23.4 C
Warszawa
niedziela, 19 maja, 2024

Wspomnienie o Kornelu Morawieckim – Magda Wysocka

26,463FaniLubię

30 września 2019 r. zmarł Kornel Morawiecki, Marszałek Senior Sejmu VIII kadencji, działacz antykomunistyczny, twórca „Solidarności Walczącej”, kawaler Orderu Orła Białego.

Przypominamy fragment wspomnień, córki Marty Morawieckiej z 13 czerwca 2022 r., z okazji 40-lecia powstania „Solidarności Walczącej”: Kornel Morawiecki pisał: Chcemy komunistyczną władzę pozbawić władzy, walczymy o wyzwolenie narodów z bloku moskiewskiego, żądamy niepodległości Polski. „Solidarność Walcząca” przyciągała ideowych ludzi, którzy poświęcali jej całe swoje życie. Mimo grożących represji odrzucali normalizację i dogadywanie się z komuną. Śpiewali za Jackiem Kaczmarskim: „Wyrwij murom zęby krat”. Chcieli być – jak mówiła dewiza SW – wolni i solidarni. […]

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W moim rodzinnym domu patriotyzm był zawsze na porządku dziennym. Miłości do Ojczyzny uczyli nas rodzice. Mama recytowała nam wiersze romantyków i dbała dzień po dniu o bezpieczeństwo i wykształcenie dzieci. Tato zaś sprawie wolności i knucia przeciwko komunie poświęcał się bez reszty. Często nam go brakowało. Zarówno wtedy, gdy po nocach drukował i rozwoził „Biuletyn Dolnośląski”, jak i tym bardziej wtedy, gdy przez sześć lat ukrywał się, budując szeregi SW. […] Dziś pamiętajmy, jak wiele suwerenna Polska zawdzięcza działającej w latach 1982–1990 prężnej kadrowej i bezkompromisowej „Solidarności Walczącej”. To właśnie jej przywódca w 2015 roku otwierał Sejm VIII kadencji słowami: „Niosę Ciebie, Polsko, jak żagiew, jak płomienie”.

Opracowanie: Magda Wysocka (OA IPN Wrocław)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content