-2,9 C
Warszawa
poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Prawo.pl: ubezpieczenie uchroni przedsiębiorcę przed kosztami w przypadku spowodowania szkód w środowisku naturalnym

26,463FaniLubię

Jeżeli uda się ustalić sprawcę szkód w Odrze, poniesie gigantyczne koszty – zauważa Prawo.pl. W opinii ekspertów portalu zapobieganie katastrofom ekologicznym nie zawsze się jednak udaje, a koszty ich naprawy są bardzo wysokie. Firmy mogą jednak ubezpieczyć się na wypadek wyrządzenia szkód w środowisku.

Prawo.pl informuje, że zgodnie z art. 6 pkt 11 ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie, naprawienie szkody w środowisku polega na odtworzeniu środowiska do stanu sprzed szkody w miejscu jej wystąpienia. Gdy odtworzenie nie jest możliwe, wówczas działania naprawcze obejmą utworzenie podobnego ekosystemu w innej lokalizacji.

„Nawet niewielki wyciek paliwa ze zbiornika pojazdu może skutkować odszkodowaniem z ubezpieczenia rzędu kilkuset tysięcy złotych na pokrycie działań naprawczych. Wyciek większej ilości substancji i długi czas naprawy szkody to już wielomilionowa wypłata z ubezpieczenia” – wyjaśnia cytowany przez Prawo.pl Łukasz Jastrzębski, menedżer ds. oceny ryzyka ubezpieczeń środowiskowych w Collonade.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Na szczęście przedsiębiorcy mogą ubezpieczyć się na wypadek wyrządzenia szkód w środowisku, np. poprzez rozszerzenie standardowej polisy OC o odpowiednią klauzulę.

Prawo.pl podaje, że dostępne są również ubezpieczenia środowiskowe – osobne produkty dla przedsiębiorców, które chronią finansowo zarówno firmę odpowiedzialną za szkodę środowiskową, jak i roszczenia podmiotów dotkniętych takim zdarzeniem.

Tego typu ubezpieczenia dają kompleksową ochronę na wypadek zniszczeń w środowisku naturalnym, w tym m.in. pokrywają koszty działań zapobiegawczych i naprawczych podjętych w celu przywrócenia środowiska do stanu sprzed zdarzenia, poniesionych w oparciu o aktualne prawo środowiskowe.

W opinii Łukasza Jastrzębskiego, dobry produkt ubezpieczenia środowiskowego pokryje także inne koszty, związane np. z utratą dobrej reputacji.

„Spowodowanie przez firmę skażenia to ogromny cios dla jej reputacji. W ramach odszkodowania z ubezpieczenia środowiskowego klient będzie mógł również przeznaczyć środki na specjalistów od poprawy wizerunku” – podkreśla ekspert.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/biznes/jak-naprawic-szkode-w-srodowisku,516786.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:PAP MediaRoom

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
276SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content