22.5 C
Warszawa
czwartek, 25 lipca, 2024

Premier Morawiecki: Nie możemy uznawać sankcji na Rosję jako tymczasowych

26,463FaniLubię

Polsko-litewskie konsultacje rządowe odbywają się dzień przed 17 września – 83 rocznicy napaści ZSRR na Polskę. Agresywna polityka tego państwa nie raz dawała się we znaki naszym krajom, a Litwa została napadnięta zaledwie parę miesięcy później – 15 czerwca 1940.

Po 24 lutego 2022 cały świat wie, że Rosja wciąż stanowi zagrożenie dla Europy i świata. Polska i Litwa długo żyły w cieniu Rosji, a sowiecka okupacja do dziś jest odczuwalna w obu państwach. Przestrzegaliśmy zachód przed zagrożeniem ze wschodu, bo wiemy, czym jest życie pod rosyjskim panowaniem, ale dopiero po inwazji na Ukrainę Europa przyznała nam rację.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Rząd Prawo i Sprawiedliwość dawno dostrzegał ryzyka związane z interesami z Rosją i wskazywał, że nasze unijne stosunki gospodarcze, polityczne i energetyczne z tym państwem muszą zostać diametralnie przemodelowane. Zagadnieniom tym poświęciliśmy mnóstwo czasu podczas dzisiejszych konsultacji.

Cieszę się, że rządy Polski i Litwy podobnie patrzą na kwestie zagrożeń i kierunków odpowiedzi na nie. Polityka cenowa rynku energii UE to jeden z powodów dzisiejszych wzrostów cen prądu i inflacji, dlatego musimy ją zreformować. Wczoraj przedstawiliśmy, w jaki sposób chcemy przebudować nasz system, aby gospodarstwa domowe nie były obciążone kosztami błędów UE.

Razem z naszymi litewskimi przyjaciółmi nadal będziemy zabiegać o kolejne zmiany na forum unii.

Dzisiaj Polska i Litwa są w centrum przebudowy architektury bezpieczeństwa Europy. Nowy świat, który wyłania się zza tego geopolitycznego zakrętu, może być jeszcze bezpieczniejszy, ale aby tak się stało, nie możemy ulec szantażowi Rosji.

Nie możemy traktować gazociągów między Rosją a Niemcami, jak projektu biznesowego ani uznawać sankcji na Rosję jako tymczasowych lub zbyt drastycznych środków. Nie możemy też traktować polityki Niemiec jako jedynej słusznej dla UE. To my mieliśmy rację – nie oni, a dzisiejszy kryzys energetyczno-militarny to potwierdza.

Rozmawialiśmy również o wielu obszarach współpracy – od kultury począwszy, przez edukację, poprzez infrastrukturę, współpracę w dziedzinie finansów, polityki zagranicznej, spraw wewnętrznych oraz innych dziedzinach życia społecznego.

Mamy świadomość, że są kwestie, które nas różnią, ale nie dajemy się skłócić. Jednak pamiętamy, że wszystko zaczyna się od bezpieczeństwa, dlatego Polska i Litwa będą ramię w ramię współdziałać w Brukseli, Waszyngtonie i na forum międzynarodowym, by pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom i stworzyć nową architekturę bezpieczeństwa Europy dla pomyślnej przyszłości naszych krajów. Dziś jesteśmy bliżej tego celu, niż kiedykolwiek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content