zostało ustanowione w 2010 roku i obchodzimy je w dniu św. Jadwigi, patronki regionu.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– Symbolika tego wyjątkowego święta łączy wszystkich mieszkańców województwa. Dolny Śląsk jest naszym wspólnym dobrem i razem mamy wpływ na jego dynamiczne tempo rozwoju. Ostatni rok był niezaprzeczalnie trudny zarówno dla mieszkańców, przedsiębiorców, a także samorządów. Obostrzenia związane z pandemią, a później rosyjska agresja na Ukrainę. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w pomoc naszym sąsiadom zza wschodniej granicy. O sile Dolnego Śląska świadczy otwartość i życzliwość mieszkańców naszego regionu oraz fakt, że z każdego kryzysu wychodzimy z podniesioną głową i odnosimy kolejne sukcesy, które w ogromnej mierze wynikają z pracowitości i kreatywności Dolnoślązaków oraz współpracy samorządu z lokalnymi przedsiębiorcami, środowiskami naukowymi, organizacjami pozarządowymi oraz z rządem – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Jak co roku, w ramach obchodów święta, władze regionu spotkają się podczas uroczystej sesji sejmiku województwa, która tym razem odbędzie się w Auli Politechniki Wrocławskiej.

– Dzięki uprzejmości i gościnie rektora Politechniki Wrocławskiej, profesora Arkadiusza Wójsa, 14 października od godziny 12 zgromadzimy się w Auli tej uczelni, by uhonorować zasłużonych dla naszego regionu twórców kultury, nauki i sztuki. Co roku nadajemy Tytuł Civi Honorario osobie, która swoją postawą i działaniem, przyczynia się do promocji Ziemi Dolnośląskiej i kształtowania tożsamości regionalnej w kraju i za granicą. Wręczone zostaną także Dolnośląskie Nagrody Kulturalne SILESIA – mówi Andrzej Jaroch, Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO przyznawany jest przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego od 2004 roku osobom, które swoją postawą i pracą, w szczególności na polu gospodarczym, społecznym i kulturalnym wniosły wkład do rozwoju i podnoszenia konkurencyjności Dolnego Śląska, promocji regionu w Polsce i za granicą oraz przyczyniły się do kształtowania tożsamości regionalnej. Na tegorocznej uroczystej sesji sejmiku województwa tym tytułem uhonorowany zostanie Antoni Lenkiewicz polski historyk, prawnik, publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej i więzień polityczny w okresie PRL-u, samorządowiec, Kawaler Orderu Orła Białego.

Kolejnym bardzo ważnym wyróżnieniem przyznawanym podczas uroczystej sesji sejmiku jest Nagroda Kulturalna SILESIA wręczana od 2006 roku twórcom dzieła artystycznego, wydarzenia lub projektu kulturalnego, którzy w sposób szczególny wnoszą wkład w rozwój kultury Dolnego Śląska, promując region w Polsce i poza granicami kraju, a także przyczyniają się do dynamizowania życia kulturalnego i kształtowania tożsamości regionalnej. W tym roku nagrodę tę dla osoby indywidualnej otrzymają Marek Krajewski i Marek Stanielewicz, a dla instytucji Adżarski Państwowy Zespół Wokalny „Batumi” i Reprezentacyjny Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław”.

Każdego roku podczas uroczystej sesji sejmiku województwa wręczane są także złote i srebrne Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego oraz Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego „Za szczególne osiągnięcia dla regionu”.

Obchody Święta Województwa Dolnośląskiego potrwają do końca października. Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w wielu atrakcjach przygotowanych przez jednostki kultury z regionu:

  • Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu: 15.10 – Wrocławski Maraton Czytelniczy poświęcony Filipowi Zawadzie i jego najnowszej powieści „Weź z nią zatańcz”; 16.10 – specjalne pokazy filmów zrealizowanych na Dolnym Śląsku (pokazy też w kinach w regionie),
  • Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu: Wystawa pt. „Polka na szczytach świata – Wanda Rutkiewicz (1943-1992)”; 16.10 – uroczyste otwarcie, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, prelekcja,
  • Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze: 15.10 – Kuratorskie oprowadzanie po wystawie „XXII Biennale Fotografii Górskiej”, wystawach towarzyszących: „Wanda Rutkiewicz – fotografie”, „Atelier pod Śnieżką” oraz po autorskiej wystawi fotografii Tomasza Mielecha „Śladami Pamięci”; Rozdanie nagród uczestnikom konkursu „Mojego Ulubione zabytki na Dolnym Śląsku”; 16.10 – Dom Carla i Gerharta Hauptmannów o zaprasza na prelekcję Karoliny Matusewicz – Górniak, kustosza DCiGH w Szklarskiej Porębie „Połączeni… torami. 120 lat kolei w Szklarskiej Porębie”, Zamek Bolków zaprasza na warsztaty kowalskie, które odbędą się w zamkowej kuźni,
  • Opera Wrocławska: 16.10 – spektakl „Łucja z Lammermooru”,
  • Narodowe Forum Muzyki: 16.10 – będzie koncert Oumou Sangaré. Malijska piosenkarka gościć będzie w NFM w ramach cyklu Muzyka świata,
  • Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniewskiego w Wałbrzychu: 15.10 oraz 16.10 – spektakl „NARUTOWICZ powiedział: kula, która mnie trafi, niech będzie mądra”;
  • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju: 15.10 – darmowe warsztaty zdobienia papierowych ramek. Hasło do rezerwacji: „Dolny Śląsk”;
  • Teatr Pantominy im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu: 20-23.10 – spektakle premierowe „Ballady i romanse” będzie można zobaczyć w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA; 30.10 – Dzień Otwarty w Pantomimie, w ramach którego odbędą się warsztaty dla dzieci i ich opiekunów (10:00-12:00) oraz dla osób powyżej 16 roku życia w godzinach 12:00-13:00 raz 13:00-14:00,
  • Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu: 16.10 – wstęp wolny na wszystkie wystawy,
  • Teatr Polski we Wrocławiu: 16.10 – odbędą się dwa spektakle: „Kasta La Vista”  o godzinie 19:00, Scena Kameralna oraz „PANI Ka PATRZY NA MORZE” o godzinie 19:00, Scena na Świebodzkim.

16 października Polskie Stowarzyszenie Jazzowe Wrocław zaprasza na wyjątkowy koncert z okazji 50-lecia pracy twórczej Zbigniewa Lewandowskiego. Wydarzenie będzie okazją do wręczenia muzykowi Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Towarzystwo im. Ferenca Liszta zaprasza natomiast na koncerty „Wieczory Lisztowskie”, które odbędą się 13.10 w Obornikach Śląskich, 14.10 w Trzebnicy i 17.10 we Wrocławiu.

Od lat do obchodów Święta Województwa przyłącza się także Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice. 15 października (w sobotę) w ramach jedenastego dnia wyścigowego w sezonie 2022 zorganizowany zostanie Crystal Cup – Dzień Województwa Dolnośląskiego.

Źródło: Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content