23.4 C
Warszawa
niedziela, 19 maja, 2024

Monarchia modernistyczna? – Adrian Nikiel

26,463FaniLubię

Ze słowami „monarchia” czy „monarchizm” można łączyć biegunowo rozbieżne treści – świadczą o tym polemiki pana Jana Lecha Skowery z legitymistami. Przywódca tych polskich monarchistów, którzy akceptują demokrację i model „monarchii zachodnioeuropejskiej”, od wielu lat konsekwentnie proponuje naszym rodakom uwspółcześniony rojalizm – przyjmujący założenia postkatolickiego modernizmu. Jednak ta wizja ma dość oczywiste słabości.

Brakuje w niej przekonującej odpowiedzi na pytanie: czy Bóg jest źródłem prawowitej władzy? Z artykułu – z zaskakującą brawurą zatytułowanego „Monarchia nie jest katolicka” – wyłania się wizerunek Boga zbliżony do wyobrażeń deistów: deus otiosus. Owszem, Stwórcy i Zbawiciela, ale stroniącego od ingerencji w doczesność. Nasz Pan Jezus Chrystus w tym ujęciu, zgodnym z modernistycznym kalendarzem liturgicznym, w którym święto Chrystusa Króla przesunięto na koniec roku kościelnego, miałby ferować oceny ludzkich dokonań dopiero na Sądzie Ostatecznym. Do tego czasu mielibyśmy radzić sobie sami.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Konsekwencją takich założeń jest daleko idąca redefinicja roli króla. Monarsze, zamkniętemu za murami pałacu, przeznaczone byłoby specyficznie rozumiane „panowanie”, w praktyce zaś – firmowanie cudzych decyzji, również takich, z którymi się nie zgadza, i takich, które mogą zmieniać się z kadencji na kadencję nowego, rzeczywistego suwerena: parlamentu (i wyłonionego przez niego rządu, który się nie spowiada). Król – najwyższy urzędnik, król – przecinacz wstęg, król – atrakcja turystyczna. Rodzina panująca – celebryci. Czy to na pewno jest wzór pozostawiony katolikom przez świętych i błogosławionych monarchów? Czy takich władców, koronowanych ręką Boga, rozpoznajemy na kartach ewangeliarzy? Czy tak pamiętamy królów Starego Testamentu?

Jeżeli zatem przyszły król Polski miałby być żyrantem lub – w najlepszym przypadku – szefem władzy wykonawczej, sens zmian ograniczałby się do wprowadzenia nowej tytulatury głowy państwa. Przestałaby mieć znaczenie kwestia pochodzenia i prawowitości władzy oraz niebezpieczeństwa uzurpacji. Władza pozostałaby przecież w rękach liderów partyjnych, którzy pociągają za sznurki w parlamencie.

Król w monarchii modernistycznej to człowiek, który przede wszystkim ma nie przeszkadzać. Jego poglądy na sprawy państwa mają być przezroczyste. (Dynaści w krajach skandynawskich mogą afirmować grzechy wołające o pomstę do nieba). Król i jego rodzina nie powinni „wtrącać się do polityki”. Znaczenie poszczególnych członków dynastii określają sondaże i rankingi popularności. A dzieje niektórych krajów Zachodu dowiodły, że popularność może nawet spowodować zmianę linii sukcesji: mniej popularni dynaści znikają w społecznej niepamięci.

*****

W artykule „Monarchia nie jest katolicka” pan Jan Lech Skowera uznaje królewską godność Syna Bożego, lecz trudno zorientować się, jakie może mieć ona znaczenie dla przyszłego ustroju Polski. W ostatnim akapicie zawarł bowiem zdumiewającą deklarację: Monarchię współcześnie powinniśmy pojmować i interpretować podobnie, jak odmiennie, dla współczesnego człowieka, rozumiemy i interpretujemy Pismo Święte. Jeżeli wszystko jest względne i podlega reinterpretacji, dotyczy to również społecznego panowania Chrystusa Króla. Żyjemy przecież w czasach, kiedy heretycy otwarcie głoszą, że w nauczaniu Kościoła szukają „szczelin”, aby dzięki nim stworzyć taki „katolicyzm”, który wyjdzie naprzeciw wszystkim oczekiwaniom księcia tego świata.

Już ludy pierwotne, jakże niesłusznie zwane „dzikimi”, zdawały sobie sprawę z tego, że zmiany w obrębie tradycji nieuchronnie prowadzą do jej unieważnienia i obumarcia. Rewolucja dokonana zaś przez modernistów w okupowanym przez nich Kościele i zmiany, które są w ich dalszych planach, sprawić mogą jedynie, że dla większości naszych bliźnich – już dziś niezainteresowanych zbawieniem – królewska godność Syna Bożego będzie miała wartość porównywalną z godnością „króla” karnawału. A może nawet mniejszą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content