23.3 C
Warszawa
sobota, 18 maja, 2024

Życie pierwszych mieszkańców Koła – Aleksandra Polewska–Wianecka

26,463FaniLubię

Wielkopolskie Koło pojawiło się na mapie piastowskiej Polski jako miasto w XIV wieku, jeszcze za życia Kazimierza Wielkiego. Pewnie więc dlatego kolska grupa rekonstrukcyjna, która postanowiła odtwarzać życie, nazwijmy to, pierwszych kolan, na swą nazwę wybrała łacińska wersję imienia króla „Casimirus”.

Opowieść o „Casimirusie” to jedna z tych historii o tym, jak można było twórczo wykorzystać mroczny i niepewny czas pandemii i lockdownów.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Pomysł na stworzenie grupy pojawił się pod koniec 2020 roku. Grupa liczy obecnie kilkanaście osób i wciąż się rozrasta. Grupy rekonstrukcyjne kojarzą się głównie z miłośnikami odtwarzania realiów wojskowości z różnych epok, bo tego rodzaju grup jest w Polsce najwięcej, zatem niektórych może dziwić, że grupa z Koła jest całkowicie „cywilna”. Członkowie „Casimirusa” starają się samodzielnie i własnoręcznie wykonać dla siebie strój stylizowany na odzienie noszone w okresie, w którym Koło powstawało, a także rozmaite przedmioty używane w tamtej epoce, w tym m.in. gliniane naczynia. A skoro już przy naczyniach glinianych jesteśmy, należy podkreślić, że „Casimirus” organizuje dla chętnych w kolskim MDK-u rozmaite warsztaty – od ceramicznych poczynając, przez wyrabianie krajek przy użyciu bardka, a kończąc na nauce pisania gęsim piórem. Na warsztatach „Casimirusa” można się też wdrożyć w umiejętność wyrabiania średniowiecznych przedmiotów użytkowych z drewna (struganie łyżek), ze skóry (sakiewki) czy tkanin lnianych (woreczki). Można też chwycić za łuk i strzały i mierzyć do tarczy wyrabianej metodami średniowiecznymi. Członkowie „Casimirusa”, w uszytych przez siebie strojach z epoki, spotykają się latem w malowniczych ruinach kolskiego zamku wzniesionego w czasach Kazimierza Wielkiego. Pod koniec zeszłego lata wzięli też udział w projekcie filmowym. Grupa ma w planach rekonstrukcje pieśni, a nawet rekonstruowania instrumentów z epoki późnego średniowiecza i wczesnego renesansu. Zamierzają odtwarzać legendy o kolskim zamku, nazwie miasta oraz sadze garncarskiej z za rzeki, za miastem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content