23.4 C
Warszawa
niedziela, 19 maja, 2024

Premier: Kryzys energetyczny jest większy od słynnego szoku naftowego z lat 70

26,463FaniLubię

Dziś w Belwederze spotkaliśmy się na zaproszenie pana Prezydenta Andrzej Duda, by porozmawiać o kryzysie energetycznym, z jakim aktualnie się zmagamy.

Jest on nawet większy od słynnego szoku naftowego z lat 70. Ta wielka ekonomiczna burza, jak twierdzą ekonomiści, jest wynikiem niespotykanego nigdy zbiegu okoliczności i czynników, które jednocześnie się na siebie nakładają i wzajemnie wzmacniają.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Rząd w codziennej intensywnej pracy musi – na poziomie merytorycznym, ministerialnym, eksperckim i politycznym – szukać rozwiązań wielu bardzo skomplikowanych problemów jednocześnie, mając na uwadze, że nie ma idealnych recept na wszystko.

Pomimo tej bezprecedensowej, historycznej sytuacji robimy wszystko, by jak najmocniej ochronić polskie rodziny przed skutkami wojny i kryzysu. Aktualnie zajmujemy się 5 najważniejszymi obszarami:

  1. Gazem – byliśmy tu przezorni, konsekwentni i skuteczni. Gazociąg #BalticPipe jest gotowy i zapewnia nam bezpieczeństwo energetyczne. Magazyny gazu są wypełnione po brzegi, a interkonektory i gazoport w Świnoujściu dodatkowo wzmacniają naszą pozycję. Zaczynamy również konstruowanie wszystkich potrzebnych instalacji dla pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej.
  2. Węglem – po nałożeniu embarga na Rosję wiedzieliśmy, że zabraknie 3 do 4 milionów ton węgla. Firmy, które były przez lata eksportowały węgiel, musiały się gwałtownie przedstawić na import. Zrobiły to w krótkim czasie i już od czerwca płyną do nas masowce. W październiku osiągniemy poziom około 2 milionów ton węgla energetycznego z importu. Kolejne statki z surowcem przypływają – ale jeśli ktoś chciałby już teraz kupić węgiel na całą zimę, to apeluję, żeby się wstrzymał – on przybędzie, ale stopniowo. Reglamentacja i ograniczenia w ilości sprzedaży są potrzebne, by zapewnić ciągłość dostaw i pewność zakupu wszystkim potrzebującym.
  3. Energetyką – zdecydowaliśmy się zamrozić ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych do 2000 kWh rocznie, z osobami z niepełnosprawnościami – do 2600 kWh rocznie, a dla gospodarstw wielorodzinnych i gospodarstw rolnych do 3000 kWh. Zachęcam wszystkich do oszczędzania. Będę zabiegał, żeby każdy, kto zaoszczędzi 10% energii względem zużycia z poprzedniego okresu analogicznego, dostał 10% bonifikatę.
    Bardzo chętnie usłyszałbym o pomysłach na oszczędzanie wszystkich ekspertów i komentatorów, którzy kpią z działań rządu w tym zakresie. Krytykować w trudnych czasach jest łatwo – ale znaleźć rozwiązanie globalnych problemów już trudniej. W Niemczech, gdzie tnie się zużycie prądu drastycznie, zakazuje oświetlenia ulic, obniża temperaturę w budynkach do 17 stopni – nikt się z tego nie śmieje, tylko szuka rozwiązań, dlatego sądzę, że coś jest nie tak z reakcjami niektórych mediów.
  4. Atomem – rozmawiamy z 3 potencjalnymi partnerami w sprawie polskiego programu atomowego. Jesteśmy po wielu rozmowach i blisko wyboru. Inwestycjami w tym zakresie interesują się podmioty prywatne i te z udziałem Skarbu Państwa. Chcemy, by w Polsce jako jednym z pierwszych państw świata działała przełomowa technologia SMR.
  5. Odnawialnymi źródłami energii – w minionych latach zainwestowaliśmy przede wszystkim w energię słoneczną – fotowoltaikę. Podnieśliśmy poziom naszej zdolności do około 10 gigawatów. Efektywność energetyczna tego rozwiązania jest oczywiście niższa niż węgla, gazu i atomu, ale będziemy systematycznie rozwijać OZE.

Reasumując – kryzys, z którym się wszyscy zmagamy, wymaga rozwiązań, środków i kapitału, jakimi nie dysponuje aktualnie żadne państwo na świecie. Ale mogę zapewnić, że rząd Prawo i Sprawiedliwość zrobi wszystko, byśmy wszyscy – jako naród, społeczeństwo i państwo – przeszli przez ten trudny czas jak najłagodniej. Bo po burzy zawsze przychodzi słońce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content