15.3 C
Warszawa
poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej rozpoczyna działalność. To raj dla biathlonistów i narciarzy biegowych

26,463FaniLubię

Dolnośląskie Centrum Sportu to najnowocześniejszy ośrodek biathlonu i narciarstwa biegowego w Polsce i Europie położony w wyjątkowym miejscu, gdzie śnieg zalega nawet 150 dni w ciągu roku. Dziś obiekt rozpoczął swoją działalność.

Takiej inwestycji sportowej na Dolnym Śląsku jeszcze nie było. Na Polanie Jakuszyckiej powstał nowoczesny stadion i strzelnica biathlonowa. Jest tutaj dostępnych ponad 90 km tras wyczynowych i rekreacyjnych do narciarstwa biegowego, a także boiska do piłki nożnej, basen oraz ścianka wspinaczkowa. Z ośrodka będą korzystać wszyscy chętni, zarówno zawodowi sportowcy i kadry narodowe, jak i amatorzy.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– Budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej to największa w historii Dolnego Śląska infrastrukturalna inwestycja sportowa. Dotrzymaliśmy słowa danego mieszkańcom regionu i oddajemy im do dyspozycji wyjątkowe miejsce, gdzie będą mogli uprawiać sport przez cały rok korzystając z najnowocześniejszych przestrzeni i sprzętu. To obiekt dostępny zarówno dla zawodowych sportowców, jak również dla amatorów. W DCS organizowane będą także sportowe wydarzenia rangi międzynarodowej, które wpłyną na jeszcze lepszą rozpoznawalność Dolnego Śląska oraz rozwój sportu i turystyki w naszym regionie – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Powstanie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej było możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy samorządu województwa i rządu.

– To wspaniała inwestycja. Tutaj na południu Dolnego Śląska będzie można łączyć coś, co wszyscy kochamy najbardziej, czyli sport połączony z atrakcjami turystycznymi z dostępnością dla amatorów i zawodowców. Bardzo się z tego cieszę, że będziemy mogli rozwijać nasze znakomite talenty i wykorzystywać ten ośrodek do tego, aby przyszłe pokolenia sportowców cieszyły nas swoimi sukcesami – mówi Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów.

DCS – mnóstwo atrakcji i innowacji

Dolnośląskie Centrum Sportu to raj do uprawiania sportów przez cały rok. Co ważne, nie trzeba od razu kupować całego potrzebnego sprzętu. Na Polanie Jakuszyckiej będą działać duże wypożyczalnie nart i rowerów. Przy DCS znajdują się parkingi dla autobusów i kilkuset samochodów. Na Polanę Jakuszycką dojadą pociągi Kolei Dolnośląskich, które zatrzymają się bezpośrednio przy ośrodku. W budynku znajdzie się między innymi basen, centrum odnowy biologicznej z siłownią, saunami i tężnią solankową, sala gimnastyczna ze ścianką wspinaczkową, hotel i hostel na 200 miejsc, szatnie, zaplecze konferencyjne oraz gastronomiczne.

W siłowniach i części pomieszczeń sypialnych zainstalowano system hipoksji, który pozwala na regulowanie poziomu tlenu i np. symulowanie warunków wysokogórskich. W obiekcie powstaną także specjalistyczne trenażery do biegu na nartach w technice klasycznej i krokiem łyżwowym.

–  Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej to jedna z naszych sztandarowych inwestycji sportowych. Całoroczny, multifunkcyjny obiekt powstał z myślą o sportowcach zawodowych i amatorach – tłumaczy Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – To najnowocześniejsze tego typu miejsc w Europie, a to za sprawą Inkubatora, gdzie sportowcy i wspinacze będą mogli przygotować się do trudnych warunków klimatycznych, z jakimi zmierzą się podczas wypraw. Wszyscy znajdą tu doskonałe warunki do uprawiania sportu na świeżym powietrzu przez cały rok – dodaje.

Arena do organizacji zawodów światowej rangi

Zarządzający DCS zwrócili się już do krajowych związków sportowych, w szczególności do PZN i  Polskiego Związku Biathlonu, by rozpoczęły starania o organizację w tym miejscu zawodów najwyższej rangi.  

– Trasy biegowe i strzelnica biathlonowa powstały przy ścisłej współpracy z Międzynarodową Federacją Narciarską i z Międzynarodową Unią Biathlonu, tak by można było rozgrywać tu zawody rangi Pucharu Świata. Już w styczniu 2024 roku planowane są tu Mistrzostwa Europy Juniorów w biathlonie. Imprezy międzynarodowe to duża promocja dla regionu, przyczyni się to do zwiększenia ilości odwiedzających – mówi Joanna Badacz, prezes Polskiego Związku Biathlonu.

– Dzisiaj mamy obiekt, którego może nam pozazdrościć cały świat. Dlatego się cieszę, że są ludzie, którzy chodzą, wręcz dreptają za tym, żeby takie obiekty powstawały i by ten sport cały czas się rozwijał. Myślę, że jak ja, zarówno i pani prezes dołożymy naprawdę wszelkich starań, żeby się to jeszcze bardziej rozwijało i ta młodzież nasza cały czas się pięła na światowe poziomy – mówi Adam Małysz, Prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

Na Polanie Jakuszyckiej od niemalże półwiecza organizowane są różne, ważne imprezy sportowe. Od ponad 40 lat odbywa się tutaj największa i najstarsza impreza narciarska w Polsce, czyli Bieg Piastów. Każdego roku uczestniczy w niej nawet 10 tys. zawodników z różnych krajów. Wielokrotnie przeprowadzano tutaj także Mistrzostwa Świata Juniorów i Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich oraz biathlonie, zawody psich zaprzęgów, biegi na orientację, a latem i jesienią zawody rowerowe oraz biegowe.

Nowoczesne Centrum w wyjątkowej lokalizacji

Polana Jakuszycka to miejsce wyjątkowe ze względu na mikroklimat. Położona jest ona na wysokości 886 m n.p.m., ale panują tutaj warunki zbliżone do tych, jakie występują nawet dwa razy wyżej. Na Polanie śnieg zalega nawet około 150 dni w ciągu roku. Trudno więc byłoby znaleźć lepsze miejsce pod budowę ośrodka do uprawiania sportów zimowych.

Dla tysięcy turystów rocznie Polana Jakuszycka to także start i meta uwielbianych pieszych, narciarskich lub rowerowych wycieczek. Amatorzy kontaktu z naturą licznie przyjeżdżają tutaj przez cały rok.

Specyficzny mikroklimat panujący na Polanie Jakuszyckiej jest skutkiem położenia tego miejsca na styku dwóch frontów atmosferycznych: Wyżu Azorskiego i Niżu Grenlandzkiego. Teren ten należy także do Europejskiego Działu Wodnego rozdzielającego dorzecza Łaby i Odry, a także zlewiska Morza Bałtyckiego i Morza Północnego. Rozgranicza Karkonosze od Gór Izerskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content