Dziś w Belwederze spotkaliśmy się na zaproszenie pana Prezydenta Andrzej Duda, by porozmawiać o kryzysie energetycznym, z jakim aktualnie się zmagamy.
Jest on nawet większy od słynnego szoku naftowego z lat 70. Ta wielka ekonomiczna burza, jak twierdzą ekonomiści, jest wynikiem niespotykanego nigdy zbiegu okoliczności i czynników, które jednocześnie się na siebie nakładają i wzajemnie wzmacniają.
Rząd w codziennej intensywnej pracy musi – na poziomie merytorycznym, ministerialnym, eksperckim i politycznym – szukać rozwiązań wielu bardzo skomplikowanych problemów jednocześnie, mając na uwadze, że nie ma idealnych recept na wszystko.
📽️ Premier @MorawieckiM podczas Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych w #Belweder: Ten kryzys zaskoczył cały świat. Będziemy pracowali nad odpowiednimi rozwiązaniami dla pozostałych odbiorców energii elektrycznej, żeby Polacy jak najmniej ucierpieli tej zimy. pic.twitter.com/nMeIacT12q
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 28, 2022
Pomimo tej bezprecedensowej, historycznej sytuacji robimy wszystko, by jak najmocniej ochronić polskie rodziny przed skutkami wojny i kryzysu. Aktualnie zajmujemy się 5 najważniejszymi obszarami:
- Gazem – byliśmy tu przezorni, konsekwentni i skuteczni. Gazociąg #BalticPipe jest gotowy i zapewnia nam bezpieczeństwo energetyczne. Magazyny gazu są wypełnione po brzegi, a interkonektory i gazoport w Świnoujściu dodatkowo wzmacniają naszą pozycję. Zaczynamy również konstruowanie wszystkich potrzebnych instalacji dla pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej.
- Węglem – po nałożeniu embarga na Rosję wiedzieliśmy, że zabraknie 3 do 4 milionów ton węgla. Firmy, które były przez lata eksportowały węgiel, musiały się gwałtownie przedstawić na import. Zrobiły to w krótkim czasie i już od czerwca płyną do nas masowce. W październiku osiągniemy poziom około 2 milionów ton węgla energetycznego z importu. Kolejne statki z surowcem przypływają – ale jeśli ktoś chciałby już teraz kupić węgiel na całą zimę, to apeluję, żeby się wstrzymał – on przybędzie, ale stopniowo. Reglamentacja i ograniczenia w ilości sprzedaży są potrzebne, by zapewnić ciągłość dostaw i pewność zakupu wszystkim potrzebującym.
- Energetyką – zdecydowaliśmy się zamrozić ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych do 2000 kWh rocznie, z osobami z niepełnosprawnościami – do 2600 kWh rocznie, a dla gospodarstw wielorodzinnych i gospodarstw rolnych do 3000 kWh. Zachęcam wszystkich do oszczędzania. Będę zabiegał, żeby każdy, kto zaoszczędzi 10% energii względem zużycia z poprzedniego okresu analogicznego, dostał 10% bonifikatę.
Bardzo chętnie usłyszałbym o pomysłach na oszczędzanie wszystkich ekspertów i komentatorów, którzy kpią z działań rządu w tym zakresie. Krytykować w trudnych czasach jest łatwo – ale znaleźć rozwiązanie globalnych problemów już trudniej. W Niemczech, gdzie tnie się zużycie prądu drastycznie, zakazuje oświetlenia ulic, obniża temperaturę w budynkach do 17 stopni – nikt się z tego nie śmieje, tylko szuka rozwiązań, dlatego sądzę, że coś jest nie tak z reakcjami niektórych mediów. - Atomem – rozmawiamy z 3 potencjalnymi partnerami w sprawie polskiego programu atomowego. Jesteśmy po wielu rozmowach i blisko wyboru. Inwestycjami w tym zakresie interesują się podmioty prywatne i te z udziałem Skarbu Państwa. Chcemy, by w Polsce jako jednym z pierwszych państw świata działała przełomowa technologia SMR.
- Odnawialnymi źródłami energii – w minionych latach zainwestowaliśmy przede wszystkim w energię słoneczną – fotowoltaikę. Podnieśliśmy poziom naszej zdolności do około 10 gigawatów. Efektywność energetyczna tego rozwiązania jest oczywiście niższa niż węgla, gazu i atomu, ale będziemy systematycznie rozwijać OZE.
Reasumując – kryzys, z którym się wszyscy zmagamy, wymaga rozwiązań, środków i kapitału, jakimi nie dysponuje aktualnie żadne państwo na świecie. Ale mogę zapewnić, że rząd Prawo i Sprawiedliwość zrobi wszystko, byśmy wszyscy – jako naród, społeczeństwo i państwo – przeszli przez ten trudny czas jak najłagodniej. Bo po burzy zawsze przychodzi słońce.