10,1 C
Warszawa
wtorek, 4 października, 2022

Młodzi Polacy w USA – Klara A. Gonciarz

26,463FaniLubię

W tegoroczne wakacje grupa zawodników z Polski uczestniczyła w międzynarodowych olimpiadach International Academic Competitions, mających miejsce w Stanach Zjednoczonych. Aby otrzymać promocję na zawody międzynarodowe uczniowie musieli przejść przez wiele egzaminów kwalifikacyjnych. Konkursy były realizowane dla uczniów szkół podstawowych oraz średnich w ponad 50 krajach na całym świecie.

Zawody w Polsce odbywały się w dwóch ligach, dla klas 5-6 oraz 7-8, w trzech dziedzinach: przyroda, geografia oraz historia. Inauguracyjne Mistrzostwa Polski zostały objęte patronatem honorowym Ministra Edukacji, Przemysława Czarnka. W każdej rywalizującej lidze została wyłoniona dwójka zwycięzców, którzy reprezentowali Polskę na zawodach w USA.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W pełni opłacony wyjazd dla Mistrzów konkursu historycznego, geograficznego i przyrodniczego był nagrodą główną, oferowaną także przez International Academic Competitions.

A oto laureaci: Michał Kowalewski (Szkoła Podstawowa nr 90, Poznań) oraz Tomasz Wierzbicki (Szkoła Podstawowa im. Samuela Bogumiła Lindego, Warszawa) wzięli

udział w konkursie National Science Bee odbywającym się w Orlando na Florydzie.

Udział w Olimpiadzie Historycznej IAC był dla mnie niezwykłym wydarzeniem – mówi Krzysztof Piotrowski. . Dał mi możliwość poznania nowych kolegów z innych krajów, sprawdzenia swojej wiedzy historycznej i znajomości języka angielskiego. Mogłem uczestniczyć w różnorodnych konkursach, z których część miała bardzo oryginalną formę. Byłem pod wrażeniem, jaką wiedzą wykazali się pozostali uczestnicy. Udało mi się też zwiedzić nowe miejsca w USA i poznać ich historię. To było bardzo ciekawe doświadczenie”,

Dzięki swoim wybitnym wynikom na zawodach krajowych, Michał miał zaszczyt reprezentować swój kraj dwukrotnie. Wraz z Janem Wudarkiewiczem (Szkoła Podstawowa Niepubliczna im. Wiktorii Wiedeńskiej Fundacji Edukacyjnej „Varsovia”, Warszawa) uczestniczyli w International Geography Bee w Burlington w Vermont. Wakacje pełne wrażeń kończyła olimpiada International History Olympiad odbywająca się w Princeton w New Jersey oraz w Nowym Jorku, podczas której Polskę reprezentowali Daniel Demel (Szkoła Podstawowa w Opalenicy) oraz Krzysztof Piotrowski (Szkoła Podstawowa im. Samuela Bogumiła Lindego).

Zdobycie pierwszego miejsca w pierwszej polskiejedycji IAC History Bee dla klas 7-8 oraz udział w International History Olympiad w USA okazały się – jak dotychczas – przygodą mojego życia – mówi Daniel. – Wprawdzie perspektywa podróży za ocean budziła nieco obaw, ale również ekscytację i ciekawość. Obawy okazały się niepotrzebne dzięki sprawnej organizacji oraz pomocnym i życzliwym opiekunom. Miałem możliwość sprawdzenia swoich umiejętności z języka angielskiego. Ze wszystkimi uczestnikami można było się porozumieć, a spotkałem rówieśników z całego świata. (…) Wszystko to dostarczyło mi wielu wspaniałych przeżyć i na zawsze zostanie w mojej pamięci”.

Dzięki świetnemu przygotowaniu Daniel zdobył srebrny medal w Konkursie Krajowym (Country Exam), którego zakres skupiał się na historii Polski. Krzysztof otrzymał złoty medal w swojej kategorii, a także zdobył najwyższy wynik spośród wszystkich uczestników. W nagrodę za zdobycie drugiego najwyższego wyniku Sean Pastalaniec z Teksasu otrzymał w pełni opłaconą podróż do Polski, podczas której będzie miał możliwość poznać bliżej polską historię oraz kulturę.

To, co wyróżnia konkursy IAC, to interaktywny format z wykorzystaniem systemu buzzerów – urządzeń wydających dźwięk, znanych z teleturniejów takich jak „Jeden z Dziesięciu” lub „Jeopardy”. Interaktywne konkursy akademickie odgrywają szczególną rolę w edukacji młodych ludzi, ponieważ zachęcają ich do odkrywania nowych obszarów nauki, a jednocześnie nagradzają ich za wiedzę, którą już nabyli. Takie zawody pomagają uczniom budować pewność siebie, nawiązywać nowe przyjaźnie, ćwiczyć pamięć i obcy język oraz, co najważniejsze, wykształcić pasję do rozwoju i edukacji.

Zespół IAC Polska gratuluje wszystkim tegorocznym uczestnikom i zachęca wszystkich młodych amatorów nauki do wzięcia udziału w przyszłych edycjach konkursu. Więcej informacji można znaleźć na www.iacpolska.com .

Klara A. Gonciarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content